Конспекти уроків. Природознавство 1 клас (ЗПР) - 2020

Як захитати рослини у рідному краї? Червона книга України

Мета. Продовжити розкривати цінності рослин для людини; ознайомити учнів з рослинами, які охороняються: конвалії, підсніжники, проліски, дзвоники, сон-трава тощо; пояснити, що таке Червона книга України; формувати в учнів відчуття особистої відповідальності за збереження рослин; виховувати бережливе ставлення до рослин.

Обладнання. Ілюстративний матеріал; таблиця «Цих рослин дуже мало. Бережіть їх».

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Хвилинка спостереження та повторення вивченого.

Аналіз стану неба, опадів, вітру.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя.

— З дитячих років ми звикли до краси природи. Ми любимо блукати в лісі, полі, відпочивати на річці. Спостерігаємо за квітами, деревами, тваринами. Радіємо спілкуванню з природою. Але вже сьогодні дорослих і дітей хвилюють відомості про те, що ми вдихаємо забруднене повітря, вживаємо їжу з різними домішками, шкідливими для людського організму, п’ємо таку ж погану воду. До того ж примушуємо страждати разом з нами рослини і тварини.

— Що ж буде далі?

— Що стане з природою?

— Як позбавитись від бід, які насуваються на нас?

Різні держави почали обговорювати ці проблеми і приймати відповідні рішення:

• відкривати заповідники, заказники, національні парки, зоопарки;

• приймати закони про охорону природи;

• створили спеціальну книгу, в яку будуть записувати назви рослин і тварин, кількість яких зменшується, або які перебувають на межі зникнення. Така книга називається «Червоною книгою».

— Як ви думаєте, чому книгу, в яку записують рідкісні та зникаючі рослини і тварини, називають Червоною? (Червоною книга названа тому, що червоний колірце сигнал, який попереджає про небезпеку, що нависла над великим багатством природирослинами і тваринами. Ця книга звертається до людей: "Зупиніться! Подумайте, що ви робите і до чого це призведе!")

— А які ви знаєте рослини, занесені до Червоної книги? (Лілія лісова, підсніжник звичайний, вовчі ягоди, конвалія, сон-трава велика, фіалка біла, півонія тонколиста, дзвоники карпатські, нарцис вузьколистий, анемона розлога та інші.)

2. Розгляд таблиці "Цих рослин залишилось мало! Бережіть їх».

— Назвіть зображені рослини.

— Які рослини Червоної книги України зустрічаються у вашій місцевості?

3. Бесіда про роль молодших школярів у справі охорони природи та про правила поведінки у природі.

— А який же внесок у справу охорони природи можуть зробити молодші школярі?

а) Робота в групах. Вироблення пропозицій щодо збереження рослин.

✵ Не ламати кушів і дерев.

✵ Не пошкоджувати кору дерев.

✵ Не ламати квітучих рослин.

✵ Не спалювати листя.

✵ Насаджувати дерева і кущі.

✵ Не смітити в лісі.

✵ Правильно збирати лікарські рослини.

✵ Впрошувати кімнатні рослини.

б) Підсумок роботи груп і вироблення правил друзів лісу.

✵ Багато лісу — не рубай!

✵ Мало лісу бережи!

✵ Немає лісу — посади!

Висновок. Увійди в природу другом!

4. Робота з підручником (с. 100—101).

а) Розгляд фотографій рідкісних рослин.

б) Відповіді на запитання.

— Які рослини потребують охорони? Чому?

— Які рослини називають рідкісними? (Рідкісними називають рослини, яких у природі залишилось дуже маю. Ці рослини занесено до Червоної книги. Вони потребують охорони.)

в) Міркування.

— Від кого і від чого потрібно охороняти рослини?

— Чи потрібно охороняти тільки рослини Червоної книги?

Фізкультхвилинка

Проти сонця на горбочку

випинаються дубочки.

Свіжий вітер иавіва,

міцне гілля нагина.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота в зошиті (с. 43).

а) Продовжити речення.

Природу треба любити і ... .

б) Розфарбувати рослини, занесені до Червоної книги.

в) Намалювати знаки «Бережи природу».

2. Робота в групах з дидактичними картками.

3. Розгадування кросворда «Квіти».

1) У проміннях сония ніжних край веселого струмка білий росяний ... (підсніжний) раптом блиснув з-під листка.

2) Рядком рівненько, як намисто, висять на ніжному стеблі (конвалії) широке листя, а квіти — дзвоники малі.

3) Весна війнула все крилом, пташки співають голосно.

А на узліссі за селом з’явились перші ... (проліски).

4) Встала весна, чорну землю сонну розбудила, уквітчала її ... (рястом), барвінком укрила.

5) Ростуть вони в садах, ярах, у балках, низенькі квіточки в імлі.

Це фіолетові ... (фіалки), красуні нашої землі.

V. Підсумок уроку.

1. Відповіді на запитання.

— Чому виникла потреба охороняти рослини?

— Які рослини називають рідкісними?

— Чи зможе людина жити, якщо не буде охороняти природу?

— Як слід оберігати зелені насадження від пошкоджень?

— Що найголовніше ми маємо запам'ятати?

Висновок. Природа — наш дім. Ми повинні бути жителями, які примножують, а не руйнують багатство свого дому.

2. Робота з батьками.

— Дізнайтеся більше у батьків про Червону книгу України та рідкісні рослини вашого краю.

Виконайте завдання для друга природи. Складіть розповідь про пригоду рослини, яка потрапила до Червоної книги.