Літературне читання 4 клас - Розробки уроків до підручника А. Савчук - Алла Савчук 2021
Урок 31. Інга Квітка «Звідки козаки брали сили захищати нашу неньку?». Прислів'я про козаків. Олег Шупляк «Іду на ВИ» (репродукція). Робота з медіа. Створення плакатів
Сторінками історії
Україна з давніх часів до сьогодення
Мета. Ознайомити учнів з оповіданням Інги Квітки «Звідки козаки брали сили захищати нашу неньку?»; вчити виділяти головне, порівнювати вірш та оповідання, удосконалювати навички свідомого, виразного читання прозових творів, збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати критичне мислення, творчі здібності, мовлення. Виховувати бажання допомагати захисникам, прагнення досягати поставленої мети.
Перебіг уроку
І. Вступна частина.
1. Вправа «Очікування».
2. Мотивація навчальної діяльності.
II. Основна частина уроку.
1. Опрацювання оповідання Інги Квітки «Звідки козаки брали сили захищати нашу неньку?».
✵ «Щоденні 5». Читаю для себе. Мовчазне читання тексту учнями.
— Про що ви дізналися з тексту?
✵ Вправа «Дуель».
Учні ставлять одне одному запитання за змістом прочитаного оповідання.
Виконання завдань після оповідання (с. 41).
2. Вибіркове читання.
— Прочитайте, що розповів дідусь онукові.
— Прочитайте, яка страва займала почесне місце на столі козаків.
— Прочитайте, що читали козаки перед тим, як сісти за стіл.
— Прочитайте, куди пішов дідусь, коли онук заснув.
3. Удосконалення читацьких навичок.
✵ Вправа «Диктор телебачення».
Діти читають текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.
✵ Вправа «Щоразу більше».
Учні за сигналом учителя / учительки починають читати текст уголос. Читають одну хвилину. Ставлять олівцем позначку, де зупинилися. За наступним сигналом учителя / учительки знову починають читати текст спочатку, читають одну хвилину, намагаючись прочитати більше, ніж першого разу. За третім сигналом знову починають читати текст спочатку. Порівнюють кількість прочитаних слів за одну хвилину.
✵ Вправа «Хвости».
Учитель / учителька читає початок речення, учні швидко його відшукують і прочитують повністю.
4. Робота з ілюстрацією. «Вхід у малюнок».
— Що зображено на малюнку?
— Яка частина оповідання проілюстрована? Прочитайте.
— Де на малюнку ви? Розкажіть про свої відчуття.
5. Розвиток мовлення. Робота з прислів'ями.
6. Творчий переказ оповідання (від імені одного з персонажів).
7. Вправа «У галереї».
Робота з репродукцією картини Олега Шупляка «Іду на Ви».
8. Робота в групах. Створення плакатів за зразком.
III. Заключна частина.
1. Рефлексія.
— Чи справдилися ваші очікування від уроку?
2. Домашнє завдання.
Знайти на інтернет-ресурсах інформацію про пам'ятники козакам, картини, на яких зображені часи козацької доби.