МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018

За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко

Урок 20. Дія віднімання. Знак «-» (с. 22)

Мета. Навчальна. Ознайомити учнів з дією віднімання. Учити складати рівності на додавання і віднімання за малюнками та порівнювати їх.

Розвивальна. Розвивати увагу, уяву.

Виховна. Виховувати акуратність під час письма.

Засоби навчання. Підручник; лічильний матеріал; картки з цифрами і знаками; зображення дуба, жолудів, грибів, білочки, дятла; лічильні палички; геометричні фігури.

Перебіг уроку

I. Повторення і закріплення матеріалу.

Усна лічба.

1. — Сьогодні ми помандруємо на лісову галявину, на якій росте великий дуб. (Учитель прикріплює на дошку зображення дуба з прорізами). Що ви бачите під дубом? (Жолуді). Діти лічать жолуді.

2. Учитель показує учням букет з дубового листя різних розмірів.

— Ці листки виросли на нашому дубі. Розкладемо і полічимо їх від найменшого до найбільшого, а тепер — від найбільшого до найменшого. Що змінилося при лічбі? (Лише її порядок).

3. Учитель виставляє у прорізі малюнка зображення дятла. Дятел стукає дзьобом по корі (вчитель стукає олівцем), учні лічать, скільки разів він стукнув.

4. Учитель вставляє у проріз зображення білки.

— Білка насушила два разки грибів. (На грибах записані числа або зображені порожні клітинки).

Учні називають пропущені числа, «сусідів» указаних учителем чисел, вправляються у називанні попередніх і наступних чисел.

5. Діти пишуть у зошитах числа від 1 до 5 і від 5 до 1.

Робота з геометричним матеріалом.

На вимогу вчителя учні показують учителеві трикутник і чотирикутник, викладають паличками п’ятикутник.

II. Вивчення нового матеріалу.

Підготовча робота.

— Відкладіть ліворуч 2 червоні квадрати, а праворуч — 3 сині. З’єднайте їх докупи. Ми об’єднали квадрати. Яка дія над числами відповідає цьому об’єднанню? {Дія додавання). Назвіть рівність. Учні називають, а вчитель записує на дошці: 2 + 3 = 5.

— Сьогодні ми будемо виконувати над об’єктами протилежну дію.

Пояснення нового матеріалу.

Учитель читає запитання, а учні розглядають малюнок вправи 1. Одночасно вони викладають на смужці 5 кружечків, з яких 2 відсувають. Учитель ознайомлює учнів з дією віднімання, учить читати рівності на віднімання.

Первинне закріплення.

Вправа 2. Учні розглядають малюнки, складають, читають і записують рівності на віднімання.

III. Розвиток математичних знань.

Вправа 3. Учні розповідають, що вони бачать на малюнках: на першому малюнку гриби об’єднують, а на другому — частину грибів вилучають. Складають і записують відповідні рівності в зошитах.

Після цього учні з’ясовують, що у рівностях числа однакові, а дії — різні. Тому різні відповіді. Учитель звертає увагу, що при додаванні результат більший, ніж числа, які додають, а при відніманні результат менший, ніж число, від якого віднімали; зачитує короткі висновки у рамках.

Підсумок уроку.

Учитель записує рівність 4 - 1 = 3, а учні читають її двома способами.