Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022

Зима. Ознаки зими в неживій природі

Мета: сформувати в учнів уявлення про характерні ознаки зими в неживій природі; ознайомити з зимовими місяцями; розкрити походження назв місяців; прищеплювати любов до природи, виховувати бережливе ставлення до навколишнього світу.

навчальна складова: розширювати та збагачувати знання учнів про сезонні зміни у неживій природі, зокрема взимку, ознайомити учнів із поняттям «сніжинка»;

розвивальна складова: розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес, пам’ять та мовлення учнів;

виховна складова: виховувати інтерес до природознавства, бажання бути природі другом, досліджувати її явища.

Обладнання: підручник, зошит, картки для групової, парної та індивідуальної роботи, слайди, серветки, клей.

Технічне обладнання та програмне забезпечення: ноутбук, проектор, мультфільм «Сніжинка», презентація «Ознаки зими».

Тип: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

(перевірка готовності дітей до уроку)

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він чудовий і цікавий,

Тож гостей зібрав чимало.

Повернімося обличчям до гостей

І дружно промовимо: «Доброго ранку!»

IІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вправа «Настрій»

- Діти, з яким настроєм ви прийшли на урок.

- Добре, діти, що всі прийшли на урок з гарним настроєм. Тож я вам усім а також і нашим гостям бажаю чудового гарного настрою на цілий день.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Фенологічні спостереження.

На дошці

Повідомлення чергового Гідрометцентру.

— Яка температура повітря?

— Який стан неба?

— Сила вітру?

— Опади?

— Інші явища природи?

2. Гра «Відшукай зайве».

1) Небо, земля, сніг, снігур, сонце, вітер.

2) Хмари, дощ, місяць, літак, іній, туман.

- Отже, які об’єкти належать до неживої природи?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми вирушаємо у світ природи. Допоможе нам у цьому чарівниця. Відгадайте, хто вона!

Стало біло навкруги —

Я розпушую сніги

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди.

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались? Я — … (зима).

- Подивіться на сніжинки, які прилетіли до вас на парту. Ви бачите, що серединки у них неоднакові. Це тому, що наша сніжинки, літаючи по світу, взяли:

1 краплинку радості (серединка біла), 2 краплинку ніжності (серединка жовта), 3 доброти (серединка рожева) і 4 любові (серединка червона), 5 краплинку мудростi (блакитна).

Без цих якостей — радість, ніжність, доброта, любов, мудрість ми не зможемо спілкуватись з матінкою природою.

1. Вправа «Асоціативний кущ».

- Діти, коли ми говоримо про зиму, які асоціації у вас виникають, що перше вам спадає на думку? (На дошці)

- Саме зимі присвячено наш урок. Сьогодні ми навчимося визначати ознаки цієї пори року.

V. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

- Як люди відчувають, що прийшла зима? (На дошці — сонце)

- У зими є помічники три сильних брати. Хто вони?

1. Робота в зошитах

(знайти зимові місяці)

2. Робота в групах.

Знайомство з місяцями (жовта сніжинка)
- Знайдіть в тексті ознаки місяця зими. Обговоріть інформацію. Підготуйтеся розказати про місяці своїми словами.

1 гр. Грудень.Зиму розпочинає грудень. У цьому місяці Сонце рухається найнижче над горизонтом, дні найкоротші. Цей місяць називають «грудень» — від слова груддя або грудки. Після осінніх дощів розтоптані возами дороги замерзали. Їздити такими дорогами було важко - заважали замерзлі грудки.

(На дошці Сонце)

Довідкове бюро

22 грудня — день зимового сонцестояння: найдовша ніч і найкоротший день. Після цього день збільшується, а ніч зменшується. (На дошці тривалість дня)

2 гр. Січень. Другий місяць новий рік розпочинає й половину зими відсікає. Кажуть: «Січень — снігом січе». Отож, так місяць звуть січнем. Але існує ще одна думка. Наші предки взимку, коли дерева «сплять», бралися розчищати ліси — «сікти» (рубати) дерева.

3 гр. Лютий. Інколи зима по-справжньому виявляє свій суворий характер тільки в лютому — останньому зимовому місяці. Тоді дмуть сильні вітри, налітають віхоли, частішають хуртовини, дошкуляє мороз. Звуть його злюкою Але сонце повертається на бік весни. Часто бувають відлиги. (На дошці t повітря)

Довідкове бюро

- Послухаємо як у народі називають кожен зимовий місяць.

— Перший зимовий місяць грудень ще називали «мостовик», «стужайло», «вітровик», «зимник», «хмурень».

— Січень теж мав чимало народних назв: «сніжень», «сніговик», «льодовик», «щипун», «тріскун»

— Лютий називали: «зимобор», «криводоріг», «громник», «бокогрій».

- У нас є діти, які в ці місяці святкують свій день народження.

- Хто народився у грудні? У січні? У лютому?

- Кожний місяць має свої прикмети, так його характеризує народ.

(На дошці малюнки місяців) 31д. 30д. 28д.

3. Робота в парах. Вузлик мудрості. (рожева сніжинка)

У грудні сім погод на дворі:   дме, кружляє, рве і мете.

Грудень землю грудить    і хату студить.

Грудень кінець року,    а початок зими.

Січень — року початок,    а зими середина.

Січень, наступає,     мороз людей обнімає

Січень в кожусі до п’ят гуляє   й візерунки на шибках малює.

Лютий — місяць лютий,    запитує, як взутий.

В лютому багато інею на деревах — буде багато меду.

Лютий будує мости,    а березень їх ламає

- А яка головна ознака зими? На вашу думку, як утворюється сніг?
4. Мультфільм про сніжинку

(На дошці — Опади)

Довідкове бюро

1. Слово сніг має наступні синоніми:

ü пороша

ü снігопад

ü (дрібний сніг) крупа.

Якщо сніг з вітром - заметіль.

ХУРТОВИ́НА, МЕТЕ́ЛИЦЯ, ВІ́ХОЛА, ЗАВІРЮ́ХА, ХУ́ГА, ЗАВІ́Я, СНІГОВІ́Й, СНІЖНИ́ЦЯ, ХУГОВІ́Й, ЮГА́, ХВИ́ЩА, ХУГАВИ́ЦЯ, ХУРДЕ́ЛЯ, ХУРТЕ́ЧА, СНІГОВИ́ЦЯ, ВІ́ХАЛО, ЗАВІ́ЙНИЦЯ, ЗАМЕТІ́ЛЬНИЦЯ, , ЗА́МЕТЬ МЕТІ́ЛЬ,СНІГОВІ́ЙНИЦЯ, СНІГОКРУ́ТНИЦЯ, БУРА́Н, ПУРГА́

5. Знайомство з явищами природи

Робота в парах (червона сніжинка)

6. Гра «Збери слова»

(ожеледь, паморозь, крига, бурулька, відлига)

7. Робота з підручником, с. 63

- Про які явища зими ми ще не згадали? (іній і мороз)

8. Гра «Чого взимку не буває?»

- Діти, а чи знаєте ви, чого взимку не буває?

Завірюха завиває,

Снігом землю засипає.

Ти скажи мені, Іване,

Чого взимку не буває?

(Промовивши ці слова, вчитель торкається плеча дитини і пропонує відповісти.)

Узимку не можуть рости квіти, тому що — земля мерзла

Про зиму написано багато віршів, оповідань, казок, картин.

9. Індивідуальна робота
10. Робота в друкованому зошиті. Гра «Так чи ні» (колективно)

11. Робота в групах (блакитна сніжинка)

1 гр. «Розморозьте віршик»

2 гр. Доповни текст

3 гр. Вправа «Сенкан». Зима.

- Складіть вірш про красуню — зиму.

Що? Зима…

Яка? Пухнаста, м’яка,

Що робить? Морозить, вкриває, звеселяє.

Склади речення: Люблю цю пору року!

Білосніжка.

У нас в класі є теж поети. (Слухання вірша)

Художники бачили зиму по — своєму (художники про зиму)

КОЛАЖ. Зима (синя сніжинка)

VI. Підсумок уроку.

(біла сніжинка)

- Передайте ваш настрій.

«Наше місто взимку»



- Про яку пору року ми говорили?

- Які ознаки зими ви запам’ятали?

- Які завдання найбільш сподобались?

VII. Домашнє завдання.

1 гр. С. 62-64, намалювати малюнок до теми;

2 гр. С. 62-64, написати казку про зиму.