МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018
За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко
Урок 18. Порівняння чисел у межах 5 (с. 20)
Мета. Навчальна. Учити учнів порівнювати число 5 з раніше вивченими числами. Вправляти у складанні рівностей на додавання.
Розвивальна. Розвивати реакцію під час гри з м’ячем.
Виховна. Виховувати старанність.
Засоби навчання. Підручник, картки з цифрами і знаками, лічильний матеріал, м’яч.
Перебіг уроку
І. Закріплення і повторення вивченого матеріалу.
1. Усна лічба. Учні лічать від 1 до 10 і назад; потім лічать через один, заміняючи пропущені числа плесканням у долоні.
2. Гра «Веселий м’яч». Учитель кидає м’яч і промовляє запитання або завдання. Відповідає той учень, який упіймав м’яч, і кидає його назад учителеві.
• Назви «сусідів» числа 4.
• Яке число стоїть перед числом 2?
• Яке число стоїть після числа 2?
• Які числа менші від числа 4?
• 2 — це 1 і ... ?
• Яке число складається із 1 і 2?
• Яке число складається із 3 і 1 ?
• Яке число складається із 2 і 2?
• Яке число складається із 2 і 1 ?
3. На дошці зображено фігуру, яку учні можуть викласти паличками:
— Заберіть 1 паличку, щоб залишилося 5 квадратів.
Учні забирають паличку так:
II. Вивчення нового матеріалу.
1. Фронтальна робота за вправою 1. (Рівність 3 = 3 означає, що джмелів і квіток порівну).
2. Учні разом з учителем роблять висновки:
а) Число 5 — найбільше з усіх раніше вивчених чисел, у ряду чисел 1, 2, 3, 4, 5 воно стоїть останнім. Кожне число ряду більше від усіх, які йому передують, і менше від усіх, які йдуть після нього.
б) Якщо перше число більше, ніж друге, то друге менше від першого.
Закріплення нового матеріалу.
Гра «Назви більше, назви менше».
Учитель стукає олівцем по столі 3 рази і каже: «Назви більше число». Учень, на якого вказав учитель, називає число 4. Учитель запитує, чи можна назвати інше число, інший учень називає. Гра триває.
III. Розвиток математичних знань.
1. Фронтальна робота за вправами 2, 3. Усі рівності учні записують у зошити.
2. Учитель пропонує учням викласти на жовтій смужці 1 квадратик і окремо — 4 квадратики. Учні повинні за допомогою цифр і знаків на блакитній смужці викласти рівність, яка показує, скільки всього квадратиків.
Підсумок уроку.
Учитель починає речення: «5 більше ...», а учні вголос промовляють подібні речення після того, як учитель показує указкою у ряду чисел одне з них, менше від 5.