Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Винаходи людства
Розділ 5. Людина і світ

Мета: формувати уявлення про винаходи людства та їх призначення, вміння висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати допитливість.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися, що країни світу дуже різноманітні.

Фронтальна бесіда.

— Що вам відомо про Китай?

— Що вам відомо про Канаду?

— Що вам відомо про Австралію?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Які речі, без яких ви не уявляєте життя, оточують вас вдома? (Відповіді учнів.)

— Які речі, без яких важко уявляти життя, оточують вас у школі?

Навколо є речі, якими ви повсякчас користуєтеся, навіть не замислюючись, хто їх створив. Вдома — це телевізор, дзеркало, ножиці, електрична лампочка, пилосос, холодильник, годинник, комп’ютер тощо. У школі — це зошит, книжка, ручка, олівець, пластилін, глобус, географічна карта, циркуль тощо.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, хто такі винахідники. Ви довідаєтеся, як винаходи людства допомагають людям і змінюють їхнє життя. Ви навчитеся пояснювати призначення винаходів.

Тема сьогоднішнього уроку: «Винаходи людства».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою ознайомлення з деякими винаходами людства, які допомагають пізнавати світ.

Нові й корисні речі створюють люди, яких називають винахідниками. Винахід — це щось корисне, що може бути застосоване людьми в їхній діяльності.

Перші винаходи з’явилися з появою людини. Первісні люди винайшли вогонь, кам’яну сокиру та ніж, голку, якою шили одяг, лук і стріли, за допомогою яких полювали на тварин тощо. Завдяки винаходу колеса, приблизно 6000 років тому, були створені різноманітні транспортні засоби.

Розгляньте малюнки на с. 90 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Які винаходи людства допомагають пізнавати світ? (Відповіді учнів.)

— Якими винаходами ви користувалися? Про що можна дізнатися за їх допомогою? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про винаходи людства, які допомагають пізнавати світ.)

Фотокамера — прилад для фіксації зображень. Над його створенням працювало багато винахідників упродовж майже 200 років. Приблизно 100 років тому з’явилися фотокамери, які вже були подібні на сучасні. Спочатку зображення зберігалося на фотоплівці, а потім переносилося на папір. Сучасні фотокамери — це цифрові пристрої, у яких зображення зберігається на спеціальному цифровому носії.

Мікроскоп — прилад для розглядання невидимих для неозброєного ока предметів у збільшеному вигляді. Винахідником мікроскопа був англійський учений Роберт Гук. Відкриття мікроскопа відкрило людям світ невидимих раніше організмів і дало можливість дізнатися більше про будову тіла організмів.

Ваги — пристрій для визначення маси тіла. Ваги мають широке застосування в науці.

Термометр — прилад для вимірювання температури тіла, повітря, води тощо. До відкриття термометра приклалися багато винахідників.

Бінокль — прилад для спостереження за віддаленими предметами. Завдяки біноклю можна спостерігати за тваринами.

2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою ознайомлення з деякими винаходами людства, які допомагають у побуті.

Розгляньте наступні малюнки на с. 90 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Які винаходи допомагають людям у побуті? (Відповіді учнів.)

— Якими винаходами ви користувалися? Що вони допомагають робити? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про винаходи людства, які допомагають у побуті.)

Електрична лампочка призначення для освітлення електричним струмом. Сірники — для запалювання вогню. Годинник — пристрій для вимірювання часу. Окуляри — прилад для покращення зору. Мило — речовина для миття. Молоток — знаряддя праці, призначене для забивання цвяхів, розбивання предметів тощо. Столове приладдя — це інструменти для споживання їжі. Ножиці — інструмент, призначений для різання паперу, тканини, волосся, нігтів.

3. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою ознайомлення з деякими винаходами людства, які допомагають долати великі відстані.

З давніх-давен люди мріяли про можливість долати великі відстані та переміщати вантажі. Так винайшли колесо, повітряну кулю і човен.

Розгляньте малюнки на с. 91 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Як змінювалися винаходи, які допомагають людям долати великі відстані? (Учитель вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про винаходи, які допомагають людям долати великі відстані.)

Винайшовши колесо, людина здійснила великий крок для створення транспортних засобів, за допомогою яких могла долати значні відстані: перевозити вантажі та людей. Спочатку вони були примітивні: колісниці, вози, карети, у які впрягали коней. Пізніше сконструювали самохідну колісну машину — автомобіль. Автомобіль приводив у рух двигун. Перший автомобіль побудований у Німеччині в 1885 році. Зараз у світі випускають понад 300 мільйонів автомобілів різних марок.

Здавна люди мріяли літати. Понад 200 років тому люди піднялися на повітряній кулі. Кулю наповнювали гарячим повітрям, завдяки чому вона підіймалась угору. Та повітряною кулею неможливо керувати. Винахідники працювали над створенням такого літального апарату, яким можна було б керувати й літати туди, куди потрібно.

Перший літак, який пролетів лише 260 м і пробув у повітрі лише 1 хвилину, збудували американські авіаконструктори брати Райт. Сучасні літаки здатні долати величезні віддалі з великою швидкістю.

4. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою ознайомлення з деякими винаходами людства, які допомагають передавати й отримувати повідомлення на відстані.

Розгляньте наступні малюнки на с. 91 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Які винаходи допомагають людям передавати й отримувати повідомлення на відстані?

— Якими винаходами ви користувалися? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про винаходи людства, які допомагають передавати й отримувати повідомлення на відстані.)

У давнину для передачі інформації на відстані користувалися лише поштою, пересилаючи листи та телеграми. Потім з’явився дротовий телефон, на зміну якому прийшов бездротовий зв’язок — радіо. За допомогою радіозв’язку можна було передавати та приймати звуки. Над винайденням радіо працювало багато винахідників. За допомогою телебачення стало можливим передавати не лише звуки, а й рухоме зображення. За допомогою телевізора можна приймати телевізійні передачі. Смартфони та комп’ютери — це найсучасніші винаходи, які допомагають людям передавати й отримувати інформацію в усіх куточках нашої планети.

Отже, життя людей змінюється з появою нових винаходів.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 на с. 60.

— Що пропонується зробити? (Пронумерувати.)

— У чому допомагають ці винаходи людства?

2. Робота в парі (групі).

Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 91 у підручнику.

— Які винаходи людства допомагають вам у навчанні?

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?

— Дослідіть, якими винаходами людства ви користуєтеся вдома.