Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022

Як звірі пристосувалися до життя взимку

Мета: Продовжувати формувати поняття «звірі», розкрити причинно-наслідкові зв’язки між живою і неживою природою. Дати уявлення про те, як зимують звірі, які з низ впадають у сплячку, які ведуть активний спосіб життя. Розвивати логічне мислення, уміння аналізувати і робити висновки. Виховувати бережливе ставлення до природи, любові до тварин.

Хід уроку

І. Організаційна частина

1. Налаштування на урок

Пролунав чаклун-дзвінок

Налаштуймось на урок.

Щоб урок пройшов немарно

Працювати будем гарно!

- Якими ми повинні бути на уроці?

ü Уважними

ü Розумними

ü Організованими

ü Кмітливими

2. Вправа «Очікування»

- Чого чекаємо від уроку?

Хочу все знати

Буду уважним старанним

Буду активним

Знаю сам, навчу того, хто не знає.

3. Хвилинка спостережень.

- Тож розпочнемо урок природи з повідомлень про погоду:

— Яка зараз пора року?

— Який зимовий місяць?

— Чому він так називається?

— Сьогодні надворі тепло чи холодно?

— Який стан неба?

— Яка сила вітру?

— Чи є опади?

— З чим пов’язані всі зміни в неживій природі взимку?

— Чому?

ІІ. Активізація опорних знань.

- Подивіться на дошку. Що ви бачите?

- Так до нас на урок завітало те саме зимове сонечко. Воно холодне і не може нас зігріти, бо у нього замість промінчиків сніжинки.

- Сонечко просить вашої допомоги. Допоможемо йому?

- Тож розпочинаймо допомагати Сонечку.

1. Гра «Так чи ні».

- Пограємо гру і пригадаємо ознаки зими:

— Сонце стоїть низько на небосхилі?

— Річки озера вкрились льодом?

— Повітря тепле, сонячне?

— На Землю падає сніг?

- Ви дуже уважні: ось і перший промінчик звільнився від сніжинки.

- Безумовно що зміни в неживій природі впливають на життя рослин та життя тварин.

- Щоб побачити ці зміни вирушаємо до зимового лісу.

2. Зимовий ліс мов спить під білим снігом

Дрімають сосен, граби й дуби

Берізки голови свої схилили

За руки їх тримають схили

А в верховітті злий північний вітер

Від нього все навколо завмира.

Здається, що нікого в цьому лісі.

Немає… Лиш тиша лісова.

3. Рукавичка у зимовому лісі.

- Ой, що це лежить у лісі на снігу?

- А хто-хто в цій рукавичці живе?

- Як їх можна назвати одним словом?

- А хто такі звірі?

ІІІ. Мотивація теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми будемо працювати над темою «Як звірі пристосувалися до життя взимку».

- Наше завдання дізнатися де звірі живуть взимку, чим живляться, чи всі ведуть активний спосіб життя.

IV. Вивчення нового матеріалу.

- Тож давайте пригадаємо.

1. Вправа «Пригадай»

1. Як звірі восени готуються до зими?

2. Чому вони накопичують жир?

3. Для чого звірі змінюють своє хутро?

4. Для чого запасають їжу?

- Ось ще один промінчик звільнився від сніжинки.

2. Бесіда з елементами розповіді.

- Гляньте, яка краса. Який чарівний ліс, весь у білому вбранні. Зима подарувала деревам пухові хустки, кущам теплі шапки, а ялинки вдягнула у білі іскристі шуби.

- Як ви думаєте, чи всі звірі в лісі можуть побачити цю красу?

- Чому?

- Що подарувала зима звірам?

3. Робота з підручником:

а) Тож відкриємо підручники на с. 84.

- Уважно розглядаємо малюнки звірів.

- Кого ви бачите на малюнках?

- Порівняйте малюнки білочки.

- Чим відрізняється білочка взимку від козулі влітку.

- Отже, …

- Які ще звірі змінюють колір шерсті?

- Ось ще однин промінчик звільнився від сніжинки.

б) Опрацюємо самостійно статтю на с. 85.

- Працюючи над статтею ви станете дослідниками, уважно читаючи визначте як звірі пристосувалися до зими.

4. Вправа «Дослідники»

І ряд — повен дослідити хто змінив взимку хутро

ІІ ряд — досліджує хто дивиться зимові сни.

ІІІ ряд — досліджує хто веде активний спосіб життя.

5. Аналіз прочитаного.

- Хто змінив хутро взимку?

- Хто дивиться зимові сни?

- Хто веде активний спосіб життя?

- Ось і ще один промінчик звільнився від сніжинки.

6. Хвилинка відпочинку.

7. Робота в парах.

- А зараз відкрийте зошити і працюючи в парах знайдіть відповідь на питання.

Гра «Хто де зимує»

- Ось ще один промінчик звільнився від сніжинки.

8. Розповідь вчителя «Чим живляться звірі».

- Зима для тварин дуже важкий час. Хоч все засипано снігом, холодно, їжі мало, проте вони пристосувались до зимівлі.

9. Робота в групах. «Ланцюг живлення»

Правила роботи в групах.

ü Над завданням працюють усі члени групи тихо.

ü Подають сигнал коли завдання готове.

ü Один з учасників озвучує результат.

- Тож приступаймо до роботи.

- І знову промінчик звільнився від сніжинки.

10. «Хвилинка-цікавинка» про звірів.

11. Як ви вважаєте:

- Чи потрібно допомагати тваринам взимку?

ü Я вважаю…

ü Я думаю…

ü На мою думку…

V. Підсумок уроку.

- Ви плідно працювали, а зараз ми послухаємо чи здійснились ваші очікування.

- Що нового ви дізналися на уроці?

- А як ви запам’ятали ми переконуємося за допомогою «Бліц-опитування», яке ми знайшли у рукавичці.

Бліц-опитування.

— Які тварини бігають під снігом взимку?

— Які тварини взимку сплять?

— Чому борсук взимку прокидається?

— У кого народжуються малята взимку?

— Чому ведмідь взимку спить?

— Що залишає білка на своєму шляху?

— Чому білка не залишає на снігу слідів?

— Чим харчується заєць взимку?

— Де спить заєць взимку?

— Де лисиця спить взимку?

— На кого полює лисиця взимку?

— Як рухаються дикі кабани в пошуках їжі?

— Як відпочивають козулі?

— На кого полюють вовки взимку?