МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018
За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко
Урок 21. Додавання і віднімання числа 1 (с. 23)
Мета. Навчальна. Формувати в дітей вміння додавати і віднімати число 1 без використання наочності. Вправляти у складанні рівностей на додавання і віднімання.
Розвивальна. Розвивати вміння абстрагуватися від конкретного змісту завдання.
Виховна. Виховувати вміння вислухати думку товариша під час роботи в парах.
Засоби навчання. Підручник, лічильний матеріал, зображення числового відрізка, м’ячі.
Перебіг уроку
І. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.
Усна лічба.
1. Гра з м’ячем. Учні, сидячи, передають один одному м’яч і називають числа від 1 до 10 та навпаки. Кожний ряд має свій м’яч.
2. Повторення складу чисел 2, 3, 4, 5. Учитель: «4 — це 2 і ...». Учень, на якого він вказує, закінчує речення.
Робота з лічильним матеріалом.
1. Учитель пропонує на жовтій смужці викласти 5 великих квадратів, а на синій — 2 малих.
— Об’єднайте всі квадрати і перелічіть, скільки їх стало. Яку рівність можна скласти? Учні усно озвучують рівність на додавання.
2. На зображеному на дошці числовому промені учитель малює дужку зі стрілкою:
Учні називають відповідну рівність.
3. Учні викладають 8 трикутників, після чого 5 з них вилучають. Усно складають рівність на віднімання.
4. Складання рівності на віднімання за числовим променем.
II. Вивчення нового матеріалу.
Підготовча робота.
Учитель запитує:
— Як ми дізнавалися про результати додавання і віднімання? (Перелічували фігури або дивилися на числовий промінь). А чи можемо ми виконувати додавання без лічильного матеріалу і без числового променя? (Якщо додаємо 1, то дістаємо наступне число). Сьогодні ми навчимося і віднімати 1 без використання наочності.
Пояснення нового матеріалу.
Фронтальна робота за вправою 1. Учні переконуються, що при відніманні 1 дістаємо попереднє число — це наочно показує числовий промінь. Учитель читає висновки у рамці.
— Дехто вже може без наочності складати й інші рівності на додавання. Наприклад, скільки буде 1 + 2? (3). Звідки дізналися? (Бо 1 і 2 — це склад числа 3). Тому дуже важливо засвоїти всі випадки складу чисел — тоді для відшукання результату дії наочність вам стане непотрібна. На наступних уроках ми будемо старатися запам’ятовувати склад чисел. А поки що будемо складати такі рівності за малюнками.
III. Розвиток математичних знань.
1. Фронтальна робота за вправами 2 і 3. Усі рівності учні записують у зошити.
2. Бесіда за вправами 4 і 5.
Підсумок уроку.
Учитель називає по 2 вирази на додавання і віднімання 1 (7 + 1, 10 - 1), а учні озвучують результат і обґрунтовують його.