Читання розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021

Поетичні картини ранньої і пізньої осені. Вступ до теми «Цікава книга Природи»

Матеріал до уроку. Катерина Перелісна «Золота осінь», Ліна Костенко «Соловейко застудився», «Шипшина важко віддає плоди».

Мета. Вчити дітей свідомо, правильно, виразно читати вголос і мовчки; розвивати образне мислення й мовлення; передавати під час читання настрій твору і почуття мовця; вдосконалювати вміння порівнювати вірші; вчити працювати в групі.

Обладнання. Картки зі словами, осінні листочки.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

Методичний коментар

І. Організаційний момент

Ось дзвінок сигнал нам дав.

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Урок скоріше починаймо!

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Вступне слово вчителя

- Книга природи — наймудріша книга. Саме спілкування з природою, навіть просто її сприймання дає нам радість. Чому? Мабуть, тому, що природа — це невичерпне джерело краси, яка не може залишити байдужою навіть найнезворушливішу людину.

Не випадково багато видатних мислителів і письменників, художників і поетів, зодчих і композиторів прагнули втілити у своїх творах нетлінну красу природи.

Світ природи сповнений дивовижних барв, чудових звуків, досконалих рухів і форм. І треба лише ширше розплющити очі та уважно прислухатися, щоб стати володарем казкових скарбів і невичерпної радості.

ІІІ. Мотивація до уроку

- Наш сьогоднішній урок присвячений мистецтву природи, а дізнатися, чому саме, вам допоможе вірш-загадка.

Читання вірша-загадки

Погляньте навколо — чарівниця яка

В коралах, в золоті стоїть!

Пожовкле листя і бездонна просинь,

І срібла павутина вдаль летить…

Іскриться сонце, але вже не жарко,

Вітрець в русявих кленах шурхотить,

І шелест листя на алеях парку…

А листячко кружляє і летить…

Дихне вітрець, і листячко зірветься,

Щоб політати в синяві небес.

А я дивлюся, і мені здається,

Що я іду у казку, в світ чудес,

І там давно мене чекає

Прекрасна, щедра володарка… (Осінь)

ІV. Підготовка до засвоєння знань

- До уроку ви готувалися у групах. Перевіримо, як справилася кожна група.

І група - Осінні загадки

Голі поля,

Мокне земля,

Дощ поливає —

Коли це буває? (Осінню)

Без рук,без ніг,

Під вікном ступає —

В хату проситься. (Вітер)

Сидить — зеленіє,

Лежить — пожовтіє,

Падає — почорніє. (Листя)

Сидить дівчина в коморі,

А коса її надворі. (Морква)

ІІ група - Осінні прикмети

Грім у вересні — тепла осінь.

Восени павутина на ясну погоду.

В лісі багато горобини — осінь буде дощова, мало — суха.

Жовтневий грім — на безсніжну осінь.

ІІІ група - Гуляй та придивляйся!

Куди зайцеві бігти краще — згори чи вгору? (Згори. У зайця передні ноги короткі, задні довгі)

Який лісовий мешканець сушить собі на деревах гриби? (Білка)

Як готуються до зими мурашки? (Закривають всі щілини в мурашнику й збираються всі в клубок)

Куди зникають на зиму жаби? (В мул, під мох, навіть залазять до погреба)

Фізкультхвилинка

V. Сприйняття і первинне усвідомлення навчального матеріалу

- Письменники, поети, композитори, художники всіх часів і народів присвячували осінній порі свої твори. Сподіваюся, що вірші, оповідання, які ми будемо читати, вивчаючи цю тему, вам сподобаються.

1. Завдання для читання в групах

І група - Опрацювання вірша С. Сухомлинського «Скільки барв кругом розлито»

- Які кольори автор побачив довкола?

- Із чим порівнює автор наш край?

- Продовжте думку й дайте відповідь на запитання.

Які веселі фарби, подивіться,

Поклала осінь на ліси й гаї!

ІІ група - Опрацювання вірша К. Перелісної «Золота осінь»

- Якою ходою йде осінь по землі?

- З яким почуттям автор говорить про осінь?

- З’єднайте пари слів

Листочки  напівголі

килим   золотая

небо   синє

осінь   буро-золотаві

віти    кольористий

ІІІ група - Опрацювання вірша Ліни Костенко «Соловейко застудився»

- Що у вірші казкового?

- Розшифруй вирази

Робота з класом - Опрацювання вірша Ліни Костенко «Шипшина важко віддає плоди»

2. Читання скоромовки різною інтонацією

Шуміла шипшина,

Шукала пташину,

Шпака і шуліку.

3. Читання вірша вчителем

- До кого звертається шипшина?

- Про що вона просить людей?

4. Самостійне читання вірша

- Чому шипшина хапала за рукави?

- Про кого вона так хвилюється?

- З яким почуттям потрібно читати цей вірш?

5. Виразне читання вірша.

VІ. Узагальнення вивченого матеріалу

1. Порівняння віршів

- Які вірші ми сьогодні читали? Що в них спільного?

- Прочитайте рядочки з віршів, що схожі за змістом.

- А чим вірші відрізняються?

2. Підсумок уроку

- Читаючи загадкову книгу природи, людина збагачує себе не тільки знаннями про навколишній світ, але й вчиться правильно, мудро господарювати в ньому. Адже, як говорив відомий письменник Бернард Шоу: «Ми вже навчились літати в повітрі, як птахи, ми вже навчились плавати під водою, як риби; нам ще залишилось навчитись жити на Землі, як люди!»

Веселі віршики сприятимуть доброму емоційному настрою.

Завдання класовода — пробудити в учнів естетичне сприймання художніх творів, усвідомлення моральної краси персонажів, прилучення до образності мови. Любов до читання впливає на розвиток духовності, творчих здібностей особистості, формування її моральних ідеалів.

Добираючи матеріал до уроків, необхідно чітко усвідомлювати навчальну мету. Якщо на уроці виникає будь—яке протиріччя, воно вимагає обов’язкового розв’язання. Навчальний матеріал має бути досить прозорим і доступним.

Групи по черзі звітують, усі інші уважно слухають, ставлять додаткові запитання, оцінюють

За сумлінне виконання завдань всі групи отримують по декілька осінніх листочків, щоб створити наприкінці робочого дня осінній букет.

З дітьми проводиться музикотерапія. Під запис шуму моря учні 1 хв відпочивають із закритими очима, а потім роблять декілька плавних рухів.

Спочатку діти читають текст у групі, а потім уголос

Заздалегідь приготований малюнок із краплинами, на яких зашифровано прикмети осені, прислів’я. Учні повинні «зібрати» краплини у правильному порядку та розшифрувати вирази

Вчитель керує ходом читання: повільно, повільніше, швидко, швидше, нормально.

Підсумок уроку вчить систематизувати знання про те, що діти вміють, цінують, знають.