Українська мова 3 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток 2021
Текст-есе
Мета: ознайомити з новим типом тексту, вчити розрізняти його серед інших типів тексту за характерними ознаками, розвиток зв'язного мовлення, уміння працювати в групах; вчити знаходити прекрасне в довкіллі.
Обладнання: картки.
Тип уроку: комбінований.
Освітні галузі: мовно-літературна, природнича.
Перебіг уроку
I. Організація класу.
Гра «Я захоплююся».
Діти по черзі одні одним роблять компліменти, починаючи фразою «Я захоплююсь .».
Я захоплююся, як ти швидко підготувався до уроку. Я захоплююся твоєю зачіскою. Я захоплююся ... .
II. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
Гра «Якою доріжкою ти підеш?».

Перевірка домашнього завдання.
Диктант з самоперевіркою.
Знання, старання, навчання, читання, бажання, єднання, міркування, твердження.
— Яка однакова орфограма у написаних словах?
— Висловіть свої міркування щодо правильності / неправильності написаних слів.
— Діти, який тип тексту ви використали, доводячи свою думку?
2. Мотивація навчальної діяльності.
Виконання вправи 345.
Після зісканування QR-коду та перегляду відео діти розповідають про лінивця.
Вправа «Квест-цікавинка».
Лінивці живуть у джунглях. Хутро у них коричневого кольору. Але в сезон дощів деякі лінивці «зеленіють». Це відбувається тому, що в хутрі тварин є водорості, які інтенсивніше ростуть у сезон дощів. Самка один раз на рік народжує дитинча. Звичайно, воно без водоростей на хутрі. Але з хутра мами водорості потрапляють і до хутра дитинчати.
— Як ви гадаєте, який ви прочитали текст у підручнику? Хочете дізнатися? Тоді — до знань, юні дослідники.
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
4. Вивчення нового матеріалу.
Робота з підручником (с. 124-126). Виконання вправи 345. Мовне дослідження. Співставлення висновків з правилом.
Виконання вправи 346.
Робота із заголовком. Читання тексту вправи. Робота в групі. Діти визначають тему та мету тексту. Потім доводять, що прочитали текст-есе.
Використання стратегії «Ромашка Блума». Робота в групах.
Орієнтовні запитання
Просте. Про що розповідається в тексті?
Уточнююче. Я можу помилитися, але, здається, хлопчик щасливий, що знайшов квітку.
Пояснююче. Чому радів хлопчик?
Творче. Уявіть, що ви знайшли квітку — п'ятірочку. Що ви будете відчувати?
Оціночне. Як ви ставитеся до вислову «Щастя поруч»?
Практичне. Попрацюйте в парах. Пригадайте подію, яка вас вразила. Опишіть її.
Фізкультхвилинка.
Виконання вправи 347.
Читання тексту, визначення його теми та мети. Виконання завдання на вибір.
5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
Вправа «З'єднай частинки».
|
Розповідь |
Висловлюють думки та враження про якусь подію, вчинок чи явище, виражає власні почуття |
|
|
Опис |
Переконують у правильності / неправильності висловленої думки |
|
|
Міркування |
Щось або когось описують |
|
|
Есе |
Про когось або про щось розповідають |
Виконання завдань за вибором. Робота в групі. Взаємоперевірка.
Гра «Розподіли швидко та правильно». Круги Ейлера-Вена.

Слова та словосполучення для довідки: враження, твердження, ставлення автора, доведення, висновок, власні почуття, хвилювання.
ІІІ. Заключна частина.
1. Рефлексія.
Метод «Капелюшки де Боно».
Біла — колір чистоти.
— Що мені відомо про типи текстів?
Червона — колір життя, відчуттів.
— У якому типі тексту переважають емоції?
Чорна — колір землі, здорового глузду.
— Що особливого в текстах-есе?
Зелена — колір досліджень.
— Від чого залежить тип тексту? (Від мети)
Синя — колір знань.
— Для чого потрібні мені знання, одержані сьогодні на уроці?
2. Домашнє завдання.
Виконати вправу 348 (с. 126). Інструктаж до виконання домашнього завдання.