Я досліджую світ 4 клас - Розробки уроків - Жаркова І. 2021

Робота вітру та текучої води, їх вплив на зміни земної поверхні
Розділ 3. Природа

Мета: формувати уявлення про зміни земної поверхні під впливом вітру та текучої води, форми земної поверхні, які виникають унаслідок роботи вітру та текучої води; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати любов до Батьківщини та бережне ставлення до її природних багатств.

Обладнання: фізична карта півкуль та України, таблиці.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

1. Індивідуальне письмове опитування на картках.

2. Індивідуальне усне опитування.

— Що таке землетрус? У яких одиницях оцінюють силу землетрусу? Де поширені землетруси?

— Як землетруси змінюють земну поверхню? Якої шкоди людині завдають землетруси?

— Що називають вулканом? Що викидається на поверхню під час виверження вулкана?

— Як вулкани змінюють земну поверхню? Де поширені вулкани? Якої шкоди людині завдають вулкани?






III. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Що таке вітер? (Відповіді учнів.)

— Як виникає вітер? (Відповіді учнів.)

— Як вітер впливає на природу? (Відповіді учнів.)

Вітер — це рух повітря вздовж земної поверхні. Причиною виникнення вітру є переміщення більш важкого холодного повітря на місце легшого теплого повітря вздовж земної поверхні. Вітер поширює плоди з насінням.

— Що таке колообіг води в природі? Чому він відбувається?

— Як вода впливає на природу? (Відповіді учнів.)

Вода в природі постійно рухається. Перетворення води з одного стану в інший і переміщення її в природі називають колообігом. Завдяки здатності переходити з одного стану в інший під дією Сонця відбувається колообіг води в природі, внаслідок чого вода перерозподіляється між океаном і суходолом.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що вітер та текуча вода впливають на зміни земної поверхні, довідаєтесь, які форми земної поверхні вони утворюють.

Тема сьогоднішнього уроку: «Робота вітру та текучої води, їх вплив на зміни земної поверхні».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про роботу вітру та його вплив на зміни земної поверхні.

Ви вже знаєте, що миттєво змінюють земну поверхню землетруси і вулкани, джерело енергії яких перебуває глибоко в надрах Землі. Внаслідок їх дії на земній поверхні утворюються високі гори та глибокі западини.

Гори з часом руйнуються й стають нижчими. Западини заповнюються камінням і стають менш глибокими. Поступово земна поверхня змінюється, й гірська місцевість перетворюється на рівнинну. Відбувається це під впливом вітру та текучої води.

Сильний вітер, який рухається з великою швидкістю, має велику руйнівну силу. Він видуває, переносить і відкладає пухкі гірські породи, внаслідок чого поверхня Землі дуже змінюється. У результаті такої діяльності утворюються нові форми земної поверхні.

У пустелях вітер навіює пісок, утворюючи бархани — горби серпоподібної форми заввишки до 30 м.

— Розгляньте бархани на с. 84 у підручнику. Зверніть увагу на їх форму.

Під впливом вітру бархани можуть переміщатися. Рухомі приносять багато шкоди, вони засипають піском поля, сади, населені пункти.

Сильний вітер здатний піднімати в повітря і переносити на великі віддалі піщинки. Якщо на шляху такого повітряного потоку трапляються гори, то піщинки вдаряються об них і руйнують. Унаслідок руйнівної роботи вітру в горах утворюються ніши та печери. Скелі під дією вітру набувають чудернацьких форм: колон, стовпів, «кам'яних грибів».

— Розгляньте, як змінилися скелі під впливом вітру (світлина на с. 84 у підручнику). Зверніть увагу на чудернацьку форму скель.

2. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про роботу текучої води та її вплив на зміни земної поверхні.

Рухаючись в процесі колообігу, вода виконує величезну роботу:

✵ розчиняє та руйнує гірські породи;

✵ переносить гірські породи (глину, пісок, каміння) та різні речовини з однієї ділянки на іншу.

Внаслідок роботи рухомої води утворюються яри, балки та річкові долини.

Стікаючи схилами горбів, потік води розмиває ґрунт. Утворюються рівчаки, які щоразу поглиблюються. Поступово формується яр. З часом яр перетворюється на балку.

— Пригадайте, яку форму земної поверхні називають яром, а яку — балкою. (Відповіді учнів.)

Яр — це заглибина на земній поверхні з вузьким дном і крутими схилами.

Балка — це заглибина з положистими схилами, укритими рослинністю.

— Розгляньте на с. 85 у підручнику яр. Зверніть увагу, що круті схили яру не вкриті рослинністю.

— Пригадайте, що таке річка. (Відповіді учнів.)

Річка — це природний потік води, який тече сформованим руслом у той бік, у який нахилено земну поверхню. Вода річки, рухаючись, руйнує береги й поглиблює русло. Унаслідок такої діяльності води утворюється річкова долина — витягнуте пониження, дном якого протікає річка.

— Розгляньте на с. 85 у підручнику річкову долину. Зверніть увагу на її схили.

Отже, під впливом вітру та води, що рухається, поступово змінюється земна поверхня. Ці стихії руйнують, переносять і відкладають гірські породи. Унаслідок роботи вітру та води утворюються нові форми земної поверхні: бархани, дюни, чудернацькі скелі, яри, балки, річкові долини.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 85 у підручнику:

1-ша група — доведіть, що зміни земної поверхні вітром неможливі без впливу Сонця;

2-га група — доведіть, що зміни земної поверхні водою неможливі без впливу Сонця.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Фронтальна бесіда.

— Яку роботу виконує вітер?

— Які форми земної поверхні утворює вітер?

— Яку роботу виконує текуча вода?

— Які форми земної поверхні утворює вода?






2. Завдання на застосування знань.

— На якій місцевості утворюються яри? Чому? (Яри утворюються на горбистій місцевості, де вода має можливість стікати зі схилів, утворюючи рівчаки.)

— Де швидше утвориться яр — на зораному полі чи луці, де ростуть густі трави? Поясніть чому. (Яр швидше утвориться на зораному полі, ніж на луці, вкритій травами. На пухкому ґрунті, не скріпленому коренями рослин, легко утворюються рівчаки.)

— Чому саме в пустелях, на берегах морів, океанів і великих річок вітер утворює бархани та дюни? (У пустелях, на берегах океанів, морів і великих річок поверхня рівнинна й вкрита великою кількістю піску. На рівнині вітер має можливість рухатися з великою швидкістю, піднімати в повітря та переносити на великі віддалі піщинки.)

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

— Що нового ви дізналися на уроці?

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів / зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал».

VII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 84-85. Дати відповіді на запитання після тексту. Виконати запропоноване дослідження.