Читання розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021

Українська народна казка «Дві вивірки»

Вступ

Метод «Шість капелюхів» дозволяє структурувати і зробити набагато ефективнішою будь-яку розумову діяльність, як особисту, так і колективну, особливо для ситуацій розв’язання проблем та прийняття рішень. В основі «Шести капелюхів» лежить ідея паралельного мислення (мислення конструктивне, при якому різні точки зору і підходи не стикаються, а співіснують).

Використання цього прийому дозволяє скоротити час розв`язання проблем на більше, ніж на 40% і підвищити ефективність результатів діяльності. Забезпечує навички та інструменти, які можуть бути негайно застосовані для вирішення проблем та прийняття рішень. Це проста і ефективна система, що значно збільшує продуктивність праці. І тим більше, чим більше людині доводиться думати і спілкуватися з іншими людьми.

Мета: структурувати та зробити ефективнішою розумову діяльність, розвивати й змінювати тип мислення, вміння розв’язувати проблеми та приймати рішення опираючись на інформацію, критику, почуття й емоції, креативне мислення, логіку, інтуїцію; навчитися оперувати різними аспектами мислення по черзі, потім узагальнити їх і дістати «повнокольорове мислення»; продовжувати ознайомлювати з українськими народними казками, вдосконалювати навичку читання «дощиком»; вміння висловити свою думку опираючись на факти, свою та чуже мислення; виховувати інтерес до українських казок.

Обладнання: 6 капелюшків, ілюстрації вивірок та їх осель, казка (за кількістю учнів), 6 паперових капелюшків на дошці, малюнки фруктів, шишок, грибів на столах, аудіозаписи.

Хід уроку

Початок уроку на килимку.

І. Організаційний момент. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні у нас з’явилася ще одна книжка. Ми обов’язково з нею попрацюємо.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

- А перед тим, хочу вам всім повідомити таку новину. Прийшла зранку до нашої класної кімнати, а хтось вже розставив наші столики, залишив позначки в вашими іменами на стільчиках і поставив різнокольорові капелюшки на столах. Цікаво хто це був. Та була лише записка з таким текстом «Все дізнаєтесь трошки пізніше».

- Нам треба знайти зараз своє місце. Але що мають пам’ятати хлопчики? (дівчата вперед)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

- А що то таке видніється під капелюшком?

- А в кого які малюнки там були?

- Що об’єднує їх?

- Яка тваринка їсть і гриби, і фрукти, і ялинкові шишки?

- Так, білочка. А у білочки є сестричка — вивірка.

- Чим вони схожі?

Фізкультхвилинка

- В класній кімнаті, на поличках, на підлозі, під столами є все, що ви бачили на малюнках. Треба їх знайти. А коли завершиться музика, сісти на своє місце.

ІV. Робота за дитячою книжкою

- Як вважаєте, чому ми говорили про сестер білочок — вивірок?

- Ми почитаємо про них цікаву історію.

1. Підготовка учнів до сприймання змісту

- Беремось всі за капелюшок, заплющуємо очі й уявляємо.

2. Читання казки вголос вчителем

- Як відчуття?

3. Читання казки «дощиком»

4. Метод «Шість капелюшків мислення»

- В кого білий капелюшок?

- За допомогою лічилки оберіть того, хто відповідатиме першим.

- За допомогою білого капелюшка ми дізнаємось які факти та події були в казці. Перший одягає капелюшок і розповідає «що було спочатку?».

- Наступний, за годинниковою стрілкою, «що було потім?».

- Наступний — «що сталось на кінець?».

- Команда білого капелюшка, правильно записано на дошці? (говорить що написано)

- В кого чорний капелюшок?

- За допомогою лічилки оберіть того, хто відповідатиме першим.

- За допомогою чорного капелюшка дізнаємось що поганого було в казці.

- Тепер на тобі - чорний капелюх. Будь-ласка, розкажи, що для тебе найнеприємніше в цій ситуації.

- Наступний. Спробуй подивитись в майбутнє і сказати, які негативні наслідки тебе можуть після цього очікувати.

- Останній в команді чорних капелюшків. Що найстрашніше може відбутися?

- З ваших слів записала вірно?

- В кого жовтий капелюшок?

- За допомогою лічилки оберіть того, хто відповідатиме першим.

- Але у будь-якої події завжди є позитивні сторони. Тепер на вас жовтий капелюх, він допоможе тобі подивитись на цю ситуацію з позитивного боку. Отже, що хорошого в тому, що відбулося?

- Наступний. Що гарного має вивірка-господиня?

- Передай капелюшок далі. А чи має щось позитивне, добре лінива вивірка? Що саме?

- Червоні капелюшки, відгукніться!

- У червоних капелюшків інша робота. Ми разом обговорили вже погане, позитивне і факти, ще прочитали казку. Ми даємо вам одну хвилинку, а ви обговоріть, які почуття та емоції у вас були, під час прослуховування казки.

- Хвилину вичерпано. Хто в вас відповідає?

- То які почуття були?

- Залишились не менш легкі завдання. Зелені капелюшки, даємо вам дві хвилини. Подумайте, обговоріть яку частівку можна вигадати до нашої казки чи її героїнь.

- І так, представте нам вашу частівку разом.

- Всі великі молодці, але в нас без роботи були команда синіх капелюшків. Поки ми приміряли всі капелюшки і ваш, і мій стан змінилися. Ми розглянули ситуацію з різних боків, побачили в ній і погані, і хороші миті. Чи знаєш ви, що мудрі люди називають складні ситуації життєвими уроками? Так-так, кожна ситуація нас чомусь навчає.

- Тепер ви одягнеш синій капелюх і він допоможе нам дізнатися який життєвий урок подала вам ця ситуація і чому для вашого життя буде важливий цей досвід. Хвилинку вам на обговорення і слухаємо.

- Час вичерпано. І так — ваш результат.

V. Підсумок уроку

- Тож який урок мали винести з цієї казки?

- Подивіться в капелюшки, може хтось знайде пояснення їх присутності та цієї ранкової записки?

- Знайшли? Молодці. Давайте її прочитаємо

«Я — капелюшник. Це мій маленький подарунок для вас на найближчі роки. Маю надію, що ви, як і мої сини, знайдете їх повчальними помічниками.

На все добре, гарної роботи!

Капелюшник»

- Давайте напишемо записку-подяку нашому Капелюшнику і покладемо туди, де він нам.

- Сьогодні всі молодці! Наступного разу використаємо подарунок, але змінимо групи.

Висновки

Використовуючи метод «шість капелюшків мислення» можна не лише надати дитині змогу послухати, узагальнити, виокремити. А навчити її в житті використовувати в прийнятті рішень не лише емоції, а й логіку, креативність, підключати інтуїцію, відділити негатив і отримати в результаті «повнокольорове мислення»

Література

1. https://kazky.org.ua/zbirky/viljchova/dvi-vyvirky

2. Семінар-практикум «Шість капелюхів мислення Едварда де Боно» http://osvita.ua/school/lessons_summary/psychology/45218/

3. http://poiskm.co/show/%D0%B7%D0%B2%D1%83%D0%BA%D0%B8-%D0%BB%D0%B5%D1%81%D0%B0