Читання розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021

Подорож у царство комах

Мета: підвищувати інтерес до природничих знань; допоїти зрозуміти, що всі комахи потрібні для людини; допоїти повніше пізнати, зрозуміти дивосвіт природи; розвивати критичне мислення, вміння працювати над текстом, застосовуючи інтерактивну систему позначок, метод «Поміч», для ефективного читання та мислення.

Обладнання: картки з друкованими текстами, картки зі словами, дискусійна таблиця, малюнки мурашок, опорні картки, таблиця «Я знав», «Я дізнався».

Матеріал до уроку: Я. Бенза «Мурашине царство».

Хід уроку:

I. Організація класу.

Будемо в царство комах мандрувати,

Будемо рідну природу вивчати!

Тож побажаймо удачі для нас —

В путь — дорогу, в добрий час!

II. Мотивація навчальної діяльності.

1. Технологія «Мікрофон».

- Яку роль в житті природи відіграють комахи?

- А в житті людини?

- Чи правильним буде твердження: «Комахи — наші друзі»?

2. Розминка з використанням гри «Так - ні».

- У мене за спиною є малюнок комахи, про яку ми будемо сьогодні читати. Щоб дізнатися, що це за комаха вам потрібно задати мені 10 запитань, на які я можу дати відповідь: «Так чи ні». Слухайте уважно і запитання і мої відповіді. Спробуйте здогадатися про кого буде йти мова.

3. Дискусія.

- Чи можемо ми назвати мурашку нашим другом?

  Так         Ні

1_____________________________   1 ______________________________

2_____________________________   2 _____________________________

3 ____________________________   3 _____________________________

III. Оголошення (представлення) теми та мети уроку.

- Сьогодні ми будемо читати оповідання Я. Бензи «Мурашине царство».

На уроці ви дізнаєтесь:

- про цих комах щось нове, таємниче і цікаве;

- про те, чи дійсно ми можемо назвати мурах нашими друзями;

- чи потрібно охороняти мурах.

Сьогоднішній урок вас навчить:

- працювати над текстом, використовуючи систему позначок, метод «Поміч»;

- розвивати уяву, критичне мислення;

- класифікувати інформацію.

IV. Актуалізація (обговорення перед прочитанням).

«Мозкова атака» за темою «Мурахи».

1) Поведінка.

2) Фізична характеристика (розміри, вигляд).

3) Природне середовище (де живуть)

4) Вид.

5) Вороги.

Висновок: усе, що ми знаємо про комах — мурашок, допоможе нам дізнатися про щось нове і засвоїти нову інформацію щодо цих комах.

- Опрацювавши оповідання, зробіть висновок, чи дізнались щось нове.

V. Усвідомлення змісту (власне читання).

1. Словникова робота.

- Коли будете читати текст спробуйте дати пояснення таким словам:

стишився дощ;

незвичний трофей;

фуражири;

сидні.

2. Самостійне читання тексту.

Учні читають мовчки текст, роблять записи у таблиці

Я знав

Я дізнався









VI. Рефлексія (після читання).

1. Пояснення значення слів.

2. Робота за таблицею.

- Що ви вже знали про мурах і що нове дізнались та записали у табличку?

(Діти зачитують записи з табличок).

3. Технологія «Слово за словом».

- Прочитайте слова, що записані на дошці. Чи всі слова стосуються нашого оповідання? Доведіть.

царство    королівство

сімейство    гніздо

4. Технологія «Доведіть, що …»

- Прочитайте загадку записану після оповідання. Доведіть, що загадка підходить до теми уроку, тексту.

5. Складання сенкану.

Мурашка

Маленький, швидкий

Переносить, прибирає, знищує

Мурашки — санітари лісу.

Рятівники

6. Речення з відкритим кінцем.

- Доповніть речення.

На сьогоднішньому уроці для мене найбільшим відкриттям було…

Сьогодні я дізнався про … , хочу дізнатися … .

VII. Самооцінювання

- Оцініть свою роботу на уроці, свій внесок у розв’язання проблеми.

L K J