Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Плазуни

Мета: формувати поняття «плазуни», уявлення про різноманітність, будову, спосіб існування плазунів, їх значення в природі та житті людини; розвивати мислення, спостережливість, уміння порівнювати, робити висновки, описувати тварин, визначати істотні ознаки, самостійно висловлювати думки, узагальнювати; виховувати бережне ставлення до природи.

Обладнання: ілюстрації із зображенням представників різних видів плазунів, підручник, робочий зошит.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.

1. Індивідуальне письмове опитування на картках.

2. Фронтальне усне опитування.

— Де живуть земноводні? Наведіть приклади.

— Які істотні ознаки властиві земноводним?

— Яку будову має тіло земноводних?

— Чим живляться земноводні? Наведіть приклади.

— Як відбувається розмноження та розвиток земноводних?

— Яке значення земноводних у природі та житті людини?

III. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Відгадайте загадки і ви ознайомитеся з представниками ще однієї групи тварин, яку ми вивчатимемо на сьогоднішньому уроці.

✵ Хто хвіст залишає, а від ворога тікає? (Ящірка)

✵ В’ється стрічка невеличка, де пісочок, де травичка.

Ви її не зачіпайте, стороною оминайте. (Змія)

— Ящірки та змії належать до плазунів. Поміркуйте, чому група отримала таку назву.

У змій немає ніг, тому вони пересуваються, плазуючи по землі. У ящірок є чотири ноги, проте вони розташовані з боків тулуба, і під час бігу вони теж волочать тіло по землі.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про будову тіла плазунів і їх спосіб життя. Ви також довідаєтеся, як розмножуються плазуни та яке значення вони мають у природі та житті людини. Навчитеся розпізнавати деякі види плазунів, описувати їхній зовнішній вигляд.

Тема сьогоднішнього уроку: «Плазуни».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про поширення та різноманітність плазунів.

Плазуни — це справжні суходільні тварини. Більшість плазунів живе на суші. Їх можна зустріти в лісі, степу, пустелях, горах. Немає плазунів лише там, де дуже холодно. Існує майже 8 тисяч видів плазунів.

Приблизно 200 тисяч років тому ці тварини панували на Землі. Вони жили у воді та на суші, літали в повітрі. Згодом давні плазуни — динозаври — вимерли, оскільки не змогли пристосуватися до нових умов існування.

В Україні налічується понад 20 видів плазунів. Це ящірки (прудка, живородна та зелена), черепахи (степова та болотяна), змії (вужі звичайний та водяний, гадюка звичайна та степова).

До сучасних плазунів належать ящірки, змії, черепахи, крокодили. Розміри тіла плазунів дуже різноманітні. Найбільшими серед змій є удав анаконда та сітчастий пітон, довжина тіла яких сягає 10 м. Серед ящірок найбільшим є комодський або гігантський варан, довжина тіла якого майже 4 м. Серед крокодилів найбільшим є нільський, завдовжки майже 10 м. Велетнями серед черепах є слонова та зелена черепахи, маса яких може дорівнювати 400 кг.

2. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про будову та спосіб життя плазунів.

— Розгляньте малюнок на с. 128 у підручнику.

— З яких частин складається тіло плазунів? (Відповіді учнів.)

Зовні плазуни відрізняються розмірами, формою тіла, забарвленням. Тіло складається з голови, шиї, тулуба, хвоста, передніх і задніх кінцівок. На голові є очі, рот, ніздрі та орган слуху. На тулубі розташовані дві пари п’ятипалих кінцівок (крім змій). Наявність шиї в плазунів збільшує рухомість їхньої голови.

Від усіх інших тварин плазуни відрізняються своїми істотними ознаками, спільними для всіх представників цієї групи: шкіра суха, укрита роговими лусками.

Луска захищає шкіру від пересихання. Щільний роговий покрив заважає росту, тому вони періодично линяють. Доки не ороговіє новий покрив, тварина росте. Коли змії линяють, стара шкіра сходить з тіла вивертаючись, як палець рукавиці.

Дихають плазуни легенями.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 129 у підручнику.

Кримський гекон, нільський крокодил, гадюка звичайна та черепаха болотяна відрізняються будовою і формою тіла.

✵ У ящірок, до яких належить кримський гекон, подовгасте тіло, довгий хвіст і добре розвинуті кінцівки.

✵ Змії мають видовжене тіло, на якому відсутні кінцівки.

✵ У крокодилів витягнуте й сплюснуте зверху донизу тіло. Хвіст довгий і стиснутий з боків.

✵ Черепахи мають кістковий панцир, у якому перебуває тіло і в який може ховатися голова, кінцівки та хвіст. Панцир утворений кістковими пластинками та складається з двох щитків: верхнього — опуклого і нижнього — плоского.

Спільним для всіх розглянутих представників плазунів є те, що в них суха, укрита роговими лусками шкіра.

3. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про живлення плазунів.

— Кому з вас відомо, чим живляться плазуни? (Відповіді учнів.)

Більшість плазунів — хижаки:

✵ ящірки — комахами, червами, молюсками;

✵ морські черепахи та змії — рибою;

✵ змії і варани — дрібними птахами, плазунами;

✵ великі змії та крокодили — не тільки дрібними, а й великими звірами.

Рослиноїдними є суходільні черепахи (слонова черепаха, степова черепаха) та деякі ящірки (ігуани).

4. Робота в парі (групі) з елементами розповіді з метою формування уявлення про розмноження та розвиток плазунів.

— Виконайте наступне завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 129 у підручнику.

На відміну від риб і земноводних, плазуни — це справжні суходільні тварини. Їх розмноження зовсім не пов’язане з водою.

Розмножуються плазуни навесні, відкладаючи яйця. Черепаха відкладає 5-10 яєць завдовжки близько 3 см в ямку, яку риє задніми ногами в сухому ґрунті чи піску, потім засипає і залишає напризволяще. Яйця плазунів подібні до яєць птахів. Вони вкриті твердою оболонкою, що захищає яйця від висихання. Яйця зігріваються сонячним теплом і через 2-3 місяці з них вилуплюються маленькі черепашки, які вилазять на поверхню.

5. Бесіда з елементами узагальнюючої розповіді з метою формування уявлення про значення плазунів у природі та житті людини.

— Яке значення мають плазуни в природі та житті людини? (Відповіді учнів.)

Плазуни — дуже корисні тварини. Ящірки та змії, поїдаючи комах, мишей, слимаків, знищують багато шкідників поля, саду та городу.

М’ясо і яйця деяких змій, черепах та крокодилів використовують у їжу. Зі шкіри змій і крокодилів шиють взуття, сумки. Отруту змій використовують для виготовлення ліків.

V. Закріплення засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

— Що пропонується зробити в завданні 1 на с. 56? (Розгадати кросворд. У виділеному стовпчику прочитати назву тварини і записати відповідь на запитання.)

Назва — динозавр.

Що тобі відомо про цю тварину? (Динозаври — це давні вимерлі плазуни, які панували на Землі приблизно 200 тисяч років тому.)

— Що пропонується зробити в завданні 2 на с. 56? ('Записати відповіді на запитання.)

Яких плазунів можна зустріти там, де ти живеш? (Ящірку прудку, гадюку звичайну, черепаху болотяну, вужа звичайного, вужа водяного.)

Яке значення мають плазуни? (Плазуни знищують шкідників поля, саду та городу. М’ясо і яйця плазунів використовують у їжу. Зі шкіри змій і крокодилів шиють взуття, сумки. Отруту змій використовують для виготовлення ліків.)

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

— Про що ви дізналися сьогодні на уроці?

— Яка інформація зацікавила вас найбільше?

VІІ. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 128-129. Виконати завдання 3 на с. 57 у робочому зошиті.