Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 2 до підручника С. О. Скворцової - Т. М. Бондар 2020
Урок 79. Досліджуємо коло і круг
Розділ 4. Додаємо і віднімаємо числа з переходом через розряд у межах 100
Мета: актуалізувати знання назв геометричних фігур — многокутників і кругів, уявлення про ламану лінію, про криву; ознайомити з особливим видом замкненої кривої лінії — колом; формувати поняття про круг та елементи кола (центр, радіус), уміння розв'язувати задачі; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал, таксограм, циркулі, кольорові олівці.
Тип уроку: комбінований урок.
Форма проведення: урок-подорож (пригоди Незнайка).
Освітні галузі: математична, соціокультурна.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Раз — берізка, два — гайочок,
Три — березовий листочок,
А чотири — рідний клас,
П' ять — добром вітає нас.
Шість — це вчителька рідненька,
Мила, люба, наче ненька.
Сім — це діточки усі,
Вісім — мами, татусі.
Дев'ять — рідна наша школа.
Десять — ми у дружнім колі.
2. Перевірка домашнього завдання
3. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на урок завітав Незнайко зі своїми друзями Гвинтиком і Шпунтиком.

4. Усні обчислення. Парна робота
— Шлях до нас був дуже важким. Спочатку товариші сходили на гору. Допоможіть їм швидше дістатися вершини гори.

5. Каліграфічні хвилинка. Написання цифри 3
— Далі наші друзі плили морем. Ось на цьому човнику! Яку цифру він нагадує? (3.) Напишіть цю цифру.

6. Узагальнення знань про криву лінію (завдання на основі підручника, с. 81, № 2)

— Йшли наші друзі різними стежками. Які лінії вони нагадують? Що ви про них знаєте?
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Актуалізація знань про геометричні фігури. Ознайомлення з колом
— Одного разу Гвинтик і Шпунтик вирішили зібрати автомобіль із таких деталей.

— За якими ознаками можна розподілити фігури на групи? (Колір, розмір, форма.)
— Які фігури за формою? Чому вони мають такі назви?
— Які властивості прямокутника та квадрата ви знаєте?
— Чи можна назвати квадрат прямокутником? А прямокутник — квадратом?
— Яка фігура відрізняється за своїми ознаками від решти? (Коло.) Чим? (У нього немає кутів.)
2. Ознайомлення з циркулем
— Незнайко вирішив покататися на автомобілі. Раптом машина у щось врізалася і з тріском розвалилася на частини. Незнайко, на щастя, тільки злякався, але ось машина...

— Незнайко вирішив зібрати автомобіль. Якої деталі бракує? (Другого колеса.)
— Яку форму має колесо? (Круглу.)
— Чи обов'язково колесо має бути саме круглої форми? Чому?
— Нумо допоможемо Незнайкові зробити друге колесо.
— За допомогою якого інструмента ми можемо надати колесу правильної круглої форми? (За допомогою циркуля.)
Історична довідка
Найстаріший залізний циркуль виявлений у Франції на розкопках стародавнього кургану. Він пролежав у землі понад 2 тисячі років. У попелі, що засипав грецьке місто Помпеї, археологи виявили дуже багато бронзових циркулів. Циркуль завжди був незамінним помічником архітекторів і будівельників.
3. Правила користування циркулем
— Як правильно користуватися циркулем? Які правила обережності слід пам'ятати?
Циркуль — це інструмент, призначений для креслення кола. На одному кінці у нього — голка, на іншому — олівець. Користуватися ним слід обережно, щоб не вколотися і не поламати грифель олівця. Не можна підносити циркуль голкою до обличчя і передавати циркуль сусідові «голкою вперед».
Фізкультхвилинка
4. Формування вмінь креслити коло. Розвиток графічних навичок
— На аркуші поставте точку. Це буде центр кола. Яка ніжка циркуля стоїть у центрі кола — з голкою чи грифелем? (Ніжка з голкою.) Гострий кінець циркуля завжди повинен залишатися в одній точці, а відстань між ніжками циркуля не повинна змінюватися. Циркуль необхідно тримати за хвостик, а не за ніжку.

(Центр учитель відзначає і показує на кресленні.)
— Яка ніжка циркуля креслить? (З грифелем.)
— Ніжки циркуля рухаються. Що слід зробити, аби накреслити велике коло? (Розвести ніжки в сторони.)
— Якщо ми поставимо ніжки циркуля ближче, то отримаємо коло меншого розміру.
— Спробуйте накреслити велике коло, що поміститься на вашому аркуші. А зараз накресліть у середині великого кола маленьке.
— Отже, ми накреслили коло. Це межа круга.

В круга є одна подруга,
Знайома всім вона довкола,
Вона іде по краю круга,
І має назву коло.
5. Ознайомлення з поняттям «радіус»
— Що ви можете сказати про точку, від якої ми починали креслення? (Вона розташована всередині, в центрі. Це — центр круга або кола.)

Точка О — центр кола.
Відрізок ОА — радіус кола.
Відрізок АВ — діаметр кола.
— Навіщо потрібен центр колеса? (Щоб колесо рівномірно оберталося.)
— На що схожі відрізки, які з'єднують центр з точками кола? (На спиці в колесі.)
— «Спиці в колесі» латинською мовою називають радіусом. Тобто відрізок ОА — радіус кола.
6. Первинне закріплення (завдання на основі підручника, с. 81, № 4)
— Шпунтик та Гвинтик намалювали два колеса. Хто намалював коло? Хто — круг? У якого колеса радіус більший?

7. Ознайомлення поняттям «діаметр»
— Проведіть пряму від однієї точки кола через центр до іншої точки кола.
— Що зробив цей відрізок з кругом? (Поділив навпіл.)
— Це — діаметр.
— Скільки може бути радіусів і діаметрів у круга, кола?
— Як взаємопов'язані радіус і діаметр? (Один діаметр дорівнює двом радіусам.)
8. Закріплення вивченого матеріалу
1) Гра «Закінчи речення».
— Збудував Незнайко колесо та покликав Гвинтика та Шпунтика. А вони не чують кінцівку речення. Нумо допоможемо!
· Лінія, що обмежує круг, називається... (колом).
· Частина площини, обмежена колом, зветься... (кругом).
· Середина круга, кола — це... (центр).
· Відрізок, що з'єднує центр з будь-якою точкою кола, — ... (радіус).
2) Практична робота.
— Визначте і запишіть, які фігури намальовані.

— Обведіть діаметр кола червоним олівцем, а радіус — синім.

9. Формування вмінь розв'язувати задачі (с. 81, № 5)
— Поки Незнайко будував колесо, Шпунтик і Гвинтик розв'язували задачу. Нумо їм допоможемо.
— Скільки діб обертається Аріель навколо Урану? (3.) Скільки діб обертається Титанія? (На 6 діб довше.) Що сказано про Оберон? (Він здійснює повний оберт стільки діб, скільки Аріель і Титанія разом.) Що запитується в задачі? Чи можемо ми відповісти зразу на запитання задачі? Що нам для цього потрібно знати? (За скільки днів обертається Титанія та скільки вони обертаються разом.) Що відомо про Титанію? Якою арифметичною дією відповімо на це запитання? (Додаванням.) Що відомо про Оберон? Якою арифметичною дією дізнаємося, за скільки діб обертаються Аріель і Титанія разом? Чи можемо ми дати відповідь на головне запитання задачі?
10. Конструювання з таксограму
— Незнайко полагодив машину. Тут прибігло курча. Незнайко не міг повірити своїм очам, коли побачив, що курча складається з кола та круга. І вирішив сконструювати з таксограму його портрет. Допоможемо Незнайкові?

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання
Накреслити коло та круг. Позначити радіус червоним кольором, діаметр — зеленим.
2. Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Незакінчене речення»
· Урок мені здався...
· За урок я...
· Мене здивувало...
· Сьогодні я дізнався(лася)...
· Я зрозумів(ла), що...
· Тепер я можу...
· Я навчився(лася)...
· Мені вдалося...