Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Досліджуємо, як поширюються плоди та насіння в природі

Мета: формувати уявлення про розмноження рослин насінням і поширення плодів із насінням за допомогою тварин, вітру та здатність самим розкидати своє насіння; виробляти вміння розповідати про способи розселення рослин у природі; розвивати мислення, увагу, спостережливість, вміння аналізувати та порівнювати, складати розповідь; виховувати бажання пізнавати світ природи, бережно ставитися до неї.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», ілюстрації із зображенням плодів різноманітних рослин, колекції плодів і насіння, плоди клена.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Яка температура повітря? Який стан неба? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Для чого призначені органи квіткової рослини?

— Якими бувають рослини за тривалістю життя?

— Якими за тривалістю життя є дерева й кущі? Наведіть приклади дерев і кущів.

— Доведіть, що дуб — багаторічна рослина.

— Якими за тривалістю життя є трав’янисті рослини?

— Наведіть приклади однорічних трав’янистих рослин.

— Наведіть приклади багаторічних трав’янистих рослин.

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— З яких органів складається квіткова рослина? (Відповіді учнів.)

— Який орган рослини найбільше приваблює погляд?

Вам не раз доводилося спостерігати, як навесні рясно цвітуть вишні, яблуні, груші та інші рослини. Сьогодні на уроці ви довідаєтеся, що утворюється з квітки, дізнаєтесь, що всі квіткові рослини розмножуються насінням.

А чи відомо вам, як рослини розселяються? Як насіння кульбаби, ліщини чи гороху може потрапити далеко від рослини, на якій воно утворилося, і прорости там у нову рослину? Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що допомагає рослинам розселятися. Ви навчитеся розпізнавати, яким способом поширюються рослини в природі.

Тема сьогоднішнього уроку: «Досліджуємо, як поширюються плоди та насіння в природі».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та розв’язанням проблемної ситуації з метою формування уявлення про розмноження квіткових рослин за допомогою насіння.

Рослини, як і всі організми, живляться, дихають, ростуть, розвиваються і розмножуються. Розмножуються квіткові рослини за допомогою насіння, яке міститься у плодах.

Багатьом із вас доводилося допомагати батькам на городі. Пригадайте, що роблять дорослі, щоб виростити моркву, буряк, редиску, огірки чи помідори.

Щоб виростити нову рослину, потрібно посіяти насіння. Із насіння виростають нові рослини, тобто за допомогою насіння рослини розмножуються.

— Розгляньте малюнки на с. 61 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— З якого органу рослини утворюються плоди, що мають насіння?

Навесні більшість рослин зацвітає, у них розпускаються квітки. Вони цвітуть, та з часом відцвітають. Цвітуть рослини не для того, щоб милувати наше око. Головне призначення квітки — утворення плодів і насіння.

Отже, рослини розмножуються за допомогою насіння, яке міститься у плоді. Плід і насіння утворюються з квітки. З насіння виростає нова рослина.

2. Робота в парі (групі) з метою формування уявлення про різноманітність плодів і вміння описувати плоди різних рослин.

Плоди дуже різноманітні. Вони можуть бути соковитими, як в огірка, або сухими, як у дуба. У плодах може бути одна насінина, як у вишні, або багато, як у соняшника.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 61 у підручнику. Назвіть рослини, яким належать зображені плоди. Опишіть їх.

Плід сливи соковитий, має одну насінину.

Плід горіха сухий, має одну насінину.

Плід гороху сухий, має багато насінин.

Плід яблуні соковитий, має багато насінин.

3. Робота в парі (групі) з метою формування уявлення про поширення плодів і насіння за допомогою вітру.

— Виконайте перше завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 62 в підручнику. Розгляньте плоди, які поширюються за допомогою вітру. Назвіть пристосування плодів для поширення вітром.

— Поміркуйте, для чого плодам кульбаби потрібні парашутики, а плодам клена й липи — крильця.

Парашутики кульбаби, крильця клена й липи — це пристосування плодів для поширення насіння вітром. Завдяки парашутикам вітер підхоплює насіння кульбаби й поширює його на значні відстані. Завдяки крильцям насіння клена, липи, ясена переноситься на значні відстані.

— Щоб дізнатися, для чого крильця, проведемо дослід. Одночасно опустимо плід клена з крильцями та плід клена без крилець.

— Що ви побачили? Зробіть висновок, для чого потрібні крильця.

Плід без крилець падає безпосередньо під тим місцем, де його опустили, а з крильцями відлітає на деяку відстань.

Отже, завдяки парашутикам і крильцям, які мають плоди, насіння поширюється за допомогою вітру на значні відстані, розселяючи тим самим рослини.

4. Робота в парі (групі) з метою формування уявлення про поширення плодів і насіння за допомогою тварин.

— Виконайте друге завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 62 в підручнику. Розгляньте плоди, які поширюються тваринами. Назвіть пристосування плодів для поширення тваринами.

— Поміркуйте, для чого плодам лопуха потрібні гачечки.

Плоди лопуха, а також череди, будяка мають гачечки, якими чіпляються до шерсті звірів, які їх переносять. Тварини розносять ці плоди далеко від того місця, де вони росли.

— Як тварини допомагають поширюватися плодам горобини?

Соковиті, яскраві й смачні плоди горобини, а також калини, обліпихи, шипшини та багатьох інших рослин здалеку приваблюють птахів, які їх поїдають. У шлунку насіння не руйнується і разом із послідом розноситься далеко від рослини, на якій воно утворилося.

— Як тварини допомагають поширюватися плодам дуба?

Плоди дуба, а також горіха, ліщини падають недалеко від дерева. Їх збирають і розносять тварини, які ними живляться (сойки, білки, миші). Частину плодів тварини поїдають, а частину запасають на зиму. Проте не всі запаси тварини знаходять взимку. Частина жолудів і горіхів проростають у нові рослини на новому місці.

Отже, завдяки гачечкам, які мають плоди, смачним плодам, якими живляться тварини, насіння поширюється за допомогою тварин і розноситься на великі відстані.

Серед рослин є такі, які здатні самі розселятися завдяки тому, що пристосувалися розкидати своє насіння подалі від місця, де воно утворилося. Це — горох, капуста, редиска та багатьох інших рослин.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 37.

— Що пропонується зробити? (Дописати речення.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 37.

— Що пропонується зробити? (Позначити цифрами, як поширюються плоди з насінням.)

VII. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VIII. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 61-62.

Провести запропоновані після статті дослідження та підготувати розповідь про плоди, які самі здатні розкидати насіння.