Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Луки - природне угруповання

Мета: формувати уявлення про луки, як природне угруповання, про взаємозв’язки, які існують на луках між організмами, про рослини і тварини луків та їх пристосування до життя на луках; розвивати уміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки; виховувати бажання пізнавати природу рідного краю, бережливе ставлення до луків своєї місцевості.

Обладнання: ілюстрації із зображенням рослин і тварин луків рідного краю, підручник, робочий зошит.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

ІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальне усне опитування.

— Доведіть, що ліс — це природне угруповання.

— Як пристосувалися до життя в лісі рослини?

— Наведіть приклади рослин, що ростуть в різних ярусах лісу.

— Наведіть приклади тварин, що живуть в лісі.

— Як пристосувалися до життя в лісі тварини?

— Які зв’язки існують у лісі між організмами?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Щоб дізнатися, яке природне угруповання ми будемо вивчати сьогодні на уроці, потрібно розгадати кросворд. Для цього треба відгадати загадки про організми, що живуть у цьому природному угрупованні та вписати відгадки в клітинки. У виділеному стовпчику прочитаєте назву природного угруповання.

1. Довгі ноги, довгий ніс, хату на хаті має, жабам рахунок знає. (Лелека.)

2. Сонечко в траві зійшло, усміхнулось, розцвіло, потім стало біле-біле і за вітром полетіло. (Кульбаба.)

3. Під землею риє хід сліпий і спритний чорний... (Кріт.)

4. Стоять у полі сестрички, колихаються, білими віночками пишаються. (Королиця.)

Сьогодні на уроці ви ознайомитеся із природним угрупованням — луки. Ви дізнаєтеся, які рослини і тварини живуть на луках, які взаємозв’язки існують між ними, як вони пристосувалися до життя на луках. Також ви навчитеся будувати ланцюги живлення, що існують на луках, розпізнавати рослин і тварин луків.

Тема сьогоднішнього уроку «Луки — природне угруповання».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота в парі (групі) з елементами узагальнюючої розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про луки, рослинний світ луків і пристосування рослин до життя на луках.

Луки — це природне угруповання, де ростуть дикорослі трав’янисті рослини та живуть тварини.

Луки розташовані на берегах річок, озер, біля боліт, серед лісу на галявинах. Луки утворюються на місці вирубаних лісів. Рослини на луці добре освітлюються Сонцем, тому отримують багато світла й тепла. — Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 16 у підручнику.

Тимофіївка і тонконіг мають довгі та вузькі листки. Квітки у цих рослин дрібні, зеленувато-сірі, зібрані в суцвіття, розміщені на верхівках довгих тонких стебел — соломин. Ці рослини подібні між собою. Розпізнати їх можна лише за суцвіттями. Наприклад у тонконога суцвіття у вигляді волоті, а в тимофіївки — циліндричне.

Інші трав’янисті рослини, які ростуть на луках, називають різнотрав’ям. Це конюшина, волошка, королиця, жовтець, мишачий горошок, люцерна, шавлія, герань, дзвоники. І справді, на відміну від попередніх рослин, які ми розглянули, ці трав’янисті рослини дуже різні за формою листків, кольором і формою квіток.

Деревій — рослина з міцним стеблом, на верхівці якого зібрані у букетик дрібні квітки. Листя, схоже на пір’їнки, рясно вкриває стебло. Волошка — рослина з прямим розгалуженим стеблом і вузькими дрібними листками. Цвіте синіми квітками. Королиця — рослина з подовгастими невеликими листками та білими квітками на верхівці стебел.

Рослини луків добре пристосувалися до життя в умовах достатнього освітлення. У рослин луків невеликі за розмірами листки, щоб на відкритих просторах під палючими сонячними променями випаровувати менше вологи.

2. Робота в парі (групі) з елементами узагальнюючої розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про тваринний світ луків і про пристосування тварин до життя на луках.

— Яких тварин приваблюють на луках трав’янисті рослини з великими, яскравими та запашними квітками? Чому? (Відповіді учнів.)

Квітучі рослини приваблюють на луки комах, які живляться солодким соком — нектаром. Метелики, оси, бджоли, джмелі, перелітаючи з квітки на квітку живляться нектаром і запилюють їх. (Розповідь про комах учитель супроводжує демонстрацією ілюстрацій.)

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 17 у підручнику.

На луках багато комах, які живляться рослинами та їхнім соком. Це різноманітні жуки, личинки метеликів (гусінь), попелиці, цикади. На луках живуть комахи-хижаки, які живляться попелицями (сонечко) та гусінню та дрібними комахами (коники зелені, кобилки).

На рослинах, де є попелиці — шкідники, які смокчуть сік із рослин, — трапляється жук сонечко. Ці червоні, з чорними крапочками, невеликі жуки щодня з’їдають 10-40 попелиць, а їх личинки — ще більше. Це дуже корисні комахи. Зимує сонечко у ґрунті під рештками рослин.

Коники мають довгі та сильні задні ноги. Пересуваються вони стрибаючи та перелітаючи. Живляться дрібними комахами, рослинами.

— Яких тварин приваблюють на луках комахи? Чому? (Відповіді учнів.)

Там, де багато комах, живуть тварини, які ними живляться: жаба трав’яна, ропуха, ящірка прудка, вуж деркач, куріпка сіра, перепілка, чекан, кріт. (Учитель демонструє ілюстрації із зображенням тварин.)

Ящірка прудка має тіло зеленого та сірувато-бурого кольору. Завдяки такому забарвленню, ящірки непомітні в траві. Живляться комахами та їхніми личинками. Корисна тварина.

Куріпка сіра — це птах середніх розмірів. Тіло бурувато-сірого кольору. Це зимуючий птах. Гніздо робить у ямці на землі. Живиться насінням трав, зеленими частинами рослин, улітку поїдає комах.

Деркач — невеликий птах. Оперення рудувате з чорно-бурими повздовжніми плямами. Це перелітний птах. Гніздо робить у ямці на землі. Живиться комахами, павуками, черв’яками, слимаками, а також насінням рослин.

Кріт усе життя живе під землею, риючи підземні ходи в пошуках їжі. Живиться комахами, їхніми личинками, дощовими червами, слимаками. Хутро в крота коротке, густе та гладке. Зір поганий, проте добрий нюх.

На луках живуть також звірі, які живляться рослинним кормом. Це миші, хом’яки. Постійно живе на луках вуж звичайний, у пошуках їжі сюди прилітають лелека білий і журавель сірий. Вони живляться жабами, ропухами, мишами. (Учитель демонструє ілюстрації із зображенням тварин.)

Отже, на луках рослини і тварини тісно пов’язані між собою. Тварини живляться рослинами та запилюють їх. Рослини є кормом для тварин, схованкою від ворогів. Також тісними є взаємозв’язки між тваринами луків, тому що одні тварини є кормом для інших.

— Складіть ланцюги живлення, що існують на луках між куріпкою, лимонницею, гусінню, ящіркою, конюшиною, кульбабою. Результати запишіть у робочому зошиті (завдання 7 на с. 10)

Конюшина → гусінь → куріпка; кульбаба → лимонниця → ящірка.

— Які за розміром тварини живуть на луках, яке в них забарвлення? Чому? (Відповіді учнів.)

Луки — це відкриті простори, на них живуть невеликі за розмірами тварини. Адже від ворогів вони можуть заховатися лише в густій траві чи в норах. В одних тварин (метеликів) забарвлення яскраве, що робить їх схожими на квітки. В інших — зелене або буре, що робить їх майже непомітними серед трави. Отже, невеликі розміри та захисне забарвлення (коник, ящірка, деркач) є пристосуванням тварин до виживання на луках.

V. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

— Що пропонується зробити в завданні 1 на с. 9? (Дописати речення.)

Лука — це природне угруповання, де ростуть дикорослі трав’янисті рослини та живуть тварини.

— Що пропонується зробити в завданні 2 на с. 9? (Підкреслити назви рослин луків.)

Конюшина, ялина, тимофіївка, королиця, деревій, підсніжник, дуб, дзвоники, конвалія, чорниця, пирій, стоколос, герань лучна, горошок мишачий, сосна, тонконіг, лисохвіст, береза, волошка, жовтець.

— Що пропонується зробити в завданні 3 на с 9? ('Записати відповідь на запитання.)

Як рослини луків пристосувалися до випаровування меншої кількості вологи? У рослин луків невеликі за розмірами листки, щоб на відкритих просторах під палючими сонячними променями випаровувати менше вологи.

— Що пропонується зробити в завданні 4 на с. 9? (Підкреслити назви тварин луків.)

Білка, жаба трав’яна, ящірка, кріт, вуж, дятел, деркач, куріпка, миша, ропуха, коник зелений, козуля, журавель сірий, перламутрівка, зозуля, сонечко, дикий кабан, джміль.

— Що пропонується зробити в завданні 5 на с 9-10? (Записати відповіді на запитання.)

Як тварини луків пристосувалися до виживання в умовах відкритого простору? У тварин луків невеликі розміри тіла та яскраве, зелене або буре забарвлення, яке робить їх непомітними серед трав’янистих рослин.

Які зв’язки існують між рослинами і тваринами на луках? Тварини живляться рослинами і запилюють їх. Рослини є кормом для тварин, схованкою від ворогів.

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

— З яким природним угрупованням ви ознайомилися на уроці? Яка інформація зацікавила вас найбільше?

VІІ. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 16-17. Виконати завдання 6 на с. 10 у робочому зошиті. Підготувати повідомлення про значення луків у природі та житті людини.