Конспекти уроків - Математика 3 клас - Частина 1 до підручника Н. П. Листопад - Т. М. Бондар 2021

Урок 1. Повторення. Нумерація двоцифрових чисел. Сума розрядних доданків. Визначення часу, відстані між об'єктами
Розділ 1. Повторення вивченого в 2-му класі

Мета: узагальнити і систематизувати вивчене; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення учнів шляхом формування прийомів розумових дій: аналізу, синтезу, порівняння; виховувати старанність; стимулювати інтерес до математики.

Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал, танграм.

Тип уроку: комбінований урок.

Форма проведення: урок-фокус.

Освітні галузі: математична, мовно-літературна, соціальна.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Всі сідайте тихо, діти.

Домовляймось — не шуміти,

Руку гарно піднімати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати.

Щоб нам не було мороки —

Всі готові до уроку?

Тож гаразд, часу не гаймо

І урок розпочинаймо.

2. Мотивація навчальної діяльності

— Хто такий фокусник?

— Де можна побачити фокуси?

— А які фокуси ви бачили?

— Навіщо показують фокуси? (Відповіді дітей.)

— Чи любите ви фокуси?

— Як називається людина, яка показує фокуси? (Фокусник, маг, ілюзіоніст.)

— Сьогодні фокуси будуть незвичайними — математичними.

— Я буду головним фокусником, а ви будете моїми помічниками.

Фокус — це майстерний трюк, заснований на обмані зору, уваги за допомогою спритного і швидкого руху.

Математичні фокуси з'явилися разом з виникненням математики як науки. Суть фокуса полягає у відгадуванні чисел, задуманих глядачами, або в яких-небудь операціях над ними. Математичні фокуси тренують пам'ять, загострюють кмітливість, виробляють наполегливість, здатність логічно мислити, аналізувати і співставляти.

3. Повідомлення теми уроку

— Хто спробує сформулювати тему нашого уроку? (Фокуси без обману.)

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Удосконалення математичних знань про величини (с. 3, № 1)

— Якими чарівними предметами користуються фокусники? (Паличкою, капелюхом, кулькою та ін.)

— Усі предмети у місті «Матемагія», де живуть фокусники, є чарівними. Розгляньте малюнок. Який чарівний предмет є на малюнку? (Годинник.) Яку годину показує годинник? Які величини, крім часу, є на малюнку? Дайте відповіді на інші запитання.

2. Фокус «Вгадай число»

— Математичні фокуси різноманітні. У місті «Матемагія» зустрічаються різні види фокусів.

1. Відгадай число.

2. Ігри із сірниками, паличками.

3. Танграм.

4. Числові ребуси й інші.

— Зараз покажу вам один з них — «Відгадай число».

— Задумайте число від 1 до 10. Помножте його на 2. Відніміть від результату 3. Додайте 5. Відніміть задумане число. Додайте 10. (Відповідь завжди буде 12.)

— Ваш результат 12?

— Дайте характеристику цьому числу. Воно одноцифрове чи двоцифрове?

— Як його можна записати у вигляді суми розрядних доданків?

— Назвіть сусідів.

— До якого десятка (першого, другого, третього ...) належить число 12?

— За яке число 12 більше на 2?

— Як у математиці називається число 10? (Десяток.)

3. Удосконалення математичних умінь (с. 4, № 2-6)

— Жителі «Матемагії» пропонують вам виконати завдання № 2-6.

Фізкультхвилинка

Шумить вітер, шумить ліс.

Тихо лісом ходить лис.

Заховався зайчик в кущ.

Із куща піднявся хрущ.

Не хитайте ви куща,

Не лякайте-но хруща.

Хай росте угору ліс,

Не чіпа хай зайця лис.

Тільки вітер: «Шу-шу-шу!».

Сядьте тихо, вас прошу.

4. Фокус «Перетворення»

— З'єднайте цифри по порядку та визначте, на кого фокусник перетворив удава. (Удав перетворюється на дракона.)

5. Удосконалення обчислювальних навичок (с. 5, № 7)

— Щоб факір не перетворив нас на дракона, слід обчислити вирази.

— Чим різняться вирази у першому стовпчику? (У першому виразі додають одиниці, у другому — круглі числа.)

— Чим схожі вирази у другому стовпчику? (Віднімають одноцифрові числа від двоцифрових.) Як будемо віднімати? (Одиниці — від одиниць.)

— Що можна сказати про третій стовпчик? (Віднімають круглі числа.) Як будемо віднімати? (Десятки — від десятків.)

— Скільки дій у виразах четвертого стовпчика? (Дві.) У якій послідовності будемо виконувати обчислення? (По порядку.)

— Обчисліть вирази.

6. Фокус «Числові ребуси»

100рона пі2л

3буна  пі100лет

100ляр с3бок

7. Удосконалення вмінь розв'язувати задачі (с. 5, № 8)

— Визначте ключові слова задачі, відповідаючи на запитання «Про що йдеться в задачі?». Скільки каштанів було в Алли? Скільки вона знайшла? Що запитується в задачі?

8. Фокус на логіку «Корова»

— Як перекласти дві палички так, щоб корова дивилася в інший бік?

Відповідь

9. Фокус «Танграм»

— Танграм — старовинна східна головоломка. З її елементів ми можемо складати задану модель, а найголовніше — логічно мислити.

Складіть одну з поданих фігур.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Пояснення домашнього завдання (с. 5, № 9, 10)

2. Підсумок уроку. Вправа «Мікрофон»

— Над чим працювали сьогодні на уроці?

— Чи все було зрозуміло?

— Проаналізуйте свої успіхи та невдачі.