Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Органи кровообігу людини, їх значення. Запобігання захворюванням органів кровообігу
Мета: формувати уявлення про кров та її значення в організмі людини, органи кровообігу та кровообіг; виробляти вміння визначати пульс; розвивати мислення, спостережливість, уміння проводити елементарні дослідження, аналізувати, робити висновки; виховувати бережне ставлення до органів кровообігу, прагнення піклуватися про своє здоров’я та здоров’я оточуючих, вести здоровий спосіб життя.
Обладнання: ілюстрації, секундомір, підручник, робочий зошит.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
ІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальне усне опитування.
— Який газ поглинається з повітря під час дихання? Який газ виділяється в повітря під час дихання?
— Назвіть і покажіть на таблиці органи дихання.
— З чого складаються легені?
— Чим пронизані стінки легеневих пухирців?
— Який газ проникає із легеневих пухирців у кров?
— Який газ проникає із крові в легеневі пухирці?
— Що шкодить органам дихання?
— Що є корисним для органів дихання?
— Чому шкідливо дихати забрудненим повітрям?
— Як дбають про чистоту повітря в приміщенні?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Відгадайте загадку.
✵ День і ніч воно працює, ні хвилиночки не спить.
Якби раптом зупинилось, то життя би припинилось. (Серце)
— Де в організмі розміщене серце? (Відповіді учнів.)
— Яку роботу виконує серце? (Відповіді учнів.)
— Який вигляд має кров? (Відповіді учнів.)
Серце розміщене в грудній клітці зліва. Завдяки його роботі по нашому тілу рухається кров. Кров — це густа рідина червоного кольору.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, яке значення в організмі людини має кров, як відбувається кровообіг і які органи беруть у ньому участь. Також ви дізнаєтеся, що шкодить органам кровообігу, а що є для них корисним. Ці знання допоможуть вам і підкажуть, що потрібно робити, аби бути здоровим.
Тема сьогоднішнього уроку: «Органи кровообігу, їх значення. Запобігання захворюванням органів кровообігу».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про функції крові.
Ви вже знаєте, що для життя людині потрібні поживні речовини і кисень.
— У якому органі з їжі утворюються поживні речовини? (Відповіді учнів.)
Поживні речовини утворюються з їжі в тонкому кишечнику.
— У який орган потрапляє кисень? (Відповіді учнів.)
Кисень надходить через органи дихання в легені. Далі потрібно, щоб поживні речовини і кисень потрапили до решти органів тіла людини. Цю функцію виконує кров. Вона приносить до всіх органів поживні речовини й кисень, а забирає вуглекислий газ і шкідливі речовини.
Кількість крові в організмі дорослої людини становить 5-6 л, а в організмі дитини — до 3 л.
2. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи з метою формування уявлення про органи кровообігу.
— Розгляньте з усіх боків свою руку. Що ви бачите під шкірою?
Під шкірою видно сині трубочки різної товщини. Це кровоносні судини, якими організмом рухається кров. Великі судини називаються артеріями і венами. Артерії і вени розгалужуються, як гілки на дереві, на дуже маленькі судинки, що називаються капілярами. В артерій і вен стінки товсті, утворені м’язами, а в капілярів дуже тоненькі.
— Притисніть долоню правої руки до лівої частини своїх грудей. Що ви відчуваєте?
Ви відчули рівномірні поштовхи. Це працює серце. Серце — це орган, який має вигляд мішечка розміром із кулак. Воно міститься в лівій частині грудної клітки, яка його надійно захищає.
— Розгляньте в підручнику на с. 71 зображення серця.
Стінки серця складаються з м’язів, які постійно скорочуються і розслаблюються. Тому ви й чуєте рівномірні поштовхи всередині грудей. Коли м’язи серця скорочуються, кров із серця виштовхується в судини. Коли м’язи серця розслаблюються, кров із судин надходить до серця. Завдяки роботі серця кров рухається кровоносними судинами.
Отже, органами кровообігу є серце, артерії, вени і капіляри.
3. Розповідь з елементами бесіди та практичної роботи з метою формування уявлення про кровообіг в організмі людини.
Рух крові в організмі називають кровообігом.
— Розгляньте малюнок на с. 72 в підручнику. Знайдіть на ньому серце та кровоносні судини. Артерії забарвлено в червоний колір, а вени — у синій. Користуючись малюнком і таблицею на дошці, простежимо шлях, який проходить кров у нашому організмі.
Серце виштовхує кров в артерії, якими вона рухається всім організмом. Артерії розгалужуються на капіляри, які густою сіткою пронизують усі органи. Через тонкі стінки капілярів кисень і поживні речовини проникають із крові в органи, а вуглекислий газ і шкідливі речовини — у кров.
Від органів кров, яка містить вуглекислий газ і шкідливі речовини, повертається венами до серця. Серце виштовхує кров у легені.
— Що відбувається в легенях із кров’ю, яка містить вуглекислий газ? (Відповіді учнів.)
У легенях кров віддає вуглекислий газ і вбирає кисень. Збагачена киснем кров повертається до серця, яке знову виштовхує її в артерії. Цей процес відбувається безперервно.
4. Розповідь з елементами практичної роботи з метою формування уявлення про пульс і вміння його визначати.
Коли серце скорочується і виштовхує кров в артерії, то це відбувається з такою силою, що стінки артерій коливаються. Якщо притиснути руку до артерій, які розташовані близько до поверхні тіла, то можна відчути ритмічні коливання їх стінок, або пульс.
— Виконайте практичну роботу, описану в підручнику на с. 72.
Визначивши пульс, ви дізналися, скільки разів на хвилину скорочується серце. У здорової дорослої людини серце скорочується 60-70 разів на хвилину. У дітей молодшого шкільного віку — 90 разів на хвилину.
5. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про заходи щодо зміцнення серця та бережливого ставлення до органів кровообігу.
— Що шкодить органам кровообігу і негативно впливає на роботу серця? (Відповіді учнів.)
Шкодять органам кровообігу куріння, вживання спиртних напоїв і наркотичних речовин. У тютюні, спиртних напоях і наркотиках містяться отруйні речовини, які згубно впливають на серце і кровоносні судини. Погано впливають на роботу серця стреси, сварки, кривда, недоброзичливість, неповага в спілкуванні.
— Що потрібно робити для того, щоб серце було здоровим? (Відповіді учнів.)
Зміцненню серця сприяє ранкова гімнастика, посильна фізична праця, прогулянки та рухливі ігри на свіжому повітрі, заняття різними видами спорту, здорове харчування.
V. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
— Що пропонується зробити в завданні 1 на с. 35? (Розгадати кросворд. У виділеному стовпчику прочитати, що потрібно робити, щоб м’язи серця добре працювали.)
— Що пропонується зробити в завданні 2 на с. 35? ('Записати поради для тренування серця.)
Зміцненню серця сприяє ранкова гімнастика, посильна фізична праця, прогулянки і рухливі ігри на свіжому повітрі, заняття різними видами спорту, здорове харчування.
— Що пропонується зробити в завданні 3 на с. 36? (Позначити «+» схему, на якій правильно зображено рух крові в організмі людини.) Правильна схема 2.
— Що пропонується зробити в завданні 4 на с. 36? (Позначити «+», що слід робити для зміцнення серця.)
[ ] Вести малорухомий спосіб життя.
[ + ] Займатися фізкультурою і спортом.
[ ] Переїдати, споживати багато солодощів.
[ + ] Дотримуватися режиму дня.
[ + ] Гратися і гуляти на свіжому повітрі.
[ + ] Виконувати посильну домашню роботу.
[ + ] Загартовуватися.
[ ] Увесь вільний час грати в комп’ютерні ігри.
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці?
VII. Завдання додому.
Опрацювати статтю на с. 71-72 в підручнику. Провести вдома дослідження, запропоноване після статті в підручнику на с. 72. Результати дослідження записати в робочий зошит (завдання 5 на с. 36.)