Трудове навчання розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
Виготовлення виробів з пластиліну на площині. Практична робота: виготовлення з пластиліну плоских зображень «Равлик»
Навчальні цілі: характеризує пластилін як матеріал для ліплення; знає властивості пластиліну; називає інструменти та пристосування для обробки пластиліну; розкриває послідовність дій під час виготовлення виробів із пластиліну на площині за зразком; вміє виготовляти із пластиліну за заданим зразком вироби на площині; володіє навичками виготовлення виробів із пластиліну на площині за власним задумом.
Мета: ознайомити з правилами і прийомами роботи з пластиліном — розм’якшуванням пластилінової палички, розкачуванням, розмазуванням, витягуванням, обрізуванням стеками, примазуванням тощо; розвивати увагу, фантазію; прищеплювати любов до прекрасного; виховувати акуратність, старанність; розвивати інтерес до роботи з пластиліном.
Обладнання: малюнки із зображенням равликів, зразки готових виробів із пластиліну, дощечки для роботи, стеки, пластилін, серветки для рук, відео.
Тип уроку: засвоєння і вдосконалення нових знань, умінь і навичок.
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку.
1. Привітання
Невгамовний майстер Глинчик
До роботи нас всіх кличе.
Щоб сьогодні ми із пластиліну
зробили гарну картину.
- Добрий день, діти! Мене звуть ____________________________ і я проведу сьогодні у вас урок трудового навчання.
2. Перевірка готовності до уроку
- А тепер перевірте чи у вас є все необхідне до уроку: пластилін, дощечки, стеки.
3. Упорядкування робочих місць
II. Актуалізація опорних знань учнів.
Розповідь з елементами бесіди
Так, сьогодні ми будемо виготовляти пластилінову картину.
- Які картини ви вже створювали? (Малювали на уроках образотворчого мистецтва).
- Дітки, а ви знаєте хто такі скульптори? Чим вони займаються? (Це люди, які зі шматка пластиліну чи глини роблять скульптури)
Виявляється, скульптори можуть створювати картини із різних матеріалів: м’яких - пластиліну, глини; твердих - металу, каміння, дерева. А перш ніж виліплювати, вирізьблювати чи висікати скульптуру, майстер спочатку уявляє її, малює ескіз. Та найголовнішим інструментом у його роботі є руки — вправні й умілі.
Твої помічники — дивись —
Десяток дружних братців.
Як славно жить, коли вони не бояться.
- Отож, рученята юних скульпторів — початківців готові працювати.
Ш. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Повідомлення теми та уроку.
- Щоб дізнатися, що ми сьогодні будемо робити відгадайте загадку:
Не козлик, а рогатий,
повільний, вайлуватий.
На собі носить дім і ховається у нім.
Очі на рогах, а дім на спині.
Показав з доріжки
Голову і ріжки.
Хто повільно так повзе,
На собі свій дім везе? (РАВЛИК)
- На уроці ми будемо виготовляти равлика із пластиліну.
2. Бесіда
- Хто із вас спостерігав за равликом? Чим вас вразила ця незвичайна тваринка?
- А які цікаві факти про равликів вам відомі? (Вчені стверджують, що ці крихти з’явилися більше 500 мільйонів років тому. Вони можуть адаптуватися до будь-якого середовища, не вимагають багато їжі. Равлики живуть в середньому близько 15 років. Виявляється, що ці милі маленькі створіння володіють неймовірною силою: вони можуть нести в 10 разів більше речей, ніж їх власна вага. Найповільніша тварина на Землі це — равлик (він переміщається зі швидкістю 24 мм/хв). Раковина равликів росте протягом усього життя. Равлики не мають зубів, замість них вони мають Радулов (апарат, для зішкрібання і подрібнення їжі). Більшість равликів є травоїдними Взимку деякі равлики впадають в сплячку. Вони покривають себе товстим шаром слизу, який запобігає втраті води в організмі.)
- А зараз сядьте рівненько і перегляньте будь ласка відео про равлика.
- Розгляньте зразки виробу (демонстрація зразка виробу)
- Уважно роздивіться композицію.
- Яких кольорів пластилін узяли для зображення равликів? (для зображення використали синій та рожевий кольори).
IV. Практична робота учнів.
- Пригадаймо основні прийоми роботи з пластиліном, які знадобляться під час виготовлення картини. (Розм’якшування пластилінової палички, розкачування, розмазування, витягування, обрізування стеками, примазування).
- Дітки, давайте пригадаємо, які правила під час роботи з пластиліном ви вже знаєте?
Правила під час роботи з пластиліном і стеком
✵ Розминати і розгортати пластилін потрібно на дощечці;
✵ Розрізати пластилін стекою;
✵ Невикористаний пластилін класти в клітинку упаковки;
✵ Після завершення роботи з пластиліном руки витирати серветкою;
✵ Не брати пластилін до рота, не торкатися брудними руками обличчя, очей, одягу;
✵ Не чіпати зошити, книги, гумки — скрізь будуть жирні плями, на яких жодна ручка не пише.
- Виготовляти картину будемо в такій послідовності:
- Спочатку вам необхідно розім’яти кубик пластиліну одного кольору, з якого ви зробите тіло равлика.
- Розм’якшуючи пластилін, вам необіхдно зліпити його в кульку , а пізніше розкачувати кульку на дошці так щоб один кінець джутика був тонший, у вас має вийти джутик , пізніше цей джутик витягуєте так щоб вийшла літера Г ,,на яку схожий наш равлик.
- А тепер візьміть ще шматок пластиліну іншого кольору, зліпіть його в кульку, а вже пізніше розкачуйте його на дошці щоб вийшов джугик який ви скрутити в спіраль, скручувати починайте з тонкого кінчика.
- Зробили?
- А зараз вам необхідно зробити по 3 пари маленьких кружечків пластиліну різних кольорів, з двох пар ви зробити очі, а з іншої пари ріжки
- Очі бажано робити з білого кольору та з маленьких кружечків чорного кольору. Ріжки можна зробити того ж кольору, що і тіло равлика, вони повинні бути схожі на антени.
- Під час роботи звертайте увагу на дошку, там ви бачити послідовність і які деталі вам необхідні.
- Під час ліплення допомагайте собі стеками, особливо в процесі обробки невеликих частин, наприклад, мордочки з ротиком та очками.

- Учні починають робити, вчитель допомагає тим кому це необхідно.
V. Виставка та оцінювання робіт учнів.
Аналіз дитячих виробів.
- Спробуйте «оживити» равликів, слухаючи вірш.
РАВЛИК
Лізе, лізе равлик по моріжку,
Виставляє равлик довгі ріжки.
А на спині в равлика хатинка.
Заболить у тебе, равлик, спинка!
Ні, не важко равлику, не важко,
Бо легка хатинка-черепашка.
Та зате, як поруч небезпека,
Равлику додому недалеко:
В черепашку зразу може влізти, —
І вже пташці равлика не з’їсти!
Наталя Забіла
VI. Підсумок уроку.
1. Перегляд і демонстрування дитячих виробів.
Вчитель викликає декілька учнів, які найкраще впоралися із завданням.
- Усі ви гарно впоралися, молодці!
2. Підсумкова бесіда:
- Як називають людей, котрі виготовляють об’ємні вироби з пластиліну, глини?
- Які матеріали використовують скульптори у своїх виробах?
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Чому ви навчилися?
- Кого ви хотіли б навчити виготовляти фантастичного равлика.
VII. Прибирання робочих місць.
- Дітки, на цьому наш урок завершений, приберіть свої робочі місця, повитирайте руки серветкою.
- Дякую за хороший настрій, «До побачення!»