Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Твої друзі
Мета: формувати уявлення про правила товаришування, вміння товаришувати, спостерігати і формулювати висновки, порівнювати, працювати з підручником, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати судження, складати розповіді за ілюстраціями; розвивати мислення, спостережливість; виховувати бажання дотримуватися правил товаришування.
Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Спостереження за змінами в природі.
— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Холодно чи тепло надворі? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?
— Запишіть у таблиці календаря спостережень відповідні умовні знаки.
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Фронтальна бесіда.
— Що ви вивчали на попередньому уроці?
— З ким ви зазвичай спілкуєтеся?
— Для чого люди спілкуються?
— Як можна спілкуватися?
— Продемонструйте, як можна без слів привітатися, заперечити, повідомити, що вам приємно тощо.
— Які слова допоможуть знайти порозуміння під час спілкування?
— Як потрібно чинити, щоб знайти взаєморозуміння зі співрозмовником?
IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Чи є у вас друзі? Як їх звати? (Відповіді учнів.)
— Чому ви з ними дружите?
Справжнє багатство — мати друзів, які розуміють вас, розділяють ваші думки, інтереси та уподобання.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, якими мають бути справжні друзі. Ви також довідаєтеся, яких правил потрібно дотримуватися, щоб мати справжніх друзів.
Тема сьогоднішнього уроку: «Твої друзі».
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами практичної роботи з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про те, якими мають бути справжні друзі.
Уявіть, що на Землі, крім вас, нікого немає. Довкола є все, чого можна бажати. Ви можете робити все, що хочеться. Але чи довго це все приноситиме вам радість? Чи добре людині бути самій?
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 16 у підручнику. Розгляньте малюнки. Хто з дітей почувається щасливим? Чому? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів, узагальнює й доповнює їх.)
Щасливими почуваються друзі, яким разом весело проводити час, гратися, спілкуватися, ділитися своїми думками та інтересами.
Мабуть, усі люди хочуть мати вірних, добрих, надійних друзів, які завжди вислухають, підтримають у важку хвилину, дадуть пораду. Із друзями завжди цікаво спілкуватися, відпочивати та гратися.
— Розгляньте малюнки на с. 16 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Якими мають бути справжні друзі?
Справжні друзі — вірні, щирі, щедрі, добрі, увічливі. Із друзями можна ділитися своїми думками, гратися, займатися спортом, гуляти та відпочивати. У вас і ваших друзів можуть бути спільні інтереси та захоплення.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 17 у підручнику. Користуючись малюнками, розкажіть, які спільні інтереси мають друзі. Поділіться, чим ви любите займатися з друзями. (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів, узагальнює й доповнює їх.)
У друзів, зазвичай, є спільні інтереси та захоплення, які їх об’єднують. Та найголовніше — друзі довіряють одне одному, діляться своїми думками, таємницями, тобто покладаються одне на одного.
2. Бесіда з елементами практичної роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про правила товаришування.
Мабуть вам відомо, що хтось має багато друзів, а в декого — їх немає, або зовсім мало.
— Поміркуйте, чому так буває.
Щоб мати справжніх друзів, треба вміти товаришувати.
— Що, на вашу думку, потрібно робити, щоб мати справжніх друзів?
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 17 у підручнику. Прочитайте правила товаришування й обговоріть, як ви їх розумієте. Поміркуйте, чи дотримуєтеся ви всіх правил товаришування.
✵ Поважайте тих, з ким дружите.
✵ Що вимагаєте від друга — вимагайте від себе.
✵ Не ображайте нікого.
✵ Завжди говоріть правду та не вихваляйтеся.
✵ Будьте щирими і ніколи не заздріть.
✵ Підтримуйте друзів, допомагайте їм у біді.
Отже, дотримуйтеся правил товаришування — і матимете справжніх друзів.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 13.
— Що пропонується зробити? (Позначити «+» риси характеру, які допомагають мати багато друзів.)
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 13.
— Що пропонується зробити? (Розфарбувати малюнки, на яких зображено те, чим ви любите займатися з друзями.)
Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 14.
— Що пропонується зробити? (Зафарбувати кружечки в зелений колір, якщо діти поводяться, як справжні друзі, а в червоний — якщо ні. Пояснити, чому ви так вважаєте.)
2. Завдання на застосування знань.
— Чому в народі кажуть: «Якщо друг у тебе є, життя радісним стає»?
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване після статті на с. 17 у підручнику. Наведіть приклади вчинків:
✵ які зміцнюють дружбу;
✵ які руйнують дружбу.
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— З якими новими словами ви сьогодні ознайомилися?
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
VIІI. Завдання додому.
Опрацювати статтю в підручнику на с. 16-17.