Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022

Сонце у нашому житті

Мета: Формувати в учнів уявлення про Сонце, залежність живої природи від сонячного тепла і світла, навчити встановлювати зв`язок між живою та неживою природою. Вчити дітей самостійно та з допомогою дорослих віднаходити потрібну інформацію. Розвивати моторику руки. Виховувати любов до живої природи.

Обладнання. Проектор, таблиці, нитки для плетіння, макети саморобних книжечок, електричний рефлектор, ноутбук.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

- До якого уроку ви приготувалися?

- Перегляньте чи все готово до уроку?

ІІ. ФЕНАЛОГІЧНІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ

- Зверніть увагу на небо.

- Якого воно кольору?

- Чи є на ньому хмаринки?

- Чи були сьогодні зранку опади?

- Що можна сказати про сьогоднішню погоду?

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЖИТТЄВОГО ДОСВІДУ ТА ЗНАНЬ УЧНІВ

Відгадування загадки.

Із неба диво золоте

І світить нам, і гріє.

Ніщо без нього не росте,

І всяк йому радіє. (Сонце)

- Чому для усього живого в природі необхідне Сонце?

- До якої природи належить Сонце?

Тема уроку: Сонце у нашому житті.

ІV. СПИЙНЯТТЯ Й ОСМИСЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя.

Сонце — це зірка, що дає нам не тільки світло, а ще й багато тепла. Це велетенська розжарена куля t = 6000. Саме тому тепло від Сонця доходить до нашої планети.

2. Хвилинка - цікавинка.

Коли б можна було прокласти шлях до Сонця, то до нього на кареті ми добиралися б 100 років, на машині — приблизно 10 років, на ракеті 1 рік.

Маленькому промінчику Сонця потрібно всього - навсього 8 хвилин 2 секунд, щоб спуститися до нас на Землю.

Сонце — найближча до Землі зірка, тим бо й здається вона нам величезною і найяскравішою. Інші зірки, хоча й більші за Сонце здаються маленькими цяточками тому, що знаходяться дуже далеко від Землі. Це можна порівняти з будинками. Що ближче від нас будинки, то видаються більшими, а ті що в далині, схожі на сірникові коробки.

3. Робота з підручником

- Відкрийте підручник на сторінці 31.

- Уважно роздивіться ілюстрацію.

- Про що нам хочуть розповісти автори підручника?

4. Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце,

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

Будем дружно присідати

Сонечко розвеселяти.

1, 2, 3 дружно всі

Потанцюєм по росі.

Станьмо струнко, руки в боки

Пострибаєм як сороки

Як сороки - білобоки

Стрибу — стрибу, скоки — скоки.

А тепер як жабенята

Хочем трішки пострибати

ква — ква — ква (2 рази)

щоб спочила голова.

5. Ігровий момент

- Ось цей Блек Дак вкрав наше Сонце. Що ж тепер буде?

- Я знаю, що ви готувалися до сьогоднішнього уроку самостійно і допомагали вам у цьому ще й ваші батьки. Давайте розкажемо нашому злодюжці як нам потрібне Сонце можливо він поверне нам Сонечко.

- Саша — розповість нам як Сонечко потрібне рибам.

(Учень розповідає інформацію яку підготував дома).

- Ілона — розповість для чого Сонце потрібне тваринам.

- Карина — людина і Сонце.

- Ярослав — рослини і Сонце.

6. Виготовлення книжечки про сонце

- Давайте попросимо Бек Дака щоб повернув нам Сонечко я сподіваюсь, що ми його переконали і він поверне нам його.

- А щоб наш гість краще запам`ятав все про Сонце давайте зробимо йому книжечку і подаруємо.

7. Самостійна робота учнів

Діти вклеюють картинки на сторінки книжки — саморобки.

Плетуть із ниток косички і оформлюють титульну сторінку книжки.

8. Демонстрація готових виробів.

9. Проведення дослідів

Дослід 1.

Посвітимо лампою на м`ячик. Що відбулося?

Висновок. М`ячик нагрівся і став теплим. Сонце дає нам тепло.

Дослід 2.

Візьмемо звичайну коробку. Загляньте через отвір усередину.

- Що ви побачили?

Тепер посвітимо лампою усередину коробки.

- Що змінилось?

Висновок. Сонце дає нам світло.

10. Гімнастика для очей

11. Робота у зошиті з друкованою основою

Діти домальовують Сонце на малюнках у зошиті. І розфарбовують його.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Складання асоціативного куща.

- Що дає Сонце живій природі?

Приклади відповідей: світло, тепло, життя, знання, вітамін D, енергію, зміна пір року, гарний настрій, світло.