Читання розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021

Підсумок за розділом «У кожній казці є урок, мов у квіточці медок»

Мета: узагальнити і систематизувати знання з вивченого розділу; формувати вміння аналізувати, систематизувати, виділяти головну думку; розвивати образну уяву, мислення, спостережливість, творчі здібності, зв’язне мовлення учнів; збагачувати лексичний запас; виховувати любов до народної творчості; заохочувати до читання казок.

Обладнання: предметні малюнки,

Тип уроку: урок закріплення знань, формування вмінь та навичок.

Форма проведення: урок-гра.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна, мистецька.

Перебіг уроку

І. Вступна частина

Організація класу

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Ось і дзвоник продзвенів

Для маленьких школярів.

Він покликав на урок

У чарівний світ казок!

ІІ. Основна частина

1. Артикуляційна вправа

- Озвучте малюнки. (Учитель демонструє малюнки, а діти хором озвучують)

Немовля (ау-ау-ау)

корова (му-у-у)

Коза (ме-е-е)

кішка (муррр)

Півень (ку-ку-рі-ку)

ворона (кар-кар)

собака (гав-гав)

комар (дз-з-з)

миша (пі-пі-пі).

2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку

- Послухайте вірш і скажіть про що в ньому йдеться?

Казок чимало є на світі -

І веселих,і сумних.

Хіба зможемо прожити ми на світі без них?

Казка стукає у двері - привітаємо її.

І щоб нам не говорили, ми впізнаємо її.

- Про що йдеться у вірші?

- Сьогодні ми проведемо урок присвячений казкам. А урок у нас буде незвичайний. Уявіть собі,що вас запросили на телебачення і запропонували взяти участь у грі «Найрозумніший ». І ви вже зрозуміли,що гра буде присвячена казкам. За кожну правильну відповідь ви будете отримувати винагороду.

3. Інтерв’ю

- Як називається розділ, що ми вивчали? («У кожній казці є урок,мов у квіточці медок»)

- Про який урок ідеться мова? (Повчальний)

- Як називається твір,у якому йдеться про вигадані, часто фантастичні події? (Казка)

- Хто є автором народних казок? (Народ)

- Яка група казок є найдавнішою? (Про тварин)

- Де можна взяти почитати книжки? (У бібліотеці)

- Що означає слово бібліотека? (Книгозбірня, книгосховище)

4. Гра «Найрозумніший»

Завдання 1. « Хто це сказав?»

- Дати відповіді на запитання вікторини та впізнати за фразою казку і персонаж, якому належать ці слова.

1.«Що? Оселедець? Оцей худющий голодранець?» (Камбала, «Оселедець і камбала»)

2. «Поки ти бачиш синову могилу, а я свого відбитого хвоста, ми не можемо стати друзями». (Змія, «Виноградар і змія»)

3. «Я в хазяїна двір стережу, то хазяїн мене добре годує». (Собака, «Вовк та собака»)

4. «Бери, баране, голову, бо ти дужий». (Цап, «Цап і баран»)

5.«Нумо знову дружити, як раніше дружили». (Виноградар, «Виноградар і змія»)

6. «Краще я голодуватиму, ніж ланцюг на шиї носитиму». (Вовк, «Вовк та собака»)

7. «Славна, братці, компанія, і каша гарно кипить, та нічим долить, - піду я по воду». (Вовк, «Цап і баран»)

Завдання 2. «Встанови відповідність»

- У картках, що є у вас на партах, встановіть відповідність між персонажами, назвою казки та її головною думкою.

Син, батько, змія

«Вовк та собака»

У дружбі сила

Лосось, камбала, риби, оселедець

«Цап і баран»

Коли щось робиш,думай і про наслідки

Чоловік, цап, жінка, вовки, баран

«Виноградар і змія»

Свобода дорожча за їжу

Вовк, собака

«Оселедець і камбала»

Скромних скрізь поважають,а хвальків зневажають

- Знайти відповідність між дійовими особами казок та їхніми вчинками.

1. Сміливий    А. Оселедець

2. Пихата    Б. Цап

3. Витривалий   В. Камбала

Завдання 3. «Впізнай героя»

- За описом впізнати героя казки, назвати казку.

1. Гладкий, шерсть на шиї потерта. (Собака, «Вовк та собака»,українська народна казка)

2. Дужий, несміливий. (Баран, «Цап і баран», українська народна казка)

3. Сміливий, недужий. (Цап, «Цап і баран», українська народна казка)

4. Велика, з відбитим хвостом. (Змія, «Виноградар і змія», болгарська народна казка)

5. Худий, непримітний. (Оселедець, «Оселедець і камбала», польська народна казка)

6. Широка в стегнах, надута, в красивому фартуху. (Камбала, «Оселедець і камбала», польська народна казка)

5. Фізкультхвилинка

6. Гра «Найрозумніший»

Завдання 4. «Шифрувальник»

- Роз’єднати слова і прочитати уривки. Назвіть казку.

1. Вовкияксхопилися,ажпилюкаподорозізакурилася.Ацаптабаранпішли,зробилисобікуріньтайживуть. («Цап і баран», українська народна казка)

2. ЗтогочасуоселедецьправитьуБалтійськомуморі.Акамбаланазавждизалишиласяусвоємуфартусі. («Оселедець і камбала»,польська народна казка)

Завдання 5. «Цікавий малюнок»

- За малюнком впізнати казку.

Завдання 6. «Склади характеристику»

- Виписати слова, що характеризують камбалу та оселедця

Худий, надута, непримітний, витривалий, невдоволена.

- Виписати слова, що характеризують виноградаря і його сина

Заздрість, чуйність, жорстокість, доброта, жадібність, турбота.

Завдання 7. «Будь уважним»

- Знайти в словах героїв українських казок. Назвати казку.

Вовкулакуватий, собакар, цапфовий, баранинка («Цап та баран», «Вовк та собака»)

Завдання 8. «Пошуки скарбів»

- Відшукайте назву польської народної казки. («Оселедець і камбала»)

й

ц

к

н

г

ш

щ

з

ї

ф

і

а

п

о

д

ж

є

я

ч

м

с

о

т

ь

б

ю

ю

б

ь

т

м

с

ч

я

ф

і

с

а

р

о

л

д

ж

є

ї

і

ф

й

й

ц

у

е

е

н

г

ш

щ

з

х

ї

в

а

п

р

о

л

л

д

ж

є

ж

д

л

о

р

ц

й

ю

б

ь

т

е

и

м

ч

я

ф

в

а

п

у

к

е

н

г

ш

д

щ

з

х

ї

ф

і

в

п

ф

я

ч

с

и

ь

е

б

ю

є

ж

д

л

о

р

і

в

а

п

р

о

ц

р

о

л

д

ж

є

х

з

у

к

е

н

г

ш

ь

і

к

а

м

б

а

л

а

і

в

а

п

р

о

л

д

ж

о

р

а

в

і

і

7. Тести

1.Чому вовк відмовився йти до хазяїна? (Казка «Вовк та собака»)

А) Не хотів носити важкого ланцюга.

Б) Міг прогодуватися сам.

В) Свобода йому дорожча за їжу.

2. Дійовими особами казки «Цап і баран» є

А) Цап, баран, вовки, чоловік, жінка.

Б) Цап, баран, змія.

В) Оселедець, цап, баран, камбала.

3. «Коли щось робиш, думай і про наслідки». Такими словами закінчується казка

А) «Оселедець і камбала».

Б) «Виноградар і змія».

В) Вовк та собака».

4.Чому риби змирилися з перемогою оселедця?

А) Не хотіли знову проводити перегони.

Б) Дотримувалися визначеної угоди.

В) Раділи, що в них є король.

ІІІ. Заключна частина

1. Підсумок

- Що ж, діти, урок добігає кінця. Настав час підрахувати ваші фішки.

2. Рефлексія

- Сьогодні на уроці мені сподобалось…