Я досліджую світ 2 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Досліджуємо властивості води

Мета: формувати уявлення про зміни стану води при нагріванні й охолодженні, залежність стану води від температури; розвивати мислення, спостережливість, уміння доводити твердження, висловлювати судження та робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, складати казку про пригоди Крапельки-води; виховувати бажання пізнавати навколишній світ, любов і бережне ставлення до природи.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові кубики «Лего», колба з підфарбованою водою, корок зі скляною трубочкою, посудини з теплою і холодною водою.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

ІІ. Спостереження за змінами в природі.

— Який місяць триває? Яке сьогодні число? Який стан неба? Холодно чи тепло надворі? Чи є опади? Які саме? Чи є вітер?

— Запишіть у таблиці календаря спостережень відповідні умовні знаки.

ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

Фронтальна бесіда.

— Що ви вивчали на попередньому уроці?

— Чому Землю називають «голубою планетою»?

— Де на Землі міститься вода?

— Які водойми є найбільшими? Яка в них вода?

— Які водойми належать до поверхневих?

— Які бувають поверхневі водойми? Наведіть приклади.

— Які поверхневі водойми є у вашому краї?

— Як люди використовують водойми свого краю?

— Опишіть водойму, яка є там, де ви живете.

IV. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо говорити про воду.

— До якої природи належить вода? (Відповіді учнів.)

— Якою буває вода?

— Пригадайте, про які властивості води вам відомо.

Вода — це тіло неживої природи. Вода — безбарвна прозора рідина, що не має запаху й смаку. Вона текуча, може розчиняти деякі речовини. Вода може бути твердою, рідкою й газоподібною.

Проте це ще не всі властивості води. Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які ще властивості має вода-рідина, як люди використовують ці властивості. Ви навчитеся проводити досліди, за допомогою яких можна визначити властивості води.

Тема сьогоднішнього уроку: «Досліджуємо властивості води».

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Демонстрація дослідів з метою формування уявлення про зміни, які відбуваються з водою під час нагрівання та охолодження.

Вода ще має властивість розширюватися під час нагрівання і стискатися під час охолодження.

— Щоб перевірити це, виконаємо дослід, запропонований на с. 45 у підручнику.

Виконаємо пункт 1 досліду.

Заповнимо колбу підфарбованою водою. Закоркуємо її корком із скляною трубочкою.

— Що ви побачили?

Частина води потрапила в трубочку. Позначимо рівень води в трубочці.

Виконаємо пункт 2 досліду.

Поставимо колбу в посудину з гарячою водою.

— Які зміни відбулися з рівнем води в трубочці? Про що це свідчить?

Рівень води в трубочці піднявся.

Отже, під час нагрівання вода розширюється і займає більше місця.

Виконаємо пункт 3 досліду.

Поставимо колбу в посудину з холодною водою.

— Які зміни відбулися з рівнем води в трубочці? Про що це свідчить?

Рівень води в трубочці знизився.

Отже, під час охолодження вода стискається і займає менше місця.

Провівши дослід, ми дізналися, що вода має властивість розширюватися під час нагрівання та стискатися під час охолодження.

2. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про властивості усіх рідин розширюватися при нагріванні і стискатися при охолодженні.

— Які рідини, крім води, вам ще відомі? (Олія, молоко, бензин, спирт.)

— Пригадайте, що відбувається з молоком, коли його поставити кип’ятити і не вимкнути вогонь, коли воно починає закипати. Чому так відбувається? (Молоко піднімається і «збігає» із посудини, тому що воно розширюється.)

— Який висновок із цього факту можна зробити?

Отже, не тільки вода, а й усі рідини мають властивість розширюватися при нагріванні та стискатися при охолодженні.

3. Робота з прислів’ям з метою закріплення уявлення про значення води в природі та житті людини.

— Поміркуйте, чому в народі кажуть: «Без води ні туди, ні сюди». (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про значення води в природі та житті людини.)

Без води не було б життя на Землі. Вода потрібна людям, рослинам, тваринам. Вода — це середовище проживання багатьох рослин і тварин.

Без води не було б таких природних явищ, як роса, туман, хмари, сніг, дощ, град, іній.

— Яка вода потрібна організмам?

Організмам потрібна чиста вода. Забруднена вода непридатна до вживання, вона отруює й убиває все живе.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 29.

— Що пропонується зробити? (Дописати речення.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 29.

— Що пропонується зробити? (З’єднати частини прислів’їв і пояснити їх.)

VІІ. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— З якими новими словами ви сьогодні ознайомилися?

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

VIІІ. Завдання додому.

Опрацювати статтю в підручнику на с. 45.