Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Значення природи для людей
Мета: розширити й узагальнити уявлення про значення природи для людини; формувати вміння висловлювати судження, складати розповідь за ілюстраціями; розвивати мислення, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бажання берегти природу та примножувати її багатства.
Обладнання: підручник, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням краєвидів природи.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальна бесіда.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— Які взаємозв’язки існують між тілами неживої природи?
— Які взаємозв’язки існують між тілами неживої та живої природи?
— Які взаємозв’язки існують між організмами?
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Чи зможе людина існувати буз природи? Чому ви так вважаєте?
Людина — частина природи, яка живе серед природи й отримує від неї все необхідне для свого життя. Життя людини неможливо уявити без рослин, тварин, води, повітря, ґрунту.
Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про те, яке значення має природа в житті людини. Ви будете обговорювати, що ви дізналися, спостерігаючи та досліджуючи природу навколо.
Тема сьогоднішнього уроку: «Значення природи для людей».
V. Вивчення нового матеріалу.
Бесіда з елементами розповіді з метою розширення й узагальнення уявлення про значення природи для людини.
— Розгляньте малюнок на с. 117 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Що дає людям нежива і жива природа?
Люди не можуть існувати без природи. Природа є довкіллям, у якому вони живуть. Вона дає людям сонячне світло й тепло, воду, повітря, їжу. Для виготовлення рукотворних матеріалів і тіл, люди використовують природні матеріали: деревину, глину, пісок, вовну, льон, кам’яне вугілля, нафту, залізну руду.
Природа радує своєю красою. Ігри та прогулянки на свіжому повітрі корисні для здоров’я.
У природи багато цікавого та дивовижного. Спостерігаючи за природою та досліджуючи її, ви зможете зробити для себе багато цікавих відкриттів.
Отже, природа — це найважливіша умова існування людей. Від природи люди отримують усе необхідне для свого життя.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Завдання на застосування знань.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване після статті на с. 117 у підручнику. Обговоріть, що ви дізналися, спостерігаючи та досліджуючи природу навколо.
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
VIII. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 117.