Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022
Стародавні пам'ятки України
Мета: познайомити учнів з архітектурними пам’ятками нашої країни; сформувати уявлення про національну культуру українського народу; розвивати допитливість; виховувати інтерес до історії і культури рідного краю; викликати бажання вивчати, берегти і примножувати багатства рідного краю.
Обладнання: ілюстрації із зображеннями шедеврів українського національного мистецтва, архітектурних споруд, природних об’єктів, книга-тека «Скарби України», мультимедійна дошка, комп’ютер, диски.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
- Доброго дня, любі діти! Нарешті ми дочекалися презентації нашого проекту. Візьмемося за руки, привітаємося і подаруємо один одному тепло серця і щиру усмішку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Бесіда.
- Чи доводилося вам чути слово культура?
- Як ви його розумієте?
- Звернемося до великого тлумачного словника: «Культура — це досягнення суспільства в науці у мистецтві, в організації життя, або все, що створено людьми протягом свого існування».
- Що належить до української національної культури?
2. Вправа «Мозковий штурм»
- Культура — це все, що людина створила власними руками, а не одержала від природи. В іншому розумінні, культура — це творчі духовні надбання освічених верств народу, що передаються з покоління в покоління. Це наука, мистецтво, література, релігія, філософія, право, географія, мова.
- Яку людину називають культурною?
Культурною називають людину, яка знає правила поведінки і виконує їх, уміє цінувати прекрасне, може розрізнити погане та добре.
- А звідки людина бере всі знання? Чи може будівельник чи архітектор збудувати досконало споруду, якщо не здобуде певної професії?
Знання людина здобуває в процесі навчання, засвоєння основ наук. І тільки тих людей, які досконало виконують свою роботу називають митцями.
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ
- На сьогоднішньому уроці ми говоритимемо про пам’ятки українського народу. Це є темою нашого проекту.
IV. БЕСІДА ПРО ЕТАПИ РОБОТИ НАД ПРОЕКТОМ
- Спочатку давайте пригадаємо, як ми готувалися, які етапи роботи виконували. Це буде корисно нам, а також цікаво гостям.
- Подивимося на «смужку часу», на якій відображені всі етапи нашої дослідницької роботи.
- З чого все почалося? (З проблеми, яку запропонував учитель).
- Якою була проблема? (Культура рідного краю).
- Коли це було? (На початку вересня).
- Вас зацікавила ця проблема? Чим? (Хотілося більше дізнатися про культуру рідного краю, щось зробити власноруч).
- А мені дуже хотілося, щоб ви навчилися працювати з науковою літературою, статтями, були дуже розумними дітьми та дружними, уміли працювати у групі. Що було наступним кроком? (Об’єдналися у групи за бажанням, обрали командира групи, розділили між собою, хто за що відповідає та яку інформацію добирає).
- Хто допомагав вам на цьому етапі? (Ніхто).
- Скільки у вас вийшло груп? (Три).
- Які це групи? («Стародавні пам’ятки України», «Народні свята», «Славетні українці»).
- Що робили далі? (Збирали інформацію).
- Де шукали інформацію? (У книжках, енциклопедіях, журналах, у бібліотеці, в Інтернеті, запитували батьків).
- Хто допомагав вам на цьому етапі? (Батьки, вчитель, бібліотекар, вчитель інформатики).
- Інформацію зібрано. А далі? Навіщо знову збиратися у групи? (Для того, щоб обговорити отримані дані, з’ясувати, чого ще бракує, обговорити, у якій формі буде подано зібраний матеріал, хто що оформлюватиме).
- Хто допомагав вам на цьому етапі? (Учитель).
- Інформацію зібрано, обговорено. Що з нею слід робити далі? (Оформлювати).
- Як? (Клеїти, малювати, друкувати на комп’ютері).
- Хто допомагав вам? (Батьки, учитель).
- Що відбувається на наступному етапі? (Робимо газети, колажі, брошури, мультимедійні презентації).
- Чим повинна завершитися дослідницька діяльність? (Презентацією, захистом проекту).
- Після того, як ми вислухаємо усі три групи, обов’язково повинен відбутися ще один етап роботи — це обговорення результатів, оцінювання роботи, підбиття підсумків. За якими критеріями можна оцінити роботу дослідницької групи? (Дружність, знання матеріалу, цікавість інформації, творчий підхід).
V. ПРЕЗЕНТАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ ГРУПИ ДОСЛІДНИКІВ
- Сьогодні перед нами виступає перша група дослідників. Діти цієї групи дуже багато назбирали інформації, дібрали цікавинки. Використовувались результати їхньої дослідницької роботи на наших уроках?
- Усі роботи, поробки, твори можна побачити на нашій виставці робіт.
- Сьогодні ми розпочинаємо захист проекту «Культура рідного краю». І першим надамо слово групі «Стародавні пам’ятки України».
1. Вступ. «Стародавні пам’ятки України»
1 учень. Український народ шанує і поважає свою історію, свою культуру — як давню, так і сучасну. Він зберігає її у народному мистецтві, літописах, архітектурних спорудах.
2 учень. Для українців визначну роль відіграють і різні природні об’єкти. Це і великий Дніпро-Славутич, який пролягає через всю Україну і проходить через усю її історію Він оспіваний у численних піснях, думах, легендах. Дніпро справжня національна гордість, слава нашої країни.
3 учень. Це і острів Хортиця, що у Запоріжжі, - символ історії козацтва, славної Запорізької Січі.
4 учень. Це і гора Говерла у Карпатах — найвища гора на українській землі.
5 учень. Неповторна, висока культура українського народу знайшла своє відтворення у народному мистецтві: у вишиванках, кераміці, килимарстві, лозоплетінні, писанкарстві, художньому ткацтві.
6 учень. Унікальні споруди, пам’ятки архітектури теж належать до скарбів народної культури.
2. Презентація Стародавніх пам’яток України»
3. Гра «Хто найбільше назве стародавніх пам'яток»
Гра проводиться за рядами, обирається контролер часу, підбиваються підсумки, порівнюється загальна кількість названих дітьми пам’яток.
4. Творча робота
Усне складання міні-твору «Маленька Україна чи велика?» за допомогою ілюстративного матеріалу (форма розповіді: лист до друга з іншої країни або заочна подорож пам’ятками України).
5. Вікторина
— Що належить до національних скарбів України? (До національних скарбів України належать твори народного мистецтва, історичні та природні пам’ятки, унікальні споруди, пам’ятки архітектури).
— Назвіть всесвітньо відомі пам’ятки-споруди, які знаходяться у Києві. (Софіївський собор, Золоті ворота, Києво-Печерська Лавра).
— Хто за легендою дав назву столиці нашої країни? (За легендою Київ був названий на честь одного із засновників — старшого брата Кия).
— Назва цього міста оповита легендами. За однією з них назва міста походить від імені хороброго князя Чорного. Що це за місто і де воно знаходиться? (Це місто Чернігів, розташоване на правому березі Десни).
— Яке стародавнє місто розташоване біля підніжжя одного з відрогів Гологір на півночі Івано-Франківщини? (Це стародавнє місто Рогатин).
6. Гра «Ми - туристи»
Ведучий називає місто, а той, на кого він укаже, коротко розповідає про нього. Хто не може нічого сказати або говорить неправильно, вибуває з гри.
7. Чайнворд «Міста України»

VI. ПІДСУМОК УРОКУ
- Кому сподобався сьогодні наш незвичайний урок? Чим?
- Що найбільше запам’яталося?
- Які завдання сьогодні виконували?
- Що нового дізналися під час роботи над проектом?
- Чого навчилися?
- Кому можна подякувати за роботу на уроці?
- Як оцінемо роботу дослідницької групи «Стародавні пам’ятки України» за критеріями: «Знання матеріалу», «Дружність», «Цікавість інформації»?