Читання розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021

Незвичайна дружба. Григір Тютюнник «Ласочка»

Мета. Ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника, оповіданням «Ласочка»; розкрити причинно — наслідкові зв’язки дружніх стосунків людини і звіра, вчити із розумінням ставитися до «братів наших менших»; удосконалювати навички виразного і свідомого читання; формувати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; розвивати творчу літературну діяльності школярів, увагу, уяву, зв’язне мовлення учнів критичне мислення; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Психологічне налаштування

Ви чуєте - дзвінок заливається?

Це, значить, що урок вже починається.

Він зимовий і цікавий,

Тож гостей зібрав чимало.

Поверніться обличчям до гостей

І лагідно промовте: «Добрий день».

Ми усі - одна сім’я, неповторні ви і я,

Будемо усі дружити, в злагоді і мирі жити,

Бо життя — це диво й казка,

В ньому є любов і ласка

Ми прийшли у світ, щоб жити

Й на землі добро творити.

- Любі друзі, посміхніться один одному, побажайте успіхів.

2. Вправа «Очікування».

- Сьогодні в нас особливий урок. І тому я очікую, що ви будете…

У…(важні)

Р…(озумні)

О…(рганізовані)

К…(мітливі)

- А чого ви очікуєте від уроку?

3. Мотиваційний етап

- Діти, вранці отримала листа від нашої давньої знайомої тітоньки Сови. Вона дізналася, що зараз вивчаємо твори українських письменників про людей і тварин, тому просить допомогти провести телепередачу «Цікаві пригоди братів наших менших».

- Чи згодні ви?

ІІ. Перевірка домашнього завдання

- Чи готові ви до проведення телепередачі?

(3 учні переказують за «асоціативними малюнками» до твору «Літній ранок»)

ІІІ. Цілевизначення та планування навчальної діяльності

1. Повідомлення теми уроку

- Сьогодні в передачі потрібно розповісти про незвичайні відносини людини і тварини.

- Відгадайте загадку і дізнайтеся, про відносини якої тварини буде наша передача?

В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться,

А зовуть її ... (лисиця).

- Вірно, про відносини з лисичкою. Чи може з нею бути дружба?

2. Вправа «Ґронування»

- Пригадайте уроки природознавства. Що вам відомо про життя лисиці в природі? (відповіді учнів)

Складання ґрона до слова «лисиця».

- Отже, в передачі потрібно розібратися, чи можлива дружба людини з таким хитрим і підступним звіром як лисиця.

- На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з оповіданням, назву якого зашифровано літерами оранжевого кольору.

Лшісатьсбаночаніква

- А прізвище письменника, який є автором твору, прочитаєте, пройшовши лабіринт.

- Сподіваюся, знайомство з твором Григора Тютюнника «Ласочка» допоможе нам розібратися.

3. Визначення цілей навчальної діяльності

- Працювати будемо в різних студіях. Отож, сьогодні у передачі:

— Проведемо мовну розминку у студії «До читання»;

— Познайомимося з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника в «Інформаційній студії»;

— Опрацюємо оповіданням Г. Тютюнника «Ласочка» в студії «Новини»;

— У студії «Юних дикторів» будемо удосконалювати навички правильного, свідомого і виразного навчання;

— Пофантазуємо і продовжимо історію про незвичайну дружбу в «Творчій студії».

4. Студія «До читання»

5. Мовна розминка

1) Дихальна вправа

- «Подуємо на пухнасту кульбабку». Нехай всі хвилювання залишать нас!

2) Читання чистомовки.

- Читай, слідкуй за вимовою!

Ня — ня —ня — ось кудлате .... ( цуценя).

Ра ра ра — у лисиці є .... ( нора).

Лю — лю — лю — я тварин .... ( люблю).

3) Робота зі скоромовкою

- Тепер дружно починаймо!

Скоромовку промовляймо

Й за малюнками вивчаймо!.

Похожее изображение

6. Гра "Цікаве перетворення"

- Перетворіть слово сад у лис, змінюючи в кожному слові тільки одну букву.

Сад - лад - лід - ліс - лис.

- Молодці! Ви добре підготувалися до роботи в телепередачі.

ІV. Опрацювання навчального матеріалу

1. Робота в «Інформаційній студії» за пазлами-асоціаціями

2. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника

(1931-1980).

1) Інтерактивна вправа «Джиґсоу» в групах

І група

Григір Тютюнник народився на Полтавщині в селянській родині. З дитинства він ріс чутливим до природи хлопчиком, здатним у простому і буденному побачити незвичайне і цікаве, уважно прислухатися до розповідей бувалих мисливців, рибалок, лісників. Дитячі враження залишилися на все життя.

ІІ група

Ще з раннього дитинства доля приготувала Григору чимало випробувань. Голод 1933року не обминув і Тютюнників — забрав старенького дідуся, а півторарічний хлопчик перестав ходити, говорити, навіть сміятися.

Коли Григору було 6 років, він залишився без батька. Але усе своє життя письменник з теплотою і ніжністю згадував його. Хлопчика забрав жити до себе батьків брат. Під опікою дядька і його дружини почав майбутній письменник свою освіту.

ІІІ група

Почалася Велика Вітчизняна війна, знову голод. Письменник згадував: «Я їв тоді картопляну зав’язь, жолуді, пробував конину». В 11 років хлопчик пішки пішов додому з Донбасу на Полтавщину, у своє село. Добирався два тижні, довелося від голоду навіть просити милостиню. А вдома, хату в якій жили Тютюнники, зруйнувала бомба, і вони опинилися у чужих людей.

ІV група

Потім було навчання у ремісничому училищі, куди Григір пішов тому, що там давали сяку-таку одежину і 700 г хліба в день. Цей хліб допоміг їм з мамою вижити у 1947 році. А потім ще важка хвороба — туберкульоз легенів. Всі ці випробування тягарем лягли на його зболену душу.

V група

Починав писати Григір Михайлович російською мовою. Але коли прочитав словник Грінченка, з українською мовою більше не розлучався. Дитячі враження не забувалися і з часом відбилися у його творах. Писав переважно для дорослих, але й молодшим читачам залишив гарний спадок. Майже більше половини написаного Григором Тютюнником — про дітей і для дітей, яких він любив по особливому. Це збірки оповідань для дітей «Ласочка», « Лісова сторожка», « Степова казка»

2) Буктрейлер «Твори для дітей»

3. Робота в студії «Новини»

4. Ознайомлення з оповіданням Г. Тютюнника «Ласочка»

А) Вправа «Передбачення» (передбачення змісту оповідання за заголовком)

Учні діляться думками про події, які можуть прочитати в творі.

Б) Іетерактивна гра «Знайди пару» («Leaningupps»)

Учитель на картці-блискавці показує слова. Учні зачитують їх і знаходять відповідний малюнок (вчитель прикріплює картку).

припутень    галуззя    круча

виводок     ожеледь      вепр

В) Тлумачення незрозумілих слів: 

- Прочитайте ліву і праву колонки, і знайдіть відповідність.

Скімлення —  протяжне, жалібне звучання;

дзяволить —  тихенько пискливо гавкає, попискує, підвиває.

вухами пряде — ворушить вухами.

туркотіли припутні — воркували дикі лісові голуби;

закортіло —  дуже захотілося;

дрібушить —  швидко перебирає лапами, притупує.

позадкувало-  відійшло назад.

Г) Читання колонок слів « луною» за вчителем.

- Прочитайте спочатку всі іменники, потім — прикметники і дієслова.

- А які — синоніми?

- Що ви можете сказати про слова прокинувся, засипав?

пасовисько   дрібушить    рибалити

підзолочений  облизнулося    вудочці

закортіло   вудити    скімлення

прокинувся  куняв    засипав

Д) Первинне читання тексту.

- Чи доводилося вам бути на риболовлі? (Спостерігати за читанням вчителя)

(Вчитель читає до слів «Сидить і спить…». Учень читає до кінця).

Учні самостійно мовчки читають, роз'єднуючи слова.

- Яку пригоду описує оповідач? (Зустріч рибалки з лисицею)

5. Робота в студії «Юних дикторів»

А) Повторне читання учнями.

«Ланцюжком» по одному абзацу до «Так…».

Б) Опрацювання тексту

1-а частина «Ранок».

- Прочитати опис ранку.

- Які фарби і звуки сповіщали про його прихід? Зачитайте слова і словосполучення, які на це вказують.

Фарби: червоніло небо, бродив туман, підзолочений сонячним промінням.

Звуки: туркотіли, вистукували, лунко тріщало, хро-хро, хря-хря.

2-а частина «Незвичайний гість» (відповіді на запитання).

- З ким і як зустрівся дід Арсен (Дід Арсен побачив лисеня, коли воно з’явилося високо на кручі, супроти човна, і тоненько скімлило).

- Чому воно там з’явилося? (Лисеня захотіло рибки)

- Що ж робило лисеня? (Просило рибки)

- З яких слів видно, що лисеня хотіло і просило рибки? («Почулося тихеньке скімлення», «схиливши голову набік, дивилося трохи здивованими і зовсім не хитрими очима», «перевило погляд у задок човна і «облизнулося», «тоненько пискнуло», «прудко підскочило і ухопило її передніми лапами»).

- Чи можна дії лисеняти розцінювати як його мовлення з дідом Арсеном? (Так)

- Хто цю розмову передав (Автор)

- То чому Арсен назвав лисеня Ласочкою? (Бо воно захотіло поласувати рибкою).

Отже, від слова «ласувати» - їсти що-небудь смачне. Маленьке лисеня було ласолюбом — охочим до всього смачного.

3-я частина «Друзі-рибалки». Вибіркове читання.

- Знайдіть у тексті і прочитайте, чого навчилося лисеня у Арсена?

- Знайдіть і прочитайте, як Ласочка допомагала рибалити.

4-а частина «Довга зима». Переказ прочитаного.

- Прочитайте мовчки і перекажіть близько до тексту. Оцінити відповідь. (Робота у парі).

- Як Арсен згадував Ласочку?

5-а частина «Cім’я Ласочки». Виразне читання за партитурою.

А весною, /коли крига скресла/ і сонце вгріло землю,/ одніс Арсен човна на річку,/ полагодив вудки/ і знову, як торік,/ сів ловити рибу — бабі та внукам на юшку. // Вудить/ та все озирається: / чи нема, бува, Ласочки? // Раз,/ і вдруге,/ і втретє / - немає…//

- Пригадайте, як Арсен збирався навесні на риболовлю.

- Як він чекав зустрічі з Ласочкою?

- Кого він побачив на кручі?

- Які слова свідчать про те, що Арсен зрадів цій зустрічі?

- Хто тепер допомагав йому рибалити?

В) Відновлення послідовності подій у тексті.

- Поставте цифри у порожні клітинки.

План

1. Ранок

2. Незвичайний гість.

3. Друзі-рибалки.

4. Прихід зими.

5. Сім'я Ласочки.

Г) Характеристика героїв. Розподілити якості кожному.

Арсен     Ласочка

 небагатослівн (-ий, -а),

 мудр (-ий, -а)

 скромн (-ий, -а)

 розумн (-ий, -а)

   спостережлив (-ий, -а)

   ненабридлив (-ий, -а)

   привітн (-ий, -а)

   кмітлив (-ий, -а)

   здібн (-ий, -а)

 щедр (-ий, -а)

 небайдуж (-ий, -а)

 турботлив (-ий, -а)

 добр (-ий, -а)

 терпляч (-ий, -а)

 працьовит (-ий, -а)

- Подумайте, які слова можна вибрати для характеристики героїв, поясніть вибір словами з тексту.

- Яким ви уявляєте Арсена? Яка у нього зовнішність, який характер? Підтвердіть це і словами з тексту.

(На дошці запис — підсумок характеристик героїв оповідання).

Арсен     Ласочка

небагатослівний    розумна

мудрий    працьовита

спостережливий    скромна

привітний    ненабридлива

щедрий    спостережлива

небайдужий    терпляча

турботливий    кмітлива

добрий     здібна

Ґ) Узагальнююча бесіда. Аналіз ідейної спрямованості тексту.

- То які ж стосунки склалися між Арсеном і Ласочкою? (Дружні, товариські)

- Отже, Арсен і Ласочка подружилися, більше того, стали співпрацювати, рибалити разом.

- А чи можна із запису характеристик персонажів зробити висновок про те, які риси вдачі допомогли їм налагодити дружні та товариські стосунки?

- А чи хочете ви, щоб ваші стосунки з іншими теж були такими?

- То чого ж закликає нас автор, яка головна думка оповідання? (Товаришувати і дружити зі звірами. У добрій справі виявляти терпіння і наполегливість).

Д) Цікаве завдання

- Закресліть усі літери «Л», прочитайте побажання від діда Арсена:

«ТЛОВЛАРИЛШУЙТЕ ЛЗ « БЛРАЛТАМИ НЛАШЛИМИ МЛЕНШЛИМИЛ»!

(Товаришуйте з братами нашими меншими!)

6. Робота в «Творчій студії»

А) Складання сенкана. Хлопчики- «Арсен», дівчатка- Ласочка.

Дітям пропонується скласти мініатюру з п’яти рядків за певною схемою:

1. Тема (зазвичай іменник).

2. Опис (два прикметника).

3. Дія (три дієслова).

4. Фраза, що виражає особисте ставлення до теми.

Синонім до назви теми (одне слово)

Б) Мозковий штурм

- Отже, чи можлива така незвичайна дружба між людиною та лисицею?

В) Вправа «Мікрофон»

- Пофантазуйте, як можна продовжити цю історію.

Г) Робота за ілюстрацією

- Розгляньте ілюстрацію до цього твору.

- Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

- Який настрій вони створюють? Як передають характер кожного з героїв?

- Яким рядкам твору відповідає малюнок?

V. Підсумок уроку. Рефлексивно-оцінювальний етап

- Діти, годинник відлічує останні хвилини ефіру нашої телепередачі «Цікаві пригоди братів наших менших». З яким твором ми познайомили наших телеглядачів? Хто його автор?

- Який це твір за жанром? Чому?

- Що найбільше зацікавило? Здивувало?

- Чому у нього така назва?

- До чого закликає автор, описуючи незвичайну дружбу людини і звіра? (Шануйте, оберігайте природу, товаришуйте з «братами нашими меншими» і це стане окрасою вашого життя.)

- Світ тварин різноманітний і дивовижний. І ми, люди, повинні його оберігати, піклуватися про його мешканців. Браконьєрство, стихійні лиха, аварії знищують тварин. Бережіть своїх вірних друзів!

Користуючись незавершеними реченнями, висловіть враження від сьогоднішнього уроку:

— «Сьогодні я дізнався...»

— «Було цікаво...»

— «Тепер я можу...»

— «Було важко...»

— «Мене здивувало...»

— «Мені захотілось...»

VI. Домашнє завдання

Прочитати оповідання Г. Тютюнника «Ласочка».

Підготуватися до переказу прочитаного оповідання (2 група); до творчого переказу (1 група)

- Що треба зробити, щоб перетворити оповідання на казку?

- Нашу передача хочу завершити словами:

Кожного дня і кожну хвилинку

Оберігайте всяку тваринку.

Тільки добра їм потрібно бажати

І намагатися не ображати.

- До побачення!