Інформатика розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021

Види інформації за способом подання: текстова, графічна, звукова

Мета уроку:

- Навчальна: ознайомити учнів із тим, як подається інформація; вчити розрізняти способи подання інформації.

- Розвивальна: розвивати кмітливість, розвивати логічне мислення на основі спостережень, порівнянь, усвідомлення отриманого матеріалу; почати формувати навички роботи з інформаційними технологіями;

- Виховна: стимулювати інтерес до предмету, пізнавальну активність, акуратність, терпимість та інформаційну культуру учнів.

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.

Обладнання: Презентація, Картки, підручник («Я досліджую світ» М. Корнієнко частина 2).

Хід уроку

I. Організаційний момент. (1 хв)

Зараз, любі друзі, з вами

Поспішаємо в ту країну,

Вирушаємо в далеку путь.

що всі інформатикою зовуть.

II. Актуалізація опорних знань (3 хв)

Робота з «картками-блискавками»

Учитель протягом 3 секунд демонструє картку зі словом, після чого прибирає її. Учні повинні назвати слово. Після того як усі слова будуть названі, визначити, яке з них «зайве». Слова для карток: повідомлення, монітор, новина, інформація, відомості.

- За допомогою чого отримували інформацію? (За допомогою зору.)

III. Мотивація навчальної діяльності (1 хв)

- У вигляді чого було подане повідомлення? (у вигляді тексту.)

- Як іще можна передати інформацію?

IV. Оголошення теми та мети уроку (1 хв)

- Сьогодні ви дізнаєтеся, якi є способи подання інформації.

V. Вивчення нового матеріалу (18 хв)

1. Інформаційне повідомлення

У широкому розумінні інформація — це відображення реального матеріального світу у вигляді знаків та сигналів.

Інформація передається за допомогою повідомлень. Повідомлення можуть передаватись від людини до людини, від людини до пристрою та навпаки, а також між пристроями. Між людьми повідомлення передаються в усній чи письмовій формі, а між пристроями за допомогою сигналів.

Розглянемо способи представлення інформації за допомогою прикладів.

✵ Від людини до людини.

Уявіть, ви спілкуєтесь між собою у класі, або вчитель викладає вам новий матеріал, чи ви запитуєте у вчителя домашнє завдання. Яким способом ви передаєте інформацію або її передають вам? (Способом від людини до людини.)

✵ Від людини до пристрою.

Вам потрібно роздрукувати інформацію на принтері. Для цього необхідно дати принтеру відповідну команду Файл /Печать, щоб він вивів необхідну вам інформацію на друк. Тобто, ви передаєте інформацію принтеру, використовуючи... (спосіб від людини до пристрою).

✵ Від пристрою до людини.

Коли принтер роздрукував потрібну ним інформацію на папері, вона передається способом (від пристрою до людини).

✵ Від пристрою до пристрою.

Як приклад можна навести процеси, що відбуваються між пристроями. Ви подаєте запит у мережу Інтернет. Для того щоб запит був надісланий туди, комп’ютер звертається до спеціального пристрою - модему, через який зв'язується з мережею, тобто інформація і передається… (від одного пристрою до іншого).

2. Робота за підручником (с. 12).

Вправа «Диктор»

Підготовлений учень чітко читає повідомлення про способи передачі інформації про життя давніх людей.

- Розгляньте та назвіть які є основні чотири способи подання інформації.

Фізкультхвилинка

https://www.youtube.com/watch?v=0meG5Pn_iOI

VI. Формування вмінь та навичок (15 хв)

1. Гра «Розшифруй повідомлення».

- Поясніть, у який спосіб передається повідомлення.

- Про що говорять тварини?

✵ Кішка муркоче;

✵ собака гарчить;

✵ собака крутить хвостом;

✵ заєць тікає;

✵ ластівки низько літають над землею.

- Що повідомляє нам кожен сигнал світлофора?

2. Робота з прислів’ями.

Поясніть прислів’я. Поміркуйте чи справді це так.

✵ Народна мудрість про використання інформації говорить.

✵ Лагідні слова роблять приятелів, а гострі слова — завзятих ворогів.

✵ Не говори, що знаєш, але знай, що говориш.

✵ Де мало слів, там більше правди.

✵ Хто багато обіцяє, той рідко слова дотримує.

✵ Чоловік має два вуха, щоб багато слухав, а один язик, щоб менше говорив.

3. Вправа «Міркуємо!».

Учні по черзі висловлюють свої міркування.

- Які дії з інформацією відбуваються, коли ви переглядаєте фільм, виконуєте домашні завдання?

- Які дії з інформацію відбуваються в живій та неживій природі?

VII. Узагальнення знань учнів (4 хв)

Практична робота.

Завдання: визначити, яка інформація допомагає ухвалювати рішення.

- Прочитайте у підручнику (с. 17) порядок, виконання роботи.

- Поміркуйте, яка інформація передаватися. Чи є вона правдивою?

- Зробіть висновок.

VIII. Підсумок уроку (1 хв)

Фронтальне опитування.

- Які способи подання інформації ти знаєш?

- Наведи приклади.

- Якими засобами можна скористатися для подання інформації у графічному вигляді ?

- А у текстовому?

- Який спосіб подання інформації поєднує різні способи?