Розробки уроків до підручника А. Заїки, С. Тарнавської «Математика. 3 клас» - Антоніна Заїка, Світлана Тарнавська 2021

Урок № 62. Додавання і віднімання круглих багатоцифрових чисел. Куб
І семестр

(Коментування обчислення суми і різниці. Усні обчислення. Письмові обчислення значень виразів. Куб — геометричне тіло. Каркасна модель куба.)

(с. підручника 126-129; с. зошита 68-69)

Мета. Повторити усне і письмове додавання і віднімання чисел у межах 1000. Формувати навички усного і письмового обчислення круглих багатоцифрових чисел; обчислювати вирази зі змінною (змінним) при заданому її (їх) числовому значенні.

Ключові поняття, терміни, математичні компетентності. Додавання і віднімання круглих багатоцифрових чисел. Додавання і віднімання багатоцифрових чисел, які містять одиниці не більше трьох розрядів.

Повторення, закріплення та поглиблення вивченого. Складання й розв'язування задач за виразами. Круглі числа; додавання й віднімання чисел у межах тисячі; обчислення значень виразів, які містять букви (змінні).

Обладнання, засоби навчання. Картки для усного обчислення. Нумераційна схема - таблиця.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

а) Створення позитивного та ділового настрою учнів.

б) Розминка, ранкова зустріч.

в) Утворення пар, груп учнів для колективної роботи.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. С. 126. № 668.

2. С. 126. № 669.

Додатково.

ь Заслухайте додаткові повідомлення про ріки України: Ворскла, Горинь, Збруч, Прип'ять.

ІІІ. Актуалізація і корекція опорних знань та чуттєвого досвіду учнів. Повторення вивченого матеріалу.

1. Усні обчислення. Порівняйте значення виразів з числами.

15 000 + 21200 О 36 020

444 444 О 200 000 + 244 444

202 100 + 104 010 О 310 110

303 300 О 103 300 + 200 303

600 345 + 50 000 О 655 345

5 000 100 О 400 010+ 1 000 001

2. Фронтальна робота. Повторення знання про круглі числа. Наведення зразків / прикладів таких чисел.

3. С. 126. № 671. Робота в парах. Визначення, розрізнення круглих багатоцифрових чисел серед пропонованих. Встановлення ознак круглого числа на письмі та мовленні.

Додаткові запитання і завдання.

4. Робота в зошиті. № 4. С. 68. Робота в парах. Виділення в ряді чисел «зайвого», некруглого.

IV. Руханка.

V. Повідомлення теми, формулювання мети і завдань уроку

(Визначення основної мети і завдань відповідно до теми уроку вчителем / учителькою із залученням учнів)

VI. Ознайомлення, дослідження, вивчення та опрацювання нового навчального матеріалу.

1. С. 127. № 672. Робота в парах. Виконання дій з круглими числами на основі нумерації.

2. Робота в зошиті. № 1. С. 68. Індивідуальна робота. Обчислення значень на 2 дії.

3. С. 127. № 672. Робота в парах. Ознайомлення з письмовим додаванням круглих багатоцифрових чисел.

Примітка - порада. Для закріплення цього способу обчислення запропонуйте учням навести власні зразки обчислення і обмінятися ними в парах.

4. Робота в зошиті. № 2. С. 68. Самостійна робота за зразком. Заповнення таблиці (на дошці і в зошитах).

Взаємоперевірка і взаємооцінювання.

5. Робота в зошиті. № 3. С. 68. Робота в парах. Розв'язування складеної задачі на зведення до одиниці.

Примітка - порада. Задачу можна розв'язати двома способами. Для цього варто доповнити умову, що продуктивність праці однакова. Спосіб розв'язання учні вибирають самостійно.

VII. Повторення і закріплення навчального матеріалу. Формування та розвиток математичних і ключових компетентностей.

1. С. 127. № 675. Фронтальна (письмова) робота. Розв'язування задачі на множення. Розгляд випадків, коли місяць має 28, 29, 30 і 31 день.

2. С. 128. № 677. Робота в парах. Складання і розв'язування задачі за таблицею на різницеве і кратне порівняння. Самостійний добір об'єктів для задачі на основі аналізу даних (іменованих чисел) задачі.

3. С. 127. № 676. Робота в парах. Обчислення значень виразів на 2 дії з багатоцифровими числами.

VIII. Руханка.

IX. Вивчення, повторення і закріплення геометричного матеріалу.

1. С. 128. № 679. Робота в групах. Ознайомлення з основними ознаками куба. Розпізнавання об'єктів, які мають форму куба.

2. Робота в зошиті. № 3. С. 69. Робота в парах. Розпізнавання куба на рисунку.

3. Робота в зошиті. № 1, 2. С. 69. Робота в парах. Розгляд і аналіз каркасної моделі куба. Опосередковане ознайомлення з ребрами і вершинами куба, їх кількістю.

4. С. 127. № 676. Робота в групах. Індивідуальна робота (під керівництвом учителя / учительки). Обчислення значень виразів на 3 дії.

5. Робота в зошиті. № 4, № 5 (за вибором). С. 69. Робота в парах. Завдання, пов'язані зі знаннями про куб.

X. Повторення і закріплення навчального матеріалу. Формування та розвиток математичних і ключових компетентностей (продовження).

1. С. 128. № 678. Робота в групах. Обчислення і дослідження значень виразів при зміні компонентів дії додавання. Обчислення добутків способом укрупнення (заміною числа числом одиниць вищого розряду).

2. С. 129. № 680. Математичний самодиктант. Обчислення значень виразів зі змінними.

Примітка - порада. Учні мають змогу самостійно обирати вираз для обчислення та їх кількість. Для самоперевірки заготуйте готове розв'язання на екрані дошки.

Самоперевірка і самооцінювання.

Творча робота. Додаткові завдання.

ХІ. Резерв.

С. 68. № 5, № 6 Робочого зошита, завдання № 683 на с. 129 підручника.

ХІІ. Підсумок уроку.

Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності.

Коротке повторення суті / змісту здобутих математичних знань.

С. 127. № 674. Усні обчислення.

Самооцінювання і взаємооцінювання результатів навчальної діяльності учнів на уроці.

Оцінні судження вчителя / учительки щодо процесу навчання та досягнень учнів / учениць на уроці.

ХІІІ. Домашнє завдання.

С. 129. № 681.

С. 129. № 682.

Інструктаж.