Інформатика розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
Створення та виконання алгоритмів з розгалуженням та циклами для виконавців у середовищі програмування для дітей
Мета: продовжити ознайомлювати з структурою розгалуження і повторення, навчити складати та виконувати алгоритми з повторенням, у визначеному навчальному середовищі; розвивати логічне та алгоритмічне мислення; пам’ять, творчу уяву; виховувати позитивне ставлення до занять інформатики.
Тип уроку: урок подорож.
Обладнання: презентація, графічний редактор «Scratch», роздатковий матеріал.
Хід роботи
I. Організаційний момент
1. Привітання
- Добрий день, діти, мене звуть _______________________________ і сьогодні я проведу вам урок інформатики, сідайте.
2. Інтелектуальна розминка
Графічний диктант
(вчитель диктує, на скільки клітинок потрібно перемістити олівець та в який бік.)

Зразок:
1→ ;1↓;2→; 1↑; 1→; 2↓; 5→; 2↑; 1←; 1↑; 2→; 8↓; 1←; 2↑; 1←; 2↓; 1←; 2↑; 3←; 2↓; 1←; 2↑; 1←; 2↓; 1←; 3↑; 1←; 4↑.
― Яке зображення ви отримали? (Котика)
― Чи можна алгоритмом назвати графічний диктант? (Так)
― Чи було повторення в алгоритмі? (Так)
― Де саме? (Лапи кота)
― Чи було в цьому алгоритмі розгалуження? (Ні)
― Як ви вважаєте, чому саме це зображення ми отримали? (Бо працюємо з програмою Scratch, де основним виконавцем є Рудий кіт)
II. Актуалізація і корекція опорних знань, навичок і вмінь
- Що таке алгоритми? (це послідовність команд для виконавця, які слід виконати для розв'язання певної задачі.)
- Які ви знаєте алгоритми? (лінійні алгоритми; алгоритми з розгалуженнями; алгоритми з циклами.)
- Що таке цикл? (одна або кілька команд алгоритму, які можуть виконуватися більше одного разу)
- Що таке розгалуження? (алгоритмічна структура що дає змогу вибрати сценарій подальших дій залежно від істинності певного висловлювання)
- Повторимо алгоритми. У вас є блок схеми ваше завдання скласти алгоритм з розгалуженням.
- Який вид алгоритму ви щойно робили? (з розгалуженням).

- Сьогодні ми з вами будемо подорожувати до дуже цікавого і незвичайного міста. А як називається це місто, ми дізнаємось, відгадавши слово, зашифроване в ребусі.

(программування)
III. Оголошення теми
- Отже, ми будемо подорожувати до міста Програмування. Сідаємо в потяг. І вирушаємо. У цьому місті живуть програмісти. Хто такі програмісти? (Люди, які створюють комп’ютерні програми).
- Ось і ми з вами, діставшись до чарівного міста, станемо програмістами і будемо створювати та виконувати алгоритми з розгалуженням та циклами для виконавців у середовищі «Scratch».
IV. Вивчення та закріплення нового матеріалу
1 зупинка «Лісова галявина»
І ось наша перша зупинка «Лісова галявина».

- На галявині ростуть гриби. Робот-лісовичок хоче їх зібрати в кошик. Допоможемо Роботу-лісовичку скласти алгоритм збору грибів, щоб він зміг зібрати всі гриби з галявини.
- Які команди необхідно виконати Роботу-лісовичку? (Підійти до гриба, зірвати гриб, покласти гриб у кошик).
- Тобто цикл складається з 3-х команд.
- Скільки разів він буде виконувати цикл команд? (Стільки, скільки є грибів на галявині тож 5 разів).
- Тобто Робот-лісовичок буде повторювати виконання 3-х команд, поки не збере усі гриби на галявині.
2 зупинка. Порт Прислів’їв.
- Ми виконали завдання станції Лісова галявина і можемо рушати далі. Їдемо вздовж берега моря і прибуваємо до Порту Прислів’їв, де наш потяг знову зупиняється.
- Прочитайте прислів’я на слайді. («Сім раз відмір — один раз відріж).
|
Слова для вставлення: відмір, повтори 7 разів, відріж |
- Складемо алгоритм виконання прислів’я, використовуючи підказки, і заповнимо фрагмент блок-схеми.
- Як називається спосіб подання алгоритму, якщо його зображено у вигляді блок-схеми? (графічний).
3 зупинка. Помилкова
- Перед вами зображено алгоритм з циклами ваше завдання знайди помилку та виправити її.

Неправильно
- Тож де помилка? (блоки розставлені неправильно)
- Які блоки треба переставити місцями? (поміняти, прикріпити малюнок до стіни і залишились малюнки)
- Молодці.
4 зупинка. Море відпочинку
- Від цікавої і дещо важкої подорожі ми всі втомилися. Але ми приїхали до берега моря Відпочинку, де зможемо відновити свої сили під час фізхвилинки. (Відео)
https://www.youtube.com/watch?v=35clUc8gDFs
5 зупинка Митниця
- Ми виконали завдання, і наш потяг може їхати далі. Ось ми і наближаємось до кордону міста Програмування. На в’їзді до міста нас зупиняють на митниці. Через митницю можуть проїхати лише ті учні, які знають правила роботи в комп’ютерному класі.
- Проаналізуйте ситуацію та сформулюйте правильне правило безпеки в комп’ютерному класі.
1) Маринка сьогодні чергова. Вона взяла гачірку і протерла монітори й системні блоки комп’ютерів. (Не можна терти мокрою ганчіркою монітор)
2) Миколка і Руслан змагалися, хто швидше набере текст на комп’ютері. Бажаючи перемогти товариша, Максим поклав клавіатуру на коліна. (Не можна класти клавіатуру на коліна)
3) Подруга подарувала Оленці диск із комп’ютерними іграми. Ігри так захопили Оленку, що вона навіть пропустила обід. (Не можна довго сидіти за комп’ютером)
- Ви всі знаєте правила безпеки тому ж ми вирушаємо до нашої країни.
V. Закріплення і усвідомлення знань, умінь і навичок на практиці
6 зупинка Місто Програмування
1) Самостійна робота учнів
- Зараз ми з вами будемо створювати проект за зразком, ви подивитись як це зроблю я, і спробуєте самі по пам’яті повторити.
(вчитель демонструє свою роботу і розбираємо з учнями де що знаходиться)
- У когось є питання? Якщо ні, то тоді сідайте за коп’ютери та починайте роботу.

- Кому потрібно буде допомога підіймайте руку я підійду та допоможу. Тільки будь ласка зберігайте тишу та не заважайте один одному. На цю роботу у вас 10 хв.
(учні демонструють виконану роботу вчителю)
2) Вправа для очей
https://www.youtube.com/watch?v=8G87kg9s1HM
3) Узагальнення практичної роботи
- Кому було легко виконувати практичну роботу?
- А у кого виникали труднощі?
- Ну добре, ви всі молодці.
VI. Підсумок уроку
1) Рефлексія
- Ось і закінчилась наша подорож.
- Скільки зупинок у нас було на шляху, хто пам’ятає? (5)
- Чи досягли ми з вами мети подорожі? (так, ми дісталися міста програмування)
2) Підведення підсумків
- І щоб підвести підсумок, я пропоную вам продовжити речення.
1) Сьогодні ми працювали у місті Програмування з програмою… (Скретч)
2) Для створення проектів ми використовували алгоритми … (з розгалуженням та циклам)
3) Найбільше мені сподобалось на уроці…
4) Найбільші труднощі у мене викликало…
- Я вам дякую за урок. Ви молодці! На цьому наш урок закінчився, до побачення.
