Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Риби
Жива природа
Розділ 2. Людина і природа

Мета: розширити уявлення учнів про різноманітність тварин, про риб як тварин, що пристосувалися до життя у воді; формувати вміння розпізнавати прісноводних і морських риб, визначати ознаки тварин, аналізувати, порівнювати, класифікувати, формулювати висновки; розвивати мислення, увагу, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бережне ставлення до тварин.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», кольорові олівці, ілюстрації із зображеннями комах, прісноводних і морських риб, акваріумних рибок.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про те, хто такі комахи.

1. Фронтальна бесіда.

— У які групи об’єднують тварин із подібними ознаками?

— За якою ознакою подібні комахи?

— Назвіть відомих вам комах.

— Де живуть комахи?

— Як пересуваються комахи? Наведіть приклади.

2. Дидактична гра «Упізнай комаху за описом».

Учень / учениця, що виходить до дошки, отримує ілюстрацію із зображенням комахи. Не показуючи класу, що зображено на малюнку, він / вона має вказати, де живе ця комаха, як вона пересувається, і описати її так, щоб можна було упізнати. Коли діти впізнають комаху та назвуть її, учень / учениця демонструє ілюстрацію. Хто першим упізнав комаху, займає місце ведучого.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Ви вже знаєте, що тварини відрізняються будовою тіла. Щоб дізнатися, про яких тварин ітиметься на сьогоднішньому уроці, вам потрібно відгадати загадки.

✵ Не дрімають карасі,

знають добре геть усі:

стерегтись потрібно злюки,

хижої, страшної ... (щуки).

✵ Гострі зуби в два ряди,

ось плавець стирчить з води.

Краще б в морі потонула

ця страшна, бридка ... (акула).

— Як можна одним словом назвати цих тварин? (Відповіді учнів.)

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, хто такі риби, де вони живуть. Ви навчитеся розпізнавати риб серед інших тварин, дізнаєтеся, як називаються прісноводні та морські риби.

Тема сьогоднішнього уроку: «Риби».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Практична робота з елементами розповіді з метою формування уявлення про різноманітність риб та їх істотні ознаки.

Риби — це тварини, які живуть у воді.

Розгляньте риб, зображених на с. 26 у підручнику, прочитайте їх назви та дайте відповіді на запитання.

— Чим відрізняються зображені риби? (Відповіді учнів.)

— Чим подібні зображені риби? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)

Світ риб дуже різноманітний. Риби — тварини, різні за розмірами, формою тіла, забарвленням. Якщо акваріумні рибки мають лише кілька сантиметрів завдовжки, то акули — до 10 м. У камбали тіло сплюснуте, з малою головою, у сома, навпаки, — видовжене, з великою головою. Забарвлення риб теж дуже різноманітне, особливо в тих, що живуть у теплих морях.

Проте, якими різними не були б риби, усі вони мають спільні ознаки:

✵ тіло вкрите слизькою лускою;

✵ замість кінцівок у них — плавці, за допомогою яких вони пересуваються.

Луска в риб зверху вкрита слизом. Це допомагає робити швидкі рухи. Луска і слиз також захищають тіло риби.

Плавців у риб є декілька: по два розміщені на грудях і на черевці, один хвостовий та один спинний. Плавають риби за допомогою хвостового плавця, якому допомагають інші плавці.

— Як пересуваються риби? (Риби пересуваються плаваючи.)

— Розгляньте малюнки із зображенням риб. Яку форми має тіло риб?

— Чому, на вашу думку, у них така форма тіла?

У більшості риб тіло видовжене та сплюснуте з боків. Голова поступово переходить у тулуб. Завдяки такій будові, риби швидко рухаються у воді. Тіло риби складається з голови, тулуба і хвоста.

— Яких риб вам доводилося бачити?

— Де ви їх бачили?

2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про морських і прісноводних риб та їх різноманітність.

Риби — це тварини, які живуть у солоній воді морів та океанів та у прісній воді озер, річок, ставків.

Розгляньте риб, зображених на с. 27 у підручнику, прочитайте їх назви і дайте відповіді на запитання.

— Які риби живуть у морській воді, а які — у прісній? (Відповіді учнів.)

У річках, озерах і ставках України живуть щуки, окуні, соми, карасі, коропи, лящі. У морях — ставрида, скумбрія, сардини, оселедець, акула, камбала, скат, бички.

3. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про значення риб у природі та житті людини.

— Яке значення мають риби в природі?

Риби є кормом для багатьох тварин. Ними живляться жаби, вужі, качки, гуси, видри, ведмеді.

— Яке значення мають риби в житті людини?

М’ясо та ікра риб — це корисні продукти харчування для людини.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Завдання на застосування знань.

— Відгадайте загадку.

Пір’ям махає, хвостом управляє, а на повітрі помирає. (Риба)

— Що допомогло вам відгадати загадку?

— За якими ознаками ви впізнаєте рибу?

— Назвіть морських риб.

— Назвіть прісноводних риб.

2. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 21.

— Що пропонується зробити? (Пронумерувати.) Потрібно визначити, де живуть риби.

— Які із зображених риб живуть у річках та озерах? (Сом, щука, короп.) Поставте цифру 1 у квадратиках біля зображення сома, щуки і коропа.

— Які із зображених риб живуть в океанах і морях? (Камбала, акула, скат.) Поставте цифру 2 у квадратиках біля зображення камбали, акули і ската.

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 21.

— Що пропонується зробити? (Намалювати.)

— Домалюйте, чого не вистачає у зображеної риби. (Плавців і луски.)

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?