Я досліджую світ 3 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Обладнання для вивчення природи

Мета: формувати уявлення про основне обладнання для вивчення природи; розвивати навички дослідницької діяльності, мислення, спостережливість, вміння робити висновки, виховувати бережне ставлення до природи, бажання її досліджувати.

Обладнання: вимірювальні прилади, збільшувальні прилади, лабораторне обладнання, ілюстрації, підручник, робочий зошит.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

ІІ. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.

1. Фронтальне опитування.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Які є методи дослідження природи?

— Що таке спостереження?

— Наведіть приклади, що можна вивчати в природі методом спостереження.

— Що таке експеримент?

— Що можна вивчати в природі за допомогою експерименту?

— Що можна вивчати в природі методом вимірювання?

— Які речовини ви досліджували вдома?

— Про які властивості досліджуваних речовин ви довідалися?

— За допомогою якого методу дослідження природи ви дізналися про властивості речовин?

2. Індивідуальне усне опитування.

— Порівняйте спостереження та експеримент. Чим вони подібні? Яка між ними різниця?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Пригадайте, які прилади ви використовували під час дослідження природи в 1 і 2 класах. Чому доводилося використовувати обладнання? (Відповіді учнів.)

За допомогою органів чуття не завжди можна досліджувати природу. Око людини не може роздивитися дуже дрібні деталі тіл природи чи небесні тіла, розташовані дуже далеко. Виміряти розміри тіл природи та відстані між ними чи до них людина теж не може.

Щоб здійснювати спостереження, досліди та вимірювання, дослідники природи використовують спеціальні прилади і пристрої, які називають обладнанням.

Обладнання для дослідження природи можна об’єднати в три групи:

✵ вимірювальні прилади;

✵ збільшувальні прилади:

✵ лабораторне обладнання.

Тема сьогоднішнього уроку «Обладнання для вивчення природи».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами узагальнюючої розповіді та використанням ілюстрацій і наочності з метою формування уявлення про вимірювальні прилади та їх призначення.

— Виконайте завдання на с. 47 у підручнику.

— Для чого використовують розглянуті вами вимірювальні прилади? Якими з них вам доводилося користуватися? У яких одиницях проводять вимірювання цими приладами? (Відповіді учнів.)

Годинник і секундомір використовують для вимірювання часу. Одиницями вимірювання часу є година, хвилина, секунда. За допомогою секундоміра можна виміряти час з точністю до секунди.

— Скільки година має хвилин, а хвилина — секунд? (Відповіді учнів.)

Для вимірювання маси тіл використовують ваги. Ваги бувають різноманітні: електронні й важільні. Одиницями вимірювання маси є тонна, кілограм, грам, міліграм. Спеціальні лабораторні ваги дають можливість вимірювати масу тіл з точністю до міліграма.

— Скільки тонна має кілограм, а кілограм — грам? (Відповіді учнів.)

Термометри — прилади для вимірювання температури тіл.

— Пригадайте, яку будову має термометр. Якими бувають термометри? (Відповіді учнів.)

Існують термометри для вимірювання температури повітря, води, тіла людини. Термометри бувають рідинними, ртутними, електронними. Одиницею вимірювання температури є градус.

Лінійки, рулетки — це прилади для вимірювання довжини тіл та відстаней між ними. Одиницями вимірювання лінійних розмірів тіл є метр, дециметр, сантиметр, міліметр.

— Скільки метр має дециметрів, а скільки — сантиметрів? Скільки дециметр має сантиметрів? (Відповіді учнів.)

2. Бесіда з елементами узагальнюючої розповіді та використанням ілюстрацій і наочності з метою формування уявлення про збільшувальні прилади та їх призначення.

— Виконайте завдання на с. 48 у підручнику.

— Для чого використовують розглянуті вами збільшувальні прилади? Якими з них вам доводилося користуватися? (Відповіді учнів.)

Можливості органів чуття людини обмежені, тому для вивчення тіл природи дуже малих розмірів використовують лупу і мікроскоп.

Лупа збільшує тіла природи в кілька разів, а потужний мікроскоп — у тисячі разів.

Бінокль застосовують для спостереження за віддаленими тілами природи. Телескоп дає змогу розглядати небесні тіла, які перебувають на значних відстанях: Місяць, зорі, сузір’я. Основною частиною збільшувальних приладів є збільшуване скло.

3. Бесіда з елементами узагальнюючої розповіді та використанням ілюстрацій і наочності з метою формування уявлення про лабораторне обладнання та їх призначення.

— Виконайте наступне завдання на с. 48 у підручнику.

— Для чого використовують розглянуте вами лабораторне обладнання? Яким з них вам доводилося користуватися? (Відповіді учнів.)

Лабораторне обладнання використовують для проведення дослідів із природознавства.

✵ Мірною склянкою вимірюють необхідну кількість рідини.

✵ Призначення лійки — акуратно наливати рідину без розбризкування.

✵ За допомогою спиртівки проводять нагрівання досліджуваних тіл природи.

✵ Колби і пробірки використовують для зберігання рідин, приготування розчинів речовин у воді, виконання дослідів з речовинами.

Під час роботи з будь-яким приладами чи лабораторним обладнанням потрібно дотримуватись правил користування і правил безпеки.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Виконання завдань в робочому зошиті.

Виконаймо завдання 1 в робочому зошиті на с. 26.

— Що пропонується зробити в завданні 1? (Заповнити таблицю за зразком. Учні самостійно заповнюють таблицю з наступною фронтальною бесідою з метою перевірки виконання завдання.)

Телескоп — прилад для спостереження за дуже віддаленими тілами.

Термометр — прилад для вимірювання температури тіл.

Секундомір — пристрій для вимірювання часу з точністю до секунди.

Лінійка — прилад для вимірювання довжини.

Ваги — пристрій для визначення маси тіл.

2. Фронтальна бесіда.

— Які прилади та лабораторне обладнання знадобляться під час спостережень за природою? (Лупа, мікроскоп, бінокль, телескоп, термометр, годинник, ваги, рулетка, лінійка.)

— Які прилади та лабораторне обладнання знадобляться для проведення дослідів? (Термометр, секундомір, годинник, ваги, рулетка, лінійка, мірна склянка, спиртівка, лійка, колби та пробірки.)

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

— Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

Виконання завдання для роботи в парі (групі) на с. 48 у підручнику.

VII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 47-48. Виконати вдома дослід, запропонований у підручнику.