Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022
Як розмножуються рослини?
Мета:
формування предметних компетентностей: поглибити знання учнів про будову рослини; ознайомити зі способами розмноження рослин на прикладі кімнатних рослин; розвивати кмітливість, спостережливість, увагу, вміння порівнювати, виділяти істотні ознаки; виховувати самостійність, інтерес до життя рослин.
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати здатність визначати з допомогою вчителя найістотніші ознаки у виконуваній роботі, установлювати взаємозв’язок між причиною і наслідком;
загальнокультурної: учити дотримувати норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлювати свою думку;
громадянської: удосконалювати вміння висловлювати і пояснювати власну точку зору.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: картки, малюнки із зображенням рослин, таблиці.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Що ви вже знаєте про рослини?
- Чим відрізняються дерева, кущі і трав’янисті рослини?
- Які рослини бувають за тривалістю життя?
Гра «Однорічні - багаторічні»
(вчитель називає рослини, діти повинні визначити до якої групи вони належать)
Картопля, буряк, морква, цибуля, пролісок, соняшник, конвалії, ліщина, каштан, береза, огірок, горох і т. д.
- Поміркуйте, чи є у рослин «діти»?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ви дізнаєтеся, якими способами розмножуються рослини.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з підручником (с. 50—51)
- Роздивіться малюнок на с.50 і скажіть яку будову мають квіткові рослини? Які органи волошки забув намалювати художник?
- Відгадайте загадку: «Одне кинеш - цілу жменю візьмеш» (Зерно).
- Сойка Синьокрила поцікавилася: «Що таке живець? Як розмножуються рослини живцями?»
- Живець — це відрізана від рослини частина стебла або листка, яка має здатність укорінюватися. Живці бувають стебловими і листковими.
- Розгляньте малюнки на с. 51 та дізнайтеся, як розмножуються пеларгонія і сансев’єра.
- Поміркуйте: чому сансев’єру називають «щучим хвостом», а пеларгонію — калачиком?
- Отже, діти, запам’ятайте: рослини розмножуються насінням, стебловими та листковими живцями.
2. Вікторина
- Відгадайте рослину, назвіть способи її розмноження.
— Червона, солодка, пахуча, росте низько, до землі близько. (Суниця)
— Стоїть при дорозі на одній нозі, голова мала, а в ній — тьма. (Мак)
3. Гра «Підкресли потрібне».
Клас ділиться на 3 групи. Перша група підкреслює рослини, які розмножаються коренем, друга — стеблом, третя — насінням.
Фіалка, підсніжник, вишня, береза, тюльпан, мак, картопля, огірок.
4. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Загадки
- Відгадайте загадки і визначте як розмножуються ці рослини.
— Хто ховає під кущі наші супи і борщі? (Картопля)
— Сам червоний, а чуб зелений? (Буряк)
— Під лопухом зелене яйце з хвостом. (Огірок)
2. Гра «Угадай казку»
- Згадайте казки, у яких ви зустрічалися з рослинами. Назвіть ці рослини.
- Назвіть способи розмноження. Які вони за тривалістю життя?
«Принцеса на горошині» - (біб); «Ріпка» - (ріпа); «Горбоконик» - (зерно); «Попелюшка» - (гарбуз); «Пригоди Чиполліно» - (помідор, вишня).
VІ. Підсумок уроку.
- Що ви нового дізналися на уроці?
- Як розмножуються рослини?
- Що було вам найцікавіше?
- Чи задоволені ви уроком?