Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022

Про акуратність

Мета: розширювати й збагачувати уявлення учнів про акуратність як одну з людських чеснот; формувати потребу стежити за зовнішнім виглядом; розвивати вміння самостійно тримати в порядку свої речі.

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Доброго дня! Мене звати ___________________________ і сьогодні я у вас проведу урок «Я у світі».

Клас! До праці мерщій!

Всі перешкоди здолати зумій

Працюватимемо старанно,

Не витрачаєм часу марно.

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда

- Діти, давайте пригадаємо, яку тему ми вивчали на попередньому уроці? (Людські чесноти)

- Що таке людські чесноти? (Це міцні позиції, сталі схильності, постійне вдосконалення розуму й волі, які керують нашими вчинками, впорядковують наші пристрасті й спрямовують нашу поведінку згідно з розумом і вірою.)

- Назвіть, які ви знаєте людські чесноти? (бережливість, уважність, терплячість, наполегливість, охайність)

2. З’єднай стрілочками

- Молодці! А зараз подивіться на екран.

- Як поводиться добра людина, а як - зла? Давайте з’єднаємо стрілочками.

Добра (турбується, допомагає, співчуває, говорить правду)

Зла (глузує, ображає, вихваляється)

3. Робота над прислів’ями

- Молодці! Ви добре запам’ятали матеріал попереднього уроку.

- Тепер давайте спробуємо пояснити зміст прислів’їв, які є на слайді.

· Чистота дорожча за багатство.

· Хвороба з брудом у дружбі.

· Мило сіре, та миє біло.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Тема нашого уроку - «Про акуратність». Нерідко ваші друзі та й ви самі вважаєте, що тільки нові речі можуть бути акуратними: красивими, приємними, модними та привабливими. Насправді, акуратність і охайність — це чисті, доглянуті речі.

Сьогодні на уроці ми разом з героями творів, уміщених на сторінках підручника, у цьому переконаємося.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда

- Діти, скажіть, як ви розумієте слова А.П. Чехова: «У людини все повинне бути прекрасним: і обличчя, і одяг, і почуття, і думки»?

- Коли про людину говорять, що вона охайна й акуратна?

- А коли називають дітей неохайними, неакуратними?

- Про кого можна сказати: «Ця людина завжди охайна, акуратна»?

2. Гра «Про що розповів портфель?»

- Діти подивіться на екран, що на ньому зображено?

- Що ви можете сказати про господаря цього портфеля? Який він учень? (Неохайний, не береже свої речі.)

- Як потрібно ставитися до навчального приладдя?

- Що може розповісти портфель про господаря?

- Чи подобається вам цей портфель?

3. Робота з підручником (с. 59-64)

Читання вірша Анатолія Костецького «А що в портфелі?»

- Отож, відкрийте свої підручники на с. 59 зараз я пропоную прочитати вірш Анатолія Костецького «А що в портфелі?». Читати будемо крапелькою по два речення. Перший читає, а потім називає ім’я наступного, хто буде читати. Тільки будьте уважні! Отож починає читати…

1) Бесіда за змістом прочитаного

- Які речі були в Юрковому портфелі? Спочатку назвіть їх, а потім опишіть їхній вигляд.

- Про що свідчить опис речей?

- У якому вони були стані?

2) «Асоціативний кущ»

- Як портфель характеризує Юрка?

- Слово акуратний почали вживати на початку ХVІІІ століття, запозичивши його з польської мови. Проте і в польській мові це слово — чужинець, бо назву його поляки взяли з латинської мови. І як приємно бути акуратним! Бо це означає бути….яким? (старанним, ретельним, сумлінним, дбайливим, совісним, скульпульозним). Акуратний — який уважно виконує щось.

3) Робота на картках:

- Тепер заповніть табличку на картках виберіть з тексту «А що в портфелі?» слова, які описують вигляд зошита та книжок у Юрка. Які речі були зайві в портфелі?

4) Вправа «Мікрофон»

- Чому автор називає портфель обличчям школяра?

- Який вигляд мають речі у твоєму портфелі?

4. Фізкультхвилинка

5. Читання Інструкції з акуратності (с. 61-62)

- Молодці. А зараз знайдіть у своїх підручниках Інструкцію з акуратності, прочитаємо її ланцюжком по одному реченню.

6. Робота в парах

Обговоріть цю інструкцію з акуратності із своїм сусідом або сусідкою по парті. Розкажіть одне одному, як ви дбаєте про свої речі, як допомагаєте літнім людям і малюкам.

- Хто хоче розповісти для всього класу?

7. Перегляд мультфільму

- Сподобався вам мультфільм?

- Про що розповідалось в мультфільмі?

- Хто головний герой мультфільму?

- Який він був?

- Чи сподобався вам ведмедик?

- Чому з ведмедиком не захотіли дружити друзі?

- Які якості головного героя ви засуджуєте?

- Чи виправив ведмедик свою поведінку?

8. Читання вірша Галини Малик «Дивний звір»

- Давайте прочитаємо вірш Галини Малик «Дивний звір» крапелькою.

- Хто ж навчив героя вірша бути охайним і бережливим?

- Кого Галина Малик назвала дивним звіром? І чому?

- Чи живе у вас удома такий дивний звір?

- Чи ви вже встигли позбутися його?

- Що для цього слід зробити?

V. Закріплення нового матеріалу

1. Вправа «У залі судових засідань»

- Отож, зараз ми з вами проведемо вправу яка називається «У залі судових засідань».

- Давайте пригадаємо, які функції виконує прокурор, адвокат, суддя?

Заява

Хлопчик повернувся зі школи додому. Глянула мати, а його нова шапка подерта і вся в багнюці.

- Це що?

- Та це хлопці…

- Що хлопці?

- Скинули з мене шапку й почали у футбол грати.

- А ти ж де був?

- На воротах стояв.

- Що ж можна сказати про поведінку хлопчика?

- Чим можна грати у футбол?

- Як потрібно ставитися до речей?

2. Робота з зошитом

- А тепер давайте трішки попрацюємо у зошитах. Виконайте завдання самостійно.

- Хто хоче озвучити свої результати?

3. Гра «Так чи ні?»

- Зараз зіграємо у гру, яка називається «Так чи ні?». Коли я читаю речення на яке ви відповіли б «так» - то плескаєте у долоні, коли «ні» - у класі тиша.

· Бути одягненим неохайно, у зім’ятий одяг. -

· Під час розмови розмахувати руками. -

· Мати чисті руки. +

· Поступатися дорогою старшим. +

· Голосно розмовляти, кричати, верещати. -

· Ходити з необрізаними нігтями на руках. -

· Показувати на когось або щось пальцем. -

· Почекати і не перебивати розмову дорослих або ровесників. +

· Щоб привернути до себе увагу, образливо пожартувати. -

· Під час привітання усміхатися. +

4. Читання й обговорення оповідання «Помилка»

Помилка

Учитель викликав Юрка до дошки.

- Нумо, давай напишемо таке речення… Пиши: «Щодня перед обідом я старанно мию руки з милом».

Пише Юрко, старається, аж сопе… Ось уже й кінець. Ставить крапку і повертається до вчителя.

- Так, так, - каже Іван Петрович. — Добре написано. А тепер прочитай і знайди помилки.

Юрко помалу читає і виправляє: у слові «перед» пропущено «е», у слові «старанно» треба два «н»…

- Тепер уже все правильно? — питає Іван Петрович.

- Усе, - відповідає Юрко впевнено.

- Усе-все?

- Все, - чомусь уже тихіше каже Юрко і… червоніє…

Чого б то?

- Як ви вважаєте, чому почервонів Юрко?

- Де ви вдома зберігаєте свій одяг?

- Як потрібно ставитися до одягу?

VI. Підсумок уроку

- Чого навчилися на уроці?

- Що означає бути акуратним, охайним?

- Що вам найбільше запам’яталось?

Інтерактивна вправа «Незакінчені речення»

- Я знаю…

- Я вмію…

- Я дякую…

- Наша робота на уроці була плідною. Ви зробили правильні висновки, що акуратність, чистота, порядок потребують наполегливості, старанності. Я дякую вам за урок, до побачення!