Конспекти уроків - Математика 2 клас - Частина 2 до підручника С. О. Скворцової - Т. М. Бондар 2020
Урок 75. Досліджуємо квадрат
Розділ 4. Додаємо і віднімаємо числа з переходом через розряд у межах 100
Мета: актуалізувати поняття «прямокутник», знання про властивості протилежних сторін прямокутника; ввести поняття «квадрат», визначити його істинні ознаки, спільні та відмінні ознаки прямокутника і квадрата; учити розпізнавати квадрати за істотними ознаками, будувати квадрати на папері в клітинку; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики.
Обладнання: ілюстративний та роздавальний матеріал.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
2. Усні обчислення. Логічна вправа

3. Каліграфічна хвилинка. Написання числа 55
— Яке двоцифрове число сховалося на малюнку? (55.) Напишіть його каліграфічно.

4. Математичний диктант
— Запишіть вирази та обчисліть їх.
· Перший доданок подано різницею чисел 12 та 8, другий доданок — число 7.
· Зменшуване 13, від'ємник подано сумою чисел 6 і 5.
· Число 8 збільште на суму чисел 4 і 5.
· Число 16 зменште на різницю чисел 11 і 6.
· На скільки число 8 менше від суми чисел 7 і 4?
· Обчисліть невідомий доданок, якщо значення суми дорівнює 40, а відомий доданок — 4.
· Обчисліть невідоме зменшуване, якщо значення різниці 56, а від'ємник 4.
· Обчисліть невідомий від'ємник, якщо зменшуване 15, а значення різниці 6.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Ознайомлення з поняттям «квадрат»
1) Вправа «Машина».
— Розгляньте малюнок. З яких геометричних фігур складається машина? (Квадрата та кола.) Скільки квадратів? (4.)

2) Слухання казки.
— Послухайте казку. Тільки вона не звичайна, а геометрична.
Жила на світі важлива фігура. Важливість її визнавалася всіма людьми, адже у виготовленні багатьох речей її форма була зразком. Кого б не зустріла вона на своєму шляху, всім хвалилася: «Подивіться на мене: протилежні сторони мої рівні, всі кути прямі».
— Як же звуть тебе? — запитували зустрічні.
— А звуть мене... (прямокутник).
— Правильно, прямокутник. А як ви здогадалися?
— Ходив прямокутник світом, і стало йому сумно самому. Вирішив пошукати родичів.
«Якщо зустріну родича, то я його відразу впізнаю, — думав прямокутник, — адже він на мене повинен бути чимось схожий».
— Одного разу зустрів незвичайну фігуру. Почав до неї придивлятися. Щось знайоме, рідне побачив він у цій фігурі.
І запитав тоді:
— А як же звуть тебе? — з подивом запитав прямокутник.
— А звуть мене... (квадрат). Я твій родич.
— А як же ти доведеш, що ми родичі?
— Дуже просто. Ми маємо чотири спільні ознаки... Які? (4 кути, всі кути прямі, 4 сторони, протилежні сторони рівні.)
— Але у нас є одна відмінність! Яка? (У квадрата всі сторони рівні; у прямокутника — рівні тільки дві протилежні.)
— Попри цю ознаку почали вони жити разом.

3) Робота за підручником (с. 77, № 2).
— Розгляньте малюнок. Кожна фігура має назву. Назвіть тільки квадрати.
4) Формулювання поняття «квадрат».
— Сформулюйте правило. Що таке квадрат? (Прямокутник, у якого всі сторони рівні. Тобто квадрат — це прямокутник, але не звичайний, а такий, що має всі рівні сторони.)
Фізкультхвилинка
Як у полі біла хуга з вітрами літала,
(Кружляють, махаючи руками.)
Як у горах біла хуга верхи замітала,
(«Замітають» верхівки.)
А на долах біла хуга не сміла шуміти,
(Тихо присідають.)
Бо в долині за сніжком бавилися діти,
(Плескають в долоні.)
Снігову бабу ліпили,
На саночках з гірки летіли!
(«Ліплять» сніговика, підстрибують і присідають.)
2. Первинне закріплення матеріалу (с. 77, № 3)
— З-поміж чотирикутників окремо виділяють прямокутники; серед прямокутників виокремлюють квадрати. Отже, будь-який прямокутник є чотирикутником, але не будь-який чотирикутник є прямокутником. Будь-який квадрат є прямокутником, але не будь-який прямокутник є квадратом. Як бачимо, будь-який квадрат є прямокутником, тому квадрату притаманні всі властивості прямокутника.
— Розгляньте малюнок на с. 77, № 3. Знайдіть поміж зображених фігур прямокутники, що не є квадратами. Назвіть їх.
3. Формування вмінь будувати квадрат на папері в клітинку під керівництвом учителя
1) Побудуйте прямий кут A.
2) Відкладіть на сторонах кута A відрізок завдовжки 2 см і поставте точку B, відрізок завдовжки 2 см і поставте точку K.
3) Побудуйте прямий кут B.
4) На іншій стороні кута відкладіть відрізок завдовжки 2 см.
5) Побудуйте прямий кут K.
6) На іншій стороні кута відкладіть відрізок завдовжки 2 см.
7) У точці перетину сторін поставте точку C.
8) Перевірте, чи є кут C прямим.
4. Логічна вправа

— Скільки квадратів на кожному малюнку? Зафарбуйте їх.
5. Формування обчислювальних навичок. Робота з LEGO (завдання на основі підручника, с. 77, № 4)
— Які предмети навколишнього середовища мають квадратну форму? (Подушка, телевізор, годинник, шахова дошка, вікно.) Чи може будинок бути квадратним?
— У будинку живуть вирази. Обчисліть їх різними способами. За результатами побудуйте сходи з цеглинок LEGO.

Шифр
|
51 |
27 |
81 |
63 |
78 |
49 |
|
Червоний |
Жовтий |
Блакитний |
Синій |
Зелений |
Оранжевий |
6. Удосконалення вмінь розв'язувати задачі (с. 77, № 5)
— У цьому будинку мешкає Сашко. Він зараз креслить квадрати та прямокутники. Прочитайте задачу. Скільки Сашко накреслив прямокутників? (12.) Скільки накреслив квадратів? (7.) Що запитується в задачі? Чи може бути квадрат прямокутником, а прямокутник — квадратом? (Будь-який квадрат є прямокутником, але не будь-який прямокутник є квадратом.) Якою арифметичною дією відповімо на це запитання? (Відніманням.)
7. Формування вмінь обчислювати значення виразів зі змінною (с. 77, № 6)
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Пояснення домашнього завдання (с. 77, № 4)
2. Підсумок уроку. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
— Про що ви дізнались сьогодні на уроці?
— У чому полягає відмінність між квадратом і прямокутником? Які спільні ознаки у квадрата та прямокутника?
— На які ознаки слід орієнтуватися, щоб виокремити квадрати з-поміж інших геометричних фігур?
— Розкажіть про свої досягнення, починаючи речення словами: «Я знаю...», «Я розумію...», «Я можу пояснити...».