Англійська мова розробки уроків та методичні рекомендації - Нова українська школа - 2021
Mums birthday present
Сфера спілкування: Освітня.
Мета:
1. Формування вміння вживати модальне дієслово can. Активізація словникового запасу учнів. Ознайомлення з новими лексичними одиницями.
2. Розвиток усного мовлення, навичок читання, слухання і письма.
3. Підвищення інтересу до вивчення іноземної мови. Виховання та підтримування почуття любові до матері.
Обладнання: flashcards № 43-49, аудіо записи CD-1 track 28/39 , підручник, м’яч, наочність - клей, ножиці, кольоровий папір, фломастер.
Очікувані результати:
- будуть знати модальне дієслово can
- усвідомлено вживатимуть конструкцію I can/can not
- будуть застосовувати нові лексичні одиниці на практиці.
Хід уроку
I. Організація навчальної діяльності:
1. Привітання
- Good morning, children. I am glad to see you.
- How are you? I hope you are fine.
- Are you ready for the lesson? Let’s start it!
2. Гра з мячем
- How old are you?
- Where do you live?
- What is your name? surname?
- What is your hobby?
II. Актуалізація опорних знань:
1. Мовленнєва розминка.
- What is the weather like today? What colour is the sky?
- What season is it now? Do you like autumn?
- What day is it today?
2. Фонетична хвилинка
(CD 1- track 28 / P.B. p.37 Ex.2)
- Listen to the rhyme, read and try to say it:
I can ride a bike
I can count to nine
I can write my name
With the letters on the line.
- Well done!
III. Повідомлення теми, мети уроку.
- The topic of our lesson is «Mums birthday present». Today we’ll speak about it and make cards for mothers.
- Do like presents? I think your mothers like presents too!
IV. Основний етап уроку.
1. Вивчення нових слів.
- Look at the blackboard! Guess these words! (think / paint/ write/ cut/ stick/ paints / glue / scissors)
- Shut your eyes/ open your eyes. What is missing?
2. Робота з текстом
(P.B. p. 44 СD 1 /track 39) Слухання.
- Lets listen to the text about mums birthday present and think what we can do!?
3. Бесіда.
- Let’s check your memory!
- What things cannot children buy? (sweets/ cakes/ flowers)
- What things have they got? (paper/ pencils/ paints/ glue/ scissors)
- What can they make for the mother?
- What do you have on the desks?
- Can you paint with the paints? Stick with glue/ cut with scissors/ with glue?
(Yes/ No, I can/can not)
4. Фізкульт — хвилинка:
- Let’s have a rest and move! Can we jump/ run/ fly/ sleep/ hop/dance?
5. Творча робота.
- We can make a card too! What can we use?
- How can we do it?
- Who can tell us what to do?
- Take a piece of red or pink paper and draw 1 or 3 flowers.
- Take the scissors and cut out the flowers.
- Take a piece of white paper (A4 paper) and Fold in Half! It’s our card.
- Use the glue. Stick flowers on the card.
- Write down some words for your mother:
My dear mother! I love you very much! For you I can……
- You can add some words (make a breakfast/ clean the room/ bring a cup of tea/ draw a picture/ bake a cake with dad/etc)
V. Узагальнююча бесіда.
- Do you like your card? What can you do for your mother? Come and tell us!
VI. Підсумок уроку.
- What was the topic of our lesson? Do you like it? Why?
VII. Домашнє зaвдання.
- P.B. p…… (read)
- You worked well today.
- You are the best!
- You should work better.
VIII. Кінець уроку.
- The lesson is over. Good bye!