Я досліджую світ розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2022
Рослини. Будова рослин
Мета уроку. Ознайомити дітей з будовою рослин, з̓ясувати значущість кожного органа рослини. Розвивати мовлення, пам̓ ять, мислення. Виховувати почуття патріотизму, дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: малюнки рослин, надруковані слова, таблиці “Рослини”, “Будова рослин”, презентація “Будова рослин”, магнітофон.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда.
- Яка це квітка? (Соняшник) А на вулиці можемо побачити? Чому?
2. Фенологічні спостереження.
- Який місяць? Чому так називається?
- Яке число?
- Тепло чи холодно надворі?
- Який стан неба?
- Чи були сьогодні протягом дня опади?
- Що ви можете сказати про тривалість дня? Ночі?
- Як змінився колір неба?
- Пригадайте і скажіть, що таке природа?
- На які дві групи вона поділяється?
- Що належить до живої природи?
ІІІ. Формування нових знань, умінь, навичок.
1. Робота над загадками.
• І красива, і пахуча
Квітка ця, на жаль, колюча. (Троянда).
• Лист різний із оксамита,
Соком ягідка налита.
А для хворої дитини
Кращі ліки — чай з... (малини).
• На кущах росте низенько
Оця ягідка кисленька.
Рвеш, так не подряпай ручки,
Бо на тих кущах колючки. (Аґрус).
(Малюнки).
- Назвіть усі ці предмети одним словом. (Рослини).
- Які ще знаєте рослини?
- Сьогодні на уроці ми говоритимемо про рослини, зокрема про їх будову.
2. Бесіда про рослини.
- Рослини — це жива чи нежива природа?
- Доведіть, що це жива природа. (Вони дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають.)
- Що потрібне рослині для життя? (Світло, тепло, вода, ґрунт, повітря).
(Слова на дошці).
- Що дає світло і тепло? (Сонце)
- Сонце — це жива або нежива природа?
- Навіщо рослині світло і тепло?
- Звідки рослини беруть воду і поживні речовини? (З ґрунту)
- Для чого рослинам потрібно повітря?
- Вода і повітря — це жива чи нежива природа?
Висновок. Жива природа пов’язана з неживою.
3. Практична робота. Вивчення будови рослини (кімнатна рослина).
4. Презентація “Будова рослин”.
- З яких частин складається рослина?
- Як можна назвати частини рослин по-іншому? (Органи).
5. Таблиця. “Будова рослин”.
6. Фізкультхвилинка.
ІV. Закріплення матеріалу.
1. Робота з малюнками яблуні.
- Розгляньте малюнок яблуні.
- Які частини яблуні зображено? (Корінь, стовбур, листя квіти, плід.)
- Що міститься всередині кожного плоду? (Усередині завжди є насіння.)
- Що є спільного в усіх рослин? (В усіх рослин є корінь, стебло, листя, квітки, плоди і насіння.)
Висновок. Усі рослини мають однакову будову:
• корінь;
• стовбур, стебло;
• лист;
• квітка;
• плід.
2. Робота в групах.
3. Бесіда.
- Як називається країна, де ми живемо?
- Які символи України ви знаєте?
- А ще є рослини символи України.
Малюнки рослин. Діти розповідають про калину, дуб, соняшник.
• Весною зеленіла,
влітку засмагала,
червоне намисто
восени вдягала.
(Калина — символ дівочої краси, жіночої скромності й чарівності).
• Дерево росте крислате,
листям різьбленим багате.
Примостились під листочки
в тюбетеєчках синочки.
(Дуб — символ мужності, витривалості, довголіття, здоров̓ я, вірності).
• Заглядає у віконечко
Зрощене з зерняток сонечко.
(Соняшник — символ Сонця, праці, сили, добробуту).
4. Робота в групах.
Складання малюнків рослин. (Малюнки калини, дуба, соняшника розрізані на частини).
5. Розповідь вчителя.
- Для чого потрібні рослини?
- На скільки багата та різноманітна жива природа!
Прогулюючись лісом, ми бачимо там багато метеликів, що порхають між квітучих рослин, величезні дуби, вкриті мохом, біля липи ростуть конвалії, а он біля берези — гриби. Яка кругом краса — справжнє царство!
Рослини зустрічаються майже скрізь: і на суходолі, і у річках, морях, океанах.
Неоціненна роль рослин у природі. Вони є їжею для тварин і людини.
З давньої давнини людина користується рослинами, виробляючи з них усе потрібне для життя: меблі, одяг, папір, ліки, іграшки, їжу; використовує ягоди, гриби, горіхи.
Рослини створюють неповторний барвистий образ нашої планети. Одні маленькі, інші — великі; одні протягом року зелені, а інші скидають листя на зиму.
Деякі рослини прикрашають наші домівки, подвір'я, інші — вживаємо в їжу. Царство рослин налічує майже півмільйона видів.
Як потрібно ставитися до рослин?
6. Сценка. Діти у костюмах.
Колись дуже давно засперечались частини рослин, хто з них найважливіший. Подивіться і послухайте уважно, і скажіть хто з них правий?
Корінь. — Я - найголовніший. У ґрунті міститься велика кількість коріння. Своїм коренем я закріплюю рослину в ґрунті, міцно утримую її. Чим більше рослина, тим більше корінь. Коренем я дістаю воду і поживні речовини, які відправляю по стволу до гілок і листя.
Листки. — Подумаєш, ти живеш у темряві, це ми підказуємо людям, коли рослину поливати, підгодовувати. Це ми лікуємо і з нами легко дихається.
Стебло. — Дозвольте. А хто тримає листя, квіти , плоди, а хто поставляє воду і поживні речовини від кореня до листя і навпаки?
Квітка. — Не сваріться! Я головна. Красива, яскрава. Від мене який аромат.
Плід. Насіння. — Якби не я, всі рослини перевелися, не могли б розмножуватися. Без мене люди і тварини померли б з голоду, тому що я одне з головних джерел живлення.
- Хто найважливіший? Чому? (З насінини з̓ являється корінь.)
- Складемо ланцюжок, що демонструє взаємозв’язок усіх частин рослини.
- Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)
- Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміння, листям рослина дихає.)
- Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)
- Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якої-небудь частини?
Висновок. Усі частини рослини важливі та взаємопов’язані. Це єдиний організм.
V. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів.
1. Робота з підручником. (ст. 44, 45)
2. Робота в зошиті.
(На схемі розставити цифри, які правильно вказують на органи рослини).
VI. Підсумок уроку.
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Що сподобалось і запам̓ ятали?
- Що є спільного у будові рослини?
- Де утворюються плоди?
- Для чого рослині корінь, стебло, листя?