Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Земля - спільний дім для всіх людей
Мета: формувати уявлення про відмінності між народами, що населяють Землю; розвивати логічне мислення, вміння спостерігати, аналізувати, зіставляти, робити висновки, правильно висловлювати думки, приймати правильні рішення, працювати в парі (групі); виховувати толерантне ставлення до культури, традицій і звичаїв народів світу.
Обладнання: ілюстрації, підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальне усне опитування.
— Хто є правопорушником?
— Наведіть приклади правопорушень, які можуть скоїти діти.
— Якими можуть бути наслідки правопорушень?
— Як потрібно поводитися, щоб не стати правопорушником?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— На які спільноти поділяють людство? (Відповіді учнів.)
— Які народи проживають на території України?
— Які традиції народів світу вам відомі?
З давніх-давен люди населяють Землю, на якій є всі умови для їхнього існування: світло, тепло, вода, повітря, гірські породи, рослини і тварини. Завдяки своєму розуму й праці, використовуючи природні багатства, люди збудували міста та села, фабрики й заводи, вирощують культурні рослини та розводять свійських тварин.
Сучасне людство налічує більш як 7 мільярдів людей. Усі вони є представниками понад 3 тисяч народів, які живуть у понад 200 країнах в різних куточках Землі.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які відмінності існують між народами, що населяють Землю. Ви також довідаєтеся, що таке толерантність та чому важливо бути толерантною людиною.
Тема сьогоднішнього уроку: «Земля — спільний дім для всіх людей».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди та роботою в парі (групі) з метою формування уявлення про відмінності між народами, що населяють Землю.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 132 у підручнику.
Серед усіх людей на Землі немає двох однакових осіб. Люди відрізняються зовнішністю, характером, звичками, захопленнями, здібностями.
Народи, що проживають у різних країнах, також відрізняються між собою. Вони мають свою мову, національну культуру, традиції, звичаї та обряди. Та якими б різними не були люди, Земля для усіх є спільним домом, а всі люди на ній — сусіди.
2. Бесіда та робота в парі (групі) з метою формування уявлення про толерантність.
— Як мають жити сусіди, щоб не зруйнувати спільний дім, щоб на Землі були злагода, мир і порядок?
Щоб людство успішно розвивалося й процвітало, треба дотримуватися певних правил сумісного існування. У першу чергу слід бути толерантними.
Толерантність — це повага, доброзичливе й терпиме ставлення до когось чи чогось.
Щоб порозумітися з людьми різних народів світу, потрібно знати їхню культуру, вивчати традиції, звичаї, спосіб життя. Якщо культурні цінності народів не порушують права людини, потрібно ставитися до них толерантно.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 133 у підручнику.
У різних країнах вітаються по-різному. Коли збираєтеся відвідати якусь країну, варто дізнатися звичаї народу, який там проживає. Це дасть вам можливість не порушувати культурні цінності народу.
Отже, знання культури різних народів дозволяє краще порозумітися. Пізнавайте культуру різних народів світу. Будьте толерантними людьми.
V. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
— Що пропонується зробити у завданні 1 на с. 60? (Доповнити правила толерантності словами «не можна» або «потрібно».)
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що... ».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю на с. 132-133 у підручнику. Підготувати повідомлення про цікаву традицію, звичай чи свято одного з народів світу (завдання 2, с. 60 в робочому зошиті) й презентувати його в класі.