Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Червона книга України

Мета: розширити й узагальнити уявлення про Червону книгу України, про рослини і тварин, які перебувають під охороною; формувати вміння висловлювати судження, описувати та розпізнавати рідкісні та зникаючі рослини і тварин; розвивати мислення, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи рідного краю, бережне ставлення до природи.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням рослин і тварин, занесених до Червоної книги України.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Що людина отримує від природи?

— Наведіть приклади негативного впливу господарської діяльності людини на природу.

— Що люди повинні робити для збереження природи?

ІV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Пригадайте, що вам відомо про Червону книгу України. (Відповіді учнів.)

Щоб зберегти рослини і тварин, які зникають, було створено Червону книгу України. До неї занесено рідкісні рослини і зникаючих тварин. Всі тварини і рослини, занесені до Червоної книги України, охороняються законом: їх не можна знищувати, використовувати для будь-яких потреб. «Червона книга» названа так тому, що червоний колір — це сигнал, який попереджає про небезпеку, що нависла над багатством природи — рослинами і тваринами. Ця книга закликає всіх людей допомогти зберегти рослини і тварин, кількість яких невпинно зменшується.

Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про рослини і тварин, які перебувають у небезпеці та потребують охорони. Ви навчитеся описувати й розпізнавати рідкісні рослини і тварини, занесені до Червоної книги України, щоб, коли зустрінете їх серед природи, не завдати їм шкоди.

Тема сьогоднішнього уроку «Червона книга України».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з метою розширення й узагальнення уявлення про Червону книгу України.

Багато рослин і тварин зникли з нашої планети через хижацьке винищення їх людьми. Уже ніколи ніхто не побачить предків свійських тварин — дикого бика тура, дикого коня тарпана.

— Розгляньте малюнки на с. 123 в підручнику і дайте відповідь на запитання.

— Які тварини зникли через хижацьке їх винищення людьми за останні 300 років?

У нашій країні Червону книгу вперше було видано в 1980 році. Це документ, що містить відомості про рослини і тварин, які перебувають під загрозою зникнення й перебувають під охороною — їх не можна знищувати. Не слід забувати, що серед зірваних квіток чи спійманих метеликів можуть бути представники, занесені до Червоної книги. Тож не спішіть простягати руку за кожною гарною рослиною та ловити кожного гарного метелика.

Ця книга незвичайна. Вона ніби звертається до людей зі словами: «Зупиніться! Подумайте, що ви робите і до чого це призведе!», ніби попереджає кожного, хто візьме її до рук, що необхідно звернути увагу на рослини і тварин, занесені до неї.

2. Бесіда з елементами практичної роботи в парі (групі) з метою формування уміння описувати та розпізнавати рослини, занесені до Червоної книги України.

— Пригадайте, про які рослини, занесені до Червоної книги України, ви дізналися у 1 класі. (Лілія лісова, цибуля ведмежа, тюльпан Шренка, ковила пірчаста, півонія вузьколиста, білотка альпійська, підсніжник білосніжний.)

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 124 в підручнику. Користуючись малюнками, розгляньте й опишіть рослини, занесені до Червоної книги України.

1-ша група — горицвіт весняний;

2-га група — любку дволисту;

3-тя група — зозулині черевички;

4-та група — сон великий.

Горицвіт весняний — багаторічна трав’яниста рослина заввишки 15-50 см. Листки розсічені на вузькі ниткоподібні частини. Квітки золотисто-жовті. Росте на узліссі, на луках, у степу. Цвіте в березні — квітні.

Любка дволиста — багаторічна трав’яниста рослина заввишки до 60 см. Стебло прямостояче. Біля його основи розташовані 2-3 великі листки. Квітки білі, зібрані в колос. Росте в лісі. Цвіте в травні — червні.

Зозулиці черевички — багаторічна трав’яниста рослина заввишки до 35 см. Стебло прямостояче, опушене, рівномірно вкрите овальними листками. Квітка велика: зовнішні та внутрішні пелюстки червонуваті, а інша жовта, значно збільшена, за формою нагадує черевичок. Росте в лісі. Цвіте в червні — липні.

Сон великий — багаторічна трав’яниста рослина заввишки до 10-40 см з густим опушенням. Листки розсічені. Квітки поодинокі, фіолетові, подібні на дзвоники, які з часом розкриваються. Росте на луках, узліссях, галявинах. Цвіте в квітні — травні.

3. Бесіда з елементами практичної роботи в парі (групі) з метою формування уміння описувати та розпізнавати тварин, занесених до Червоної книги України.

— Пригадайте, про яких тварин, занесених до Червоної книги України, ви дізналися у 1 класі. (Лелека чорний, дрохва, тхір степовий, махаон, ропуха очеретяна, гадюка степова.)

— Виконайте наступне завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 124 в підручнику. Користуючись малюнками, розгляньте й опишіть тварин, занесених до Червоної книги України.

1-ша група — жука-оленя та їжака вухатого;

2-га група — бражника мертва голова та дятла зеленого;

3-тя група — кота лісового та беркута.

Жук-олень — великий жук (до 7 см завдовжки). Забарвлення тіла коричневе. На голові розташовані роги — частина ротового апарата жука. Живе в лісах у дуплах старих дерев.

Їжак вухатий — на відміну від їжака звичайного, має довгі вуха. Зустрічається на степових ділянках, переважно в заповідниках. Живе в норах. Веде нічний спосіб життя.

Дятел зелений — середнього розміру птах із яскравим зеленим забарвленням. На голові червона «шапочка», а довкола очей — чорна пляма з червоною серединою. Низ тіла білувато-сірий. Хвіст загострений. На краях крил є білі плями. Живе в лісах.

Бражник мертва голова — великий метелик (розмах крил до 12 см). Передні крила темно-бурі з нечітким малюнком у вигляді зубчастих жовтувато-бурих поперечних ліній. Задні крила жовті з двома чорними поперечними смугами. Груди чорні з брудно-жовтим візерунком, що трохи нагадує людський череп і перехрещені кістки. Зустрічається на полях і луках.

Беркут — великий орел. Розмах крил до 2 м, маса 6 кг. Він укритий темно-бурим пір’ям. Голова, шия та груди — світліші. Хвіст довгий, сірого кольору. Трапляється лише в Карпатах. Живе в гірських лісах і на скелях.

Кіт лісовий — дещо більший за свійського кота з коротким хвостом. Кінчик хвоста чорний. Забарвлення тіла сіре. Живе в лісах. В Україні трапляється в Карпатах.

Усі рослини й тварини стали рідкісними в нашій країні через вирубування лісів, розорювання степів, забруднення довкілля. Занесені до Червоної книги України, рослини і тварини перебувають під охороною. Знищувати їх суворо заборонено!

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 в зошиті на с. 60.

— Що пропонується зробити? (Підписати назви рослин. Розфарбувати ті, які занесено до Червоної книги України.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 61.

— Що пропонується зробити? (Підписати назви тварин. Розфарбувати ті, які занесено до Червоної книги України.)

VІІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень»;

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».