Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022

Тварини взимку. Урок 2

Мета: допомогти учням сформувати уявлення про те, як зимують тварини;показати як змінюється життя тварин взимку,ознайомити з середовищем, способом життя тварин,виховувати любов і дбайливе ставлення до тварин, викликати бажання допомагати та піклуватися про них, сприяти розвитку дослідницької активності, творчих здібностей та інтересів учнів.

Обладнання: роздатковий матеріал (зображення тварин); «Асоціативний кущ» - предметні малюнки; малюнки зимового лісу; ноутбук; мультфільм «Маша і Ведмідь: сліди небачених тварин».

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Створення позитивного психологічного клімату класу

Доброго ранку! Доброго дня всім!

Наш урок залюбки

Поведе вас у світи.

І на «Як?», «Чому ?»і «Де?»

Завжди відповідь знайде.

2. Складання завдань уроку.

- Завдання наші такі:

— не просто слухати, а чути;

— не просто дивитися, а бачити;

— не просто відповідати, а міркувати;

— дружно і плідно працювати.

- На сьогоднішньому уроці ми будемо повторювати вивчене,дізнаємось багато нового,будемо малювати,творчо працювати і,звичайно,відпочивати. Тож починаємо урок, щоб зробити ще один крок-до нових знань про тваринок.

3. Робота за календарем природи

— Назвіть сьогоднішню дату

— Яка пора року?

— Який стан неба?

— Чи були опади?

— Чи є вітер?

— Яка температура повітря?

ІІ. Зупинка «Повторення»

- Яку тему вивчали на минулому уроці?

1. Інтерактивна вправа «Закінчіть речення»

1. Узимку рослини перебувають у стані…

2. Дерева і кущі стоять без …

3. На гілочках є ще….,… .

4. Ялини і сосни залишаються взимку … .

5. Зеленими залишаються й деякі трави. Це ...

Довідка: спокою, листя, зеленими, бруньки й плоди, суниці, барвінок. жито, пшениця.

2. Гра «Виправ помилку» (на встановлення відповідності)

ІІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

1. Загадка

- Відгадайте, що за гостя до нас прийшла

Дорога біла стелиться,

і краю їй нема.

Сніжок мете. Метелиця.

Прийшла до нас ….

- Так, прийшла зима.

2. Групове заняття. Вправа «Асоціативний кущ»

- З чим асоціюється слово зима? (На дошці слово зима, до нього добрати потрібні малюнки)

3. Гра «Зайві слова»

Птахи білки вовки лисиці ведмідь їжак зайчик лось кабан хата гриби

- Як можна назвати одним словом групу слів: птахи, білки, вовки, лисиці, ведмідь, їжак, зайчик, лось, кабан?

- Так, це тварини.

ІV. Повідомлення теми уроку

- Сьогодні поговоримо про тварин, як вони зимують і як ми можемо допомогти їм перезимувати.

1. Вправа «Інтелектуальна хвилинка» (відгадування загадок)

1) Сірий, зубастий, 

по полю блукає,

ягнят шукає. (Вовк)

2) Літом наїдається,

А зимою висипається. (Ведмідь)

3) Хутряна руденька шуба

Із сосни стриба на дуба,

Хвіст у неї, як мітла,

А сама на зріст мала. (Білка)

4) В мене шубка з колючок,

В мене сіра спинка.

Ніс, як чорний п’ятачок,

Очі — намистинки. (Їжак)

5) В лісі темному блукає,

Довгий хвіст пухнастий має.

До села як завітає —

Курочку собі шукає.

Їй на місці не сидиться.

Як же звуть її… (Лисиця)

6) Влітку — сіренький,

Взимку — біленький,

Довгі вуха має,

Швидко в ліс стрибає… (Заєць)

2. Вправа «Мікрофон»

- Чиїх слідів не побачиш узимку? Чому?

- Як зимують підводні мешканці?

- Що для пташок страшніше: холод чи голод?

- Про все ми дізнаємося на сьогоднішньому уроці.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда «Тварини взимку»

Багато лісових мешканців нічого не знають про зиму. В норах і барлогах сплять ведмеді, їжаки, кроти, миші. Сховалися на зиму комахи. Відлетіли у вирій шпаки, лелеки, журавлі, зозулі, дикі гуси та качки. Проте в лісі навіть узимку не порожньо. На снігу можна побачити сліди звірів та птахів.

2. Перегляд мультфільму «Маша і Ведмідь. Сліди небачених тварин»

3. Запитання для обговорення:

- Чиї сліди ви бачили у мультфільмі? (зайця, вовка, ведмедя)

- А можемо ми побачити взимку сліди ведмедя? Чому?

4. Руханка під слова пісні «Зайці в лісі танцювали»

5. Робота над темою уроку

1) Робота з підручником. Читання й обговорення статті «Тварини взимку».

2) Відповіді на запитання (с. 46)

— Пригадай. Як змінюється життя тварин взимку?

— Які тварини впадають у сплячку?

— Які птахи відлітають у теплі краї?

— Як зимують підводні мешканці?

— Які тварини залишаються на зиму і шукають самі собі корм?

— Що роблять шишкарі взимку?

— Чому їм не страшний холод і голод?

— Кого рятує ялинка?

— Як птахи рятуються від холоду?

3) Робота у групах.

І група (готує розповідь про пташок )

ІІ група (готує розповідь про звірів)

VІ. Закріплення вивченого

1. Завдання «Поміркуй і поєднай частини речень»

Зайці, косулі і лосі  викопують з-під снігу жолуді і корені рослин.

Дикі свині    полюють на лосів та косуль.

Лисиці    об'їдають кору дерев і кущів

Вовки    полюють на мишей та зайців.

2. Гра «За І проти»

(за - плещемо в долоньки, проти - тупаємо ніжками)

— З настанням холодів всі звірі готуються до зими?

— Їжачок впадає у зимову сплячку?

— Чи робить білочка запаси на зиму?

— Чи всі тварини впадають у сплячку?

— Зайчик їсть взимку моркву і капусту?

— Дикі свині шукають взимку собі корм?

— Лисичка пасеться біля осель в пошуках їжі?

3. Творча майстерня. Виготовлення леп бука «Тварини взимку»

- Діти, запам’ятайте! Не можна підгодовувати птахів чорним свіжим хлібом, солоною їжею, пшоном, апельсинами, лимонами, шкіркою бананів.

VІІ. Підсумок уроку

Вправа «Інтерв'ю»

— Сьогодні на уроці я дізнався…

— Було цікаво дізнатися..

— Я зрозумів,що…

— Я навчився…

— Мене здивувало…

— Мені захотілося…

— Більш за все мені сподобалося…

Вчитель. Мені сподобалося, як ви працювали на уроці. Я гадаю,що урок пройшов не марно,працювали всі старанно,від душі. Отже 2 клас - ви молодці!

- Покажіть свій настрій смайликом.