Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Машини і механізми
Розділ 4. Людина і природа

Мета: продовжувати формувати уявлення про машини і механізми та їх різноманітність, використання машин і механізмів людиною в різних сферах своєї діяльності та правила безпечного користування електроприладами; розвивати мислення, увагу, спостережливість; виробляти вміння порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, аналізувати і робити висновки; виховувати любов і бережне ставлення до техніки, бажання пізнавати навколишній світ.

Обладнання: ілюстрації.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

1. Індивідуальне письмове опитування на картках.

2. Фронтальне опитування.

— Які матеріали людина використовує у будівництві? Які властивості їм притаманні?

— Які матеріали людина використовує для виготовлення продуктів харчування? Які властивості їм притаманні?

— Які матеріали людина використовує для виробництва енергії? Які властивості їм притаманні?

— Які матеріали людина використовує у машинобудуванні та виробництві побутових приладів? Які властивості їм притаманні?

— Презентуйте список виробів, виготовлених із певного матеріалу (на вибір).

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Як ви розумієте слово «машина»? (Відповіді учнів.)

— Які машини вам відомі? Для чого вони призначені?

Виконувати роботу людині допомагають машини й механізми. Ще в давнину людина винайшла прості механізми, які полегшували її працю: колесо, важіль, клин, коловорот. З часом механізми ставали складнішими, з’явилися гончарний круг, жорна, вітряний млин, прядка тощо.

Удосконалюючи та ускладнюючи механізми, людина створила машини.

Сьогодні на уроці ви довідаєтеся, що таке машина та з яких основних частин вона складається. Ви також дізнаєтеся, що таке механізм. Ви ознайомитеся з правилами безпечного користування електроприладами.

Тема сьогоднішнього уроку: «Машини і механізми».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про машини та їх основні частини.

Машина — це пристрій, яких виконує корисну для людини роботу. Машини призначені для повної або часткової заміни ручної праці. За допомогою машин люди видобувають корисні копалини, виробляють енергію, обробляють матеріали, виготовляють речі, передають інформацію, перевозять вантажі та людей тощо.

Якими різноманітними не були б машини, спільним для них є те, що вони складаються з трьох основних частин:

✵ робочого органу;

✵ двигуна;

✵ передавального механізму, що з’єднує робочий орган із двигуном.

Робочий орган виконує роботу, задля якої створили машину. У бензопили — це ланцюг, у блендера — ніж, у ткацького верстата — човник.

Розглянемо будову машини на прикладі електродриля — машини, призначеної для свердління отворів у різних матеріалах. В електродриля, як і у кожної машини, є двигун. Через передавальний механізм двигун з’єднаний з робочим органом, у якому кріпиться свердло. Робочий орган обертається і обертає свердло.

Двигун за допомогою передавального механізму приводить у рух робочий орган. Для роботи двигуна потрібна енергія. Двигуни машин як джерело енергії використовують паливо або електричний струм.

2. Бесіда з елементами розповіді й роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про різноманітність машин та роботу, яку вони виконують.

— Виконайте роботу в парі (групі), запропоновану на с. 73 у підручнику.

Гелікоптер або вертоліт — це літальний апарат, призначений для перевезення людей і вантажів. Двигун гелікоптера як джерело енергії використовує паливо. Робочим органом гелікоптера є пропелер.

Швейна машина — це пристрій, призначений для зшивання матеріалів чи шкіри для виготовлення одягу, взуття та інших швейних виробів за допомогою ниток. Робочим органом швейної машини є голка. Приводять в рух голку за допомогою рук (ручна швейна машина) або ніг (ножна швейна машина). Сучасні швейні машини приводять у рух голку за допомогою електродвигуна, отже джерелом енергії є електричний струм.

Персональний комп’ютер — пристрій для зберігання та переробки інформації, призначений для роботи в офісі або вдома. Робочим органом є материнська плата, на якій розміщені всі комплектуючі комп’ютера. Джерелом енергії для роботи комп’ютера є електричний струм.

Автомобіль — машина, призначена для перевезення людей і багажу. Робочим органом є колесо, яке приводить у рух двигун. Джерелом енергії для двигуна можуть бути паливо або електричний струм.

Підйомний кран — машина, призначена для піднімання й переміщення вантажів. Робочим органом є підйомний механізм, який приводить у рух мотор, що працює на паливі чи електричному струмі.

Пральна машина — прилад, призначений для прання білизни. Робочим органом сучасних пральних машин є барабан, який приводить у рух електричний двигун.

Екскаватор — машина, призначення для виконання земляних робіт на будівництві. Робочим органом екскаватора є ківш, який приводить у рух двигун, що працює на паливі.

3. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про механізми та комбайни.

До складу машин входять один або декілька механізмів.

Механізм — це сукупність рухомо з’єднаних між собою різних деталей, призначених для передавання руху від двигуна до робочого органу машини. Деталями механізмів можуть бути ланцюги, зубчасті колеса, вали, диски, ремені тощо.

Поєднавши в одній машині декілька, людина створила комбайн. Комбайн — це складна машина, яка виконує різні види робіт. Наприклад, кухонний комбайн — побутовий прилад, який містить терку, блендер, м’ясорубку, міксер, соковижималку. Зернозбиральний комбайн поєднує в собі жниварку, молотарку, віялку, транспортер і скиртоукладач. Він скошує й обмолочує рослини, очищує зерно та вантажить його на машину. Солому, яка залишається, складає в тюки.

4. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про правила безпечного користування побутовими електроприладами.

У повсякденному житті доводиться користуватися електричними побутовими машинами. Під час користування ними може виникнути небезпека ураження електричним струмом, наслідками якого є опіки, втрата свідомості, зупинка серця і дихання.

Щоб цього не сталося, потрібно дотримуватися певних правил:

✵ користуватися лише справними електроприладами під наглядом дорослих;

✵ перед умиканням електроприладу перевіряти, чи не пошкоджений провід і штепсельна вилка;

✵ не вмикати електроприлад вологими руками;

✵ не вмикати в одну розетку одночасно кілька електроприладів.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Виконання завдання 1 у робочому зошиті (с. 39).

2. Завдання на застосування знань.

— Виконайте практичну роботу, запропоновану на с. 74 у підручнику.

VІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».

VIІ. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 73-74. Дати відповіді на запитання після статті.