Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022

Світ навколо нас. Урок-змагання

Мета: Перевірити вміння дітей визначати овочі, фрукти, ягоди. Розвивати вміння учнів розрізняти диких і свійських тварин (звірів) зимуючих і перелітних птахів. Показати зв'язок змін в житті тварин з змінами в неживій природі. Перевірити і узагальнити знання учнів про характерні прикмети зими, весни, літа і осені в неживій і живій природі. Виховувати любов і дбайливе ставлення до оточуючого нас тваринного , рослинного світу.

Обладнання: проектор, ноутбук, картинки з зображенням тварин, овочів, фруктів, ягід, пір року; листівки для розбивки на команди, табло для виставлення балів.

Анотація

Урок — змагання “Світ навколо нас” є підсумковим уроком.

Щоб провести цей урок потрібно розбити дітей на дві команди, які братимуть участь у змаганні. Другим важливим моментом уроку є наявність журі, яке оцінюватиме гру команд. Склад журі може бути різноманітним, включаючи і вчителя і учнів з активу класу, а також запрошених представників адміністрації школи, батьків. Головним критерієм під час формування складу журі повинна бути не його кількість, а об’єктивність.

Конкурси мають триєдину мету (навчальну, виховну, розвивальну) і за тривалістю вміщуються у відведений для уроку час.

Цей урок розвиває і перевіряє вміння учнів розрізняти диких і свійських тварин, зимуючих і перлітних птахів, показує зв’язок змін в житті тварин із змінами в неживій природі. Перевіряє і узагальнює знання учнів про характерні прикмети зими, весни, літа і осені. Виховує дбайливе ставлення до оточуючого нас тваринного і рослинного світу.

Елементи презентації можна використати на уроках читання, української мови, малювання, трудового навчання.

Хід уроку.

Бесіда

Ведучий 1. Діти, як ви вже зрозуміли у нас сьогодні незвичайний урок. Сьогодні ми підведемо підсумок вивченого.

Для цього ми з вами розіб’ємось на команди і виконаємо певні завдання. Розбивка на команди проходить за допомогою складання листівок. Діти, беріть частини від розрізаних листівок і складіть за кольором. Складені листівки утворили дві команди. Потрібно придумати назву команди відповідно до зображення на листівці.

На нашому уроці присутні гості вони будуть оцінювати результати вашої роботи. Кожне завдання буде оцінюватися двома балами. Ці гості — журі.

Ведучий 2

Завдання 1

1. Дані картинки поділити на три групи 1 група — овочі, друга група — фрукти, третя група — ягоди.

2. Згадати загадки про овочі, фрукти, ягоди. І загадати іншій команді.

Ведучий 1

- Зараз наші гості підведуть підсумок вашої роботи.

Ведучий 2

Завдання 2

1. Назвати зображених на картинках тварин. Розбити картинки на дві групи, дати загальну назву кожній.

2. Розповісти про життя будь-якої тварини. Як впливають зміни в неживій природі на життя диких тварин.

3. Згадати й загадати загадки про звірів (хто більше).

Ведучий 1

- Зараз журі оцінить вашу роботу.

Ведучий 2

Завдання 3

1. Які пори року зображені на картинках. По яких прикметах ви про це дізналися?

2. Розмалюй розмальовку згідно вказаної пори року (осінь, весна).

Ведучий 1

- Підсумок підведе журі.

Ведучий 2

Завдання 4

1. Які з птахів зображених на малюнку перелітні, а які зимуючі. Відповідно скласти в два стовпчики.

2. Які птахи називаються дикими, а які домашніми?

Ведучий 2

Завдання 5

П’яте завдання називається “Відгадайка”.

Командам по черзі задаються загадки і вони їх відгадують протягом 20 с.

Кожна правильна відповідь принесе команді 1 бал.

Загадки

Тварини

1) Прийшла вона із довгим віником

На бесіду з нашим півником,

Схопила півня на обід

Та й замела мітлою слід. (Лисиця)

2) Влітку наїдається, взимку висипляється. (Ведмідь)

3) Довгі вуха має, швидко в лісі стрибає. (Заєць)

4) Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає.

Хоч мала сама на зріст,

Та великий має хвіст

Як намисто оченята…

Хто це? Спробуй відгадати. (Білка)

5) В одежі богатій, та сам сліпуватий

Живе без віконця, не бачить він сонця. (Кріт)

Птахи

1) Довгі ноги, довгий ніс.

Прилетів — обід приніс:

Смачних жабеняток

Для своїх маляток. (Журавель)

2) Я ловлю комах, жучків.

Їм біленьких черв’ячків,

В теплий край я не літаю;

Під стріхою хату маю

Цвірінь — і сів я на хлівець

Звуть мене … (Горобець)

3) Вдень спочиваю,

Круглі очі маю,

Бачать серед ночі,

Хто мене впізнав?

Прошу, щоб сказав. (Сова)

4) В мене є великий хист,

Я співаю, як артист.

Спів мій радісний усюди

Дуже люблять мене люди. (Соловей)

Пори року

1) Невидимка ходить в гаї,

Всі дерева роздягає. (Осінь)

2) Сонце пече, липа цвіте,

Вишня поспіває, коли це буває? (Літом)

3) Тане сніжок, квітне лужок

День прибуває, коли це буває? (Весною)

4) Сніг на полях, лід на річках

Хуга гуляє, коли це буває? (Взимку)

Овочі, фрукти

1) Я кругленька, червоненька, з хвостом тоненьким.

На городі мене рвуть і до столу подають! (Редиска)

2) Шкір має сім і сльози випускає всім. (Цибуля)

3) Я росла в темній темниці

Як зросла — взяли в світлиці

З мене шкуру всі деруть,

Мене варять, мене труть.

Пироги з мене печуть.

Відгадайте хто я є.

Чи впізнаєте мене? (Картопля)

4) Сам червоний, чуб зелений

По полю скакав і в борщ попав. (Буряк)