МАТЕМАТИКА 1 клас - Розробки уроків до підручника О. П. Корчевська - 2018
За Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти, розробленою колективом авторів під керівництвом О. Я. Савченко
Урок 17. Число 5. Цифра 5. П’ятикутник (с. 19)
Мета. Навчальна. Ознайомити учнів з утворенням числа 5 і з цифрою 5. Вправляти у лічбі. Уточнити знання про грошові купюри і п’ятикутник.
Розвивальна. Розвивати творче мислення.
Виховна. Виховувати акуратність.
Засоби навчання. Підручник, два різні за величиною і кольором бруски, купюри номіналу 1 грн, 2 грн, 5 грн, лічильні палички.
Перебіг уроку
I. Повторення вивченого матеріалу.
1. Учитель ставить на стіл два бруски (паралелепіпеди) різної величини і кольору. Учні дають відповіді на запитання: яка фігура нижча? Довша? І т. д.
2. Гра «Лічи вперед, лічи назад». Грати можна «ланцюжком» або в парах. Кожен гравець дає завдання наступному: «2 — лічи вперед»; «6 — лічи назад»; «9 — лічи до 3» тощо.
3. Гра «Весела лічба».
Ростик іграшки виймає,
По порядку розставляє.
Три улюблені автівки,
Поряд — рибку, пташку,
Далі їжачок сердитий
Коле черепашку.
А вона сміється з нього,
Зайчику толкує:
— Жодна голка мій міцний,
Панцир не турбує!
Учні слухають віршик, відкладають лічильні палички і повідомляють, скільки іграшок розставив Ростик.
II. Вивчення нового матеріалу.
Підготовча робота.
— Послухайте віршик і дайте відповідь на запитання. (Учні знову відкладають палички).
В зоопарку мавпенята
Повсідались на канаті.
Найспритніше ловить муху,
Інше чухає за вухом,
Те кумедно гримасує,
Менше яблуком ласує,
А останнє — скік униз
Й на хвості своїм завис.
Запитання до малят:
Скільки було мавпенят? (П’ять).
— То яке число ми будемо вивчати?
Пояснення нового матеріалу.
1. Фронтальна робота за вправами 1-2.
2. Написання цифри 5.
Спочатку вчитель показує, як написати цифру 5, потім ходить між партами і вказує на помилки учнів при її написанні. Найкращі зразки відмічає. Це можна зробити, організувавши «Конкурс красунь». Учитель над цифрою, яка учневі вдалася найкраще, малює корону.
3. Розгляд купюр номіналу 1 грн, 2 грн, 5 грн та їх зображень у підручнику (вправа 4).
Первинне закріплення — за вправою 3.
III. Розвиток математичних знань.
1. Учитель пропонує учням скласти з паличок трикутник і чотирикутник, з’ясовує, скільки у кожній фігурі сторін (відрізків) і кутів. Далі пропонує скласти фігуру з п’яти паличок і дати їй назву; полічити у ній кількість сторін і кутів.
2. Вправа 5. Учні розглядають п’ятикутники і з’ясовують, що сторони у п’ятикутнику можуть бути як однакові за довжиною, так і різні. Намагаються на чернетці намалювати свій п’ятикутник.
Підсумок уроку.
Учитель доставляє до ряду цифр над дошкою цифру 5, і учні читають усі цифри від 1 до 5 та від 5 до 1.