Читання розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021

Дитячі періодичні видання (газети та журнали)

Мета уроку:

- формування предметних компетентностей:

ознайомити учнів із дитячими періодичними виданнями; формувати оцінні судження; удосконалювати навички виразного читання; розвивати зв’язне мовлення школярів, мислення; збагачувати їхній лексичний запас; розширювати кругозір учнів; виховувати увагу до художнього слова, старанність;

- формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність сприймати мету, що ставить вчитель, відповідно до неї планувати; моделювати, прогнозувати і виконувати необхідні дії, висловлювати рефлексивні та оцінні судження;

комунікативної: удосконалювати вміння висловлювати свої думки; спілкуватися під час виконання завдань;

інформаційної: розвивати вміння здобувати з періодичних видань необхідну інформацію;

соціальної: навчати планувати взаємодію з учасником спільної діяльності;

загальнокультурної: сприяти дотриманню правил поведінки на уроці.

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Основні терміни і поняття: періодичні видання, передплата, листоноша.

Обладнання: Підшивка журналів, окремі видання журналів, виставка дитячих журналів, газети «Казковий вечір», малюнок листоноші Пєчкіна, ноутбук, аудіо запис мелодій для душі.

Хід уроку

I. Організаційна частина. Емоційне налаштування.

- Любі мої діти, сьогодні у нас незвичайний урок, ми - зустрічаємо гостей і тому, як і годиться ввічливим господарям, вам слід повернутися і привітати гостей:

Добрий день вам, добрі люди,

Хай вам щастя буде,

Не на день і не на рік .

А на довгий-довгий вік.

- Сідайте. Тепер, посміхніться до мене, а я посміхнусь до вас і давайте допоможемо один одному провести урок так, щоб він приніс користь нам і задоволення нашим гостям.

II. Артикуляційна зарядка. Створення проблемної ситуації.

- І одразу приступимо до роботи, щоб поповнити свою скарбничку знань.

- А як же ми приступимо читати, якщо не розімнемо свій язичок і артикуляційний апарат. Отже, перше завдання:

1) Яку скоромовку ви хотіли б повторити на уроці? (діти називають і всі повторюють, так 5-6 скоромовок).

Решта завдань вчитель дістає із сумки листоноші Пєчкіна (малюнок).

2) Пропоную помирити вам букви, які позначають приголосні звуки з буквами, що позначають голосні звуки, а то вони з невідомих мені причин, посварилися:

Г_ з _т _    а е а

Ж _р н_ л    у а

Б_р в _н_ к    а і о

С _н_ ш н_ к    о я и

Л _с т_ н _ш_    и о о а

- Молодці, працюємо далі.

3) Прочитайте вірш Олексія Катрича без букв, що позначають голосні звуки:

П_р_дпл_ч_йт_ г_з_т_,  (Передплачуйте газети,

І ж_рн_л_, і кн_жк_,   І журнали, і книжки,

Я ж - в_ш в_рн_й л_ст_н_ш_- Я ж — ваш вірний листоноша —

Пр_н_с_ в_ м з_л_бк_!  Принесу вам залюбки!)

4) Ще одне завдання від листоноші Пєчкіна. Прочитайте слова, поєднайте їх із тлумаченням:

Листоноша 

- періодичне видання у вигляді книжки.

Передплата 

- поштовий службовець, який розносить газети, листи та інші відправлення адресатам.

Журнал  

- складання угоди про надсилання друкованого видання з попередньою оплатою.

- Ну, а тепер здогадайтеся, будь-ласка чому саме найвідоміший для усіх дітей листоноша Пєчкін тримав усі ці завдання, а не якийсь інший казковий чи мультиплікаційний герой? (тому, що ми сьогодні будемо працювати з дитячими газетами та журналами).

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

- Вірно, адже тема нашого позакласного читання звучить дослівно так: «Дитячі періодичні видання». Саме тому завдання на артикуляційній зарядці були всі тісно пов'язані з газетами та журналами.

- У народі кажуть: «Хто багато читає - той багато знає». Епіграфом нашого уроку стануть слова: «Що навчились й будем вміть - за плечима не носить». (Епіграф записано на дошці).

- Поговоримо про те, де ми ще крім книг можемо прочитати щось нове, цікаве, корисне для всіх.

ІV. Аналіз журналів.

- Щодня по всіх містах і селах від під'їзду до під'їзду, від будинку до будинку поспішають листоноші, щоб принести нам......Що? Попрошу продовжити моє речення,… (листи, телеграми, газети, журнали).

- А там див так багато! І кожне диво загадковіше і цікавіше від попереднього.

- Погляньте на виставку і назвіть журнали представлені на ній.

- Які ж журнали адресовані дітям?

- А який розрахований на дорослого читача? («Наталі»).

- Хто з вас представив журнал чи газету на виставку?

- Як потрапив цей журнал до ваших рук? (передплачували, подарували).

- Скільки примірників журналів повинно бути у річній підшивці журналу, якщо журнал виходить один раз на місяць?

- Чи можуть журнали і газети стати помічниками на уроках у школі? Як саме? (там є багато цікавої інформації)

- Чи є у членів клубу Допитливих на сьогодні така інформація? (Учні заздалегідь отримують завдання. Діти зачитують інформацію і пояснюють в якому журналі цей матеріал і на якому уроці його можна використати).

- Як запам'ятати матеріал, до якого у разі необхідності, треба повернутися? (Записати на картку матеріал з журналу).

- Як саме? (Записати: автора, заголовок твору, назву журналу - рік, номер видання, сторінку).

- Журналів є багато на землі.

Усі вони цікаві та повчальні.

І серед журналів є такі, які порівняно недавно почали видавати. Наприклад, журнал «Соняшник» видають з 1991 року. Журнал «Пізнайко» - почали видавати у 1996 році. А от є серед цих журналів такий, який ще передплачували мої батьки для мене, коли я була такою як ви. Це -«Барвінок».

Коли візьму зараз журнал «Барвінок» до рук, то одразу в пам'яті з'являється той, який листала т в дитинстві. Я хотіла знайти вдома серед старих книжок і журналів хоча б один номер із своїх, але нажаль вони не збереглися. Та я постаралась знайти вам дуже цікаву інформацію з історії журналу «Барвінок».

Народився журнал у 1928 році на Україні. До 1941 року журнал виходив під назвою «Жовтеня». Війна тимчасово припинила його вихід. Але вже на початку 1945 р. у Києві було поновлено його випуск. То було друге народження журналу. Новий редактор журналу , відома українська письменниця Наталя Забіла, зібравши редакційну колегію для обговорення першого номера, наголосила на особливості не лише першого номера, а й взагалі журналу. Наближалася велика Перемога над фашизмом. Це створювало весняний настрій, який і навіяв журналові нову назву - «Барвінок» - ім'я квіти, яку шанує український народ за красу, стійкість, невмирущість.

Наталя Забіла спеціально написала для цього номера вірш «Барвінок», цей вірш я відшукала спеціально до нашого уроку і попросила вивчити на сьогодні Богдана. (Звучить легенька музика).

Недавно ще гула метелиця,

Ще в вибалках не станув сніг,

А вже барвінку листя стелиться

Зеленим килимом до ніг.

Воно під снігом і під кригою

Всю зиму зелень берегло

І перше стрінуло з відлигою

Весняне сонце і тепло .

Із перемогою і славою

Весна з'являється на світ,

І квітне радістю яскравою

Барвінковий зірчастий цвіт.

- Обкладинку присвятили омріяній Перемозі. Вийшов журнал у світ вже після залпів переможного салюту. А з 1950 року журнал «Барвінок» видається двома мовами: українською і російською. Ось така історія «Барвінка».

- Якщо погортати журнал, який тип книжок за структурою, нагадує вам журнал? (книга - збірка). Чому? (бо є різні жанри творів).

V. Фізкультхвилиика

Два прихлопи,

Три притопи,     

На носок, на каблучок.   

Руку вліво, руку вправо -  

Ми танцюєм козачок.

Раз - присіли,

Два — встали.

Покружляли, покружляли

І за парти посідали.

VI. Аналіз газети «Казковий вечір»

- Чим відрізняється газета від журналу?

- На сьогоднішній урок ви опрацювали вдома матеріали газети «Казковий вечір».

- Які жанри зустрічаються в цьому номері газети?

- А чи звернули ви увагу на авторів творів?

- Чим же ця газета відрізняється від інших газет?

- А хто головний редактор газети?

- Хто малює малюнки?

VII. Розширення читацького досвіду школярів. Робота над матеріалами газети «Казковий вечір»

- Який із прочитаних творів вам особливо сподобався?

- До якого жанру належить твір?

- Коротко передай його зміст. (Вислуховую 2-3 учнів).

1. Колективна робота над прочитаними творами.

Вибір (на вибір учнів) із вірша слова за такими схемами:

Г - голосний;

П - приголосний.

ПГПГ (зима, нема, пише) ППГПГ (снігу, хмари, згори) ПГППГПГ (настали, рознесе).

2. Читання казки «Пригоди Сніжинки-Крижинки» в особах.

3. Вправа «Крісло автора».

- Якби ви були автором цієї казки, чи хотіли б змінити кінцівку? Змініть.

4. Читання "ланцюжком" прислів'їв.

5. "Світ чудес"- розгадування кросворда.

VIII. Підсумок уроку. Рефлекся.

Інтерактивний прийом «Незакінчене речення»

- Мене вразило…

- Мені запам’яталося…

- У мене виникло бажання…

Наша мандрівки за матеріалами дитячих видань закінчується. Дитяче видання - це невичерпна криниця цікавих таємниць, це ваші вірні друзі у навчанні; це рідні брати і сестри книг. Дружіть із ними, користуйтеся ними, адже книги, журнали і газети дуже щедрі та безкорисні — відкрийте їх, а вони вам відкриють скарби свої прекрасні, щоб душі у вас стали світлі і ясні.

IX. Домашнє завдання.

1. Повідомлення теми наступного уроку позакласного читання.

2. Ознайомлення зі списком літератури за темою наступного уроку.

3. Уточнення завдань.

- На наступному уроці необхідно буде розповісти про прочитане; навчіться висловлювати своє ставлення до вчинків персонажів.

- А на кінець уроку хочу сказати:

Дружіть із книгами, книжку поважайте,

Шануйте її, ще більше читайте.

Бо книжка - це віконце в світ хлоп’ята та дівчата.

Читати будете - і будете все знати.