Читання розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
В. Сухомлинський «Як Павлик списав у Ніни задачу», «Найкраща лінійка»
Мета:
Продовжити знайомство з біографією і творчістю В.О. Сухомлинського; формувати навички виразного, свідомого, правильного читання в оптимальному темпі, орієнтуватися у структурі тексту.
Розвивати уміння визначати головну думку творів,давати характеристику головним дійовим особам, аналізувати та оцінювати їх поведінку і вчинки, робити висновки щодо прочитаного; розвивати зв’язне мовлення, вміння висловити власну думку, цінувати думки товаришів.
Виховувати доброту і чуйність, віру в свої сили, бажання робити добрі справи.
Обладнання: портрет В.О. Сухомлинського,підручник «Читанка 4 клас» О.Я. Савченко.
Хід уроку
І. Організація класу (психоемоційне налаштування учнів).
Учитель.
Доброго дня! — для всіх побажання.
От і настала пора для читання.
- Діти, подивіться, будь ласка, мені в очі. Погляньте один на одного, посміхніться.
ІІ. Мотиваційний етап.
Девіз нашого уроку такий:
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб жодна хвилинка не втратилась марно!
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Мовна розминка.
а) Вправа на розвиток читацьких навичок.
- Читання приказки з пропущеними буквами, що позначають голосні звуки.
ДР_Ж_Т_ ТР_Б_ ВМ_Т_ (Дружити треба вміти)
б) Робота з деформованим прислів’ям:
- жбаДру - доронайжчий рбска
в) З’єднати частини лівого і правого стовпчиків, щоб утворились прислів’я
ДРУГА ШУКАЙ ЩО ДЕРЕВО БЕЗ КОРІННЯ
ДРУЖБА РОДИТЬСЯ В БІДІ А НАЙДЕШ - ТРИМАЙ
ЛЮДИНА БЕЗ ДРУЗІВ А ГАРТУЄТЬСЯ В ТРУДІ
2. Бесіда
- Діти, а чи завжди вам зрозуміле поняття «дружба»?
- Чи вмієте ви дорожити нею?
- Кого можна вважати справжнім другом?
3. Створення асоціативного куща до слова «дружба»
(Можливі відповіді: співробітництво, взаєморозуміння, злагода, чуйність, братерство, єдність, співчуття, товариськість, взаємовиручка, турбота, повага, ввічливість, чуйність, допомога та ін.)![]()
ДРУЖБА
IV. Повідомлення теми та мети уроку.
- Сьогодні ми познайомимось з новими творами В.О. Сухомлинського, у яких він розповідає про випадки зі шкільного життя, коли начебто у звичайних ситуаціях, розкриваються невідомі риси характеру дітей.
1. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Як Павлик списав у Зіни задачу».
1) Прогнозування змісту оповідання за заголовком.
- Прочитайте назву оповідання. Чи можете ви передбачити, про кого воно буде?
- Чому могла трапитися така ситуація, що Павлик списав задачу?
2) Первинне читання оповідання вчителем.
- Де відбулися описані події?
- Так чому Павлик списав задачу у Зіни? Чи справдились ваші передбачення?
3) Повторне самостійне читання учнями (мовчки).
4) Словникова робота.
- Підберіть синоніми до слова «стурбований» (схвильований, збентежений).
- Дібрати спільнокореневі слова до слів помилка, почервонів.
5) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
- Чому Павлик прийшов до школи стурбований? Чому не розв’язав домашньої задачі?
- З яким проханням хлопчик звернувся до Зіни?
- Прочитайте, як відреагувала дівчинка на нього?
- Що Павлик помітив у її зошиті? Чи сказав він Зіні про помилку?
- Поміркуйте, чому він так вчинив?
- Які оцінки отримали діти за домашнє завдання?
- Прочитайте, як вони відреагували на них?
- Які риси характеру Павлика виявились у його вчинку?
- Поміркуйте, як далі можуть скластися стосунки Зіни та Павлика.
6) Складання характеристики головного героя.
Павлик — нечесний, ледачий, байдужий, підступний…
7) Читання оповідання в особах.
8) Визначення головної думки тексту
- До чого закликає письменник в цьому оповіданні?
9) Фізкультхвилинка.
2. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Найкраща лінійка».
1) Підготовка до самостійного читання (прочитати стовпчики слів)
Письмові праці
найкращі лінійка
ручної роботи
кострубата оцінки
гладенька
- Що спільного у словах кожної колонки? (Прикметники, іменники)
- Утворіть словосполучення, з’єднавши слова 1 і 2 колонок.
- Що означає слово «кострубата»? (з нерівною поверхнею)
2) Читання твору учнями засобом «Естафета».
3) Оцінка вчинків головних героїв (вправа «Добре — погано»)
Я вважаю… (висловлення учнями протилежних думок щодо оцінки поведінки одного з героїв).
V. Узагальнення отриманих знань.
1. Розвиток зв’язного мовлення.
- Продовжить оповідання ще кількома реченнями(Як могли би хлопці допомогти один одному покращити свої оцінки з того предмета, який у них не виходив).
2. Складання сенкану до слова «друг» (варіант)
1. ДРУГ.
2. НАДІЙНИЙ, СПРАВЖНІЙ.
3. ПІДТРИМАЄ, ДОПОМОЖЕ, НЕ ЗРАДИТЬ.
4. ДРУГ ПІЗНАЄТЬСЯ В БІДІ.
5. ТОВАРИШ
VI. Підсумок уроку.
- Урок добігає кінця. Чи справдилися ваші очікування?
- Які висновки для себе ви зробили з прочитаних творів? Чи стануть вони вам у нагоді в майбутньому житті?
- Які поради ви могли б дати головним героям оповідань В. Сухомлинського, щоб в їхньому житті не було подібних ситуацій?
- Хочу сказати, що мої очікування теж виправдалися. Я вдячна вам за продуктивну працю. Ми багато встигли зробити на уроці завдяки вашій старанності.
VІІ. Оцінювання.
- Я пропоную вам оцінити себе. Візьміть личка, які лежать у вас на партах, та намалюйте посмішку залежно від того, як ви працювали на уроці.
(Якщо личко з посмішкою — працював ефективно, творчо, активно;
Якщо личко серйозне — старався;
Якщо личко зле — працював нижче своїх можливостей).
- Прошу оцінювати себе об’єктивно, чесно.
VIIІ. Домашнє завдання.
1 рівень - прочитати,дати відповіді на запитання;
2 рівень - прочитати та переказати оповідання;
3 рівень - скласти поради хлопчикам