Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Умови вирощування рослин
Мета: формувати уявлення про умови, необхідні для вирощування рослин, вміння проводити досліди та робити висновки; розвивати вміння складати розповіді за ілюстраціями, спостерігати та зіставляти, виховувати бажання пізнавати світ природи, бережно ставитися до неї.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
1. Фронтальна бесіда.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— Які зміни відбуваються у житті дерев і кущів весною?
— Які дерева та кущі зацвітають першими навесні?
— Які дерева та кущі цвітуть наприкінці весни?
— Які зміни відбуваються в житті трав’янистих рослин навесні?
— Як трав’янисті рослини належать до ранньоквітучих? Наведіть приклади.
— Чому не можна зривати трав’янисті рослини, які цвітуть навесні?
2. Дидактична гра «Упізнай за описом».
Учень, який виходить до дошки, отримує ілюстрацію із зображенням трав’янистої рослини, що цвіте навесні. Не показуючи класу, що зображено на малюнку, він має описати рослину так, щоб можна було її впізнати. Коли діти впізнають рослину та назвуть її, учень демонструє ілюстрацію. Хто першим упізнав рослину, займає місце ведучого.
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Хто належить до організмів? (Відповіді учнів.)
— Пригадайте, які умови потрібні для життя організмів.
Організми — це рослини, тварини, люди. Для життя організмів потрібні світло, тепло, вода, повітря та поживні речовини.
Сьогодні на уроці ви довідаєтеся, які умови потрібні для вирощування рослин, у якій послідовності відбувається розвиток рослин з насінини. Ви навчитеся проводити досліди та робити висновки про умови, потрібні для вирощування рослин.
Тема сьогоднішнього уроку: «Умови вирощування рослин».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про послідовність розвитку рослини з насінини.
— Пригадайте, які ознаки властиві організмам.
Рослини — це організми. Вони дихають, живляться, розмножуються, ростуть і розвиваються. Рослина виростає та розвивається з насінини.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 58 у підручнику. Розкажіть, у якій послідовності відбувається розвиток рослини з насінини.
— Які зміни відбулися в житті трав’янистих рослин навесні?
Рослина розвивається з насінини.
Коли насінина проростає, у неї спочатку з’являється корінь. Потім — стебло, яке виносить на поверхню ґрунту листя. Проросток росте й розвивається. З часом із нього формується доросла рослина, на якій утворяться квітки, а з них — плоди з насінням.
2. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з метою формування уявлення про умови, потрібні для вирощування рослин.
— Розгляньте схему на с. 58 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Які умови потрібні для росту та розвитку рослини?
Для росту й розвитку рослин потрібні світло, тепло, вода, повітря та поживні речовини.
Переконатися в тому, які умови потрібні для вирощування рослин, вам допоможуть досліди.
— Прочитайте досліди, описані на с. 59 у підручнику.
1. У посудину зі змоченими водою ватними кульками помістіть 15 насінин квасолі.
2. Коли насіння проросте і з’являться перші листочки, пересадіть проростки в пронумеровані посудини.
3. Посудини 1, 2, 3 наповніть ґрунтом і посадіть у них по 2-3 проростки квасолі. Посудину 4 наповніть піском і посадіть у неї теж 2-3 проростки.
4. Посудини 1 і 4 помістіть у тепле, добре освітлене місце і поливайте.
5. Посудину 2 помістіть у тепле, добре освітлене місце і не поливайте.
6. Посудину 3 помістіть у холодильник і поливайте.
Таким чином:
✵ у 1-й посудині — усі необхідні умови для вирощування рослин;
✵ у 2-й посудині — відсутня вода;
✵ у 3-й посудині — відсутнє світло й тепло;
✵ у 4-й посудині — відсутні поживні речовини.
Виконайте вдома описаний у підручнику дослід. Спостерігайте за рослинами, вирощеними в різних умовах. Зробіть висновок про те, як розвиваються рослини.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 31.
— Що пропонується зробити? (Пронумерувати, у якій послідовності відбувається розвиток рослини з насінини.)
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 31.
— Що пропонується зробити? (Дописати речення.)
VІІ. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— З якими новими словами ви сьогодні ознайомилися?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
VІІI. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 58-59.
Виконати вдома дослід, описаний на с. 59 у підручнику. Спостерігати за рослинами, вирощеними в різних умовах. Зробити висновок про те, як розвиваються рослини.