УКРАЇНА ПОЧИНАЄТЬСЯ З ТЕБЕ!
Методичні рекомендації для проведення Першого уроку в 2018/2019 навчальному році
Є НА СВІТІ МОЯ КРАЇНА, НАЙЧАРІВНІША, ЯК ПЕРЛИНА (для учнів 2 класу)
О.М. Отліванова, учитель початкових класів КЗ «НВО «ЗШ І-ІІІ ступенів № 31 з гімназійними класами, ЦДЮТ «Сузір'я» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області»
Мета: формувати компетентності учнів: ключові - слухати пояснення вчителя, виділяти головне; правильно відповідати на питання; працювати самостійно та за зразком, у парах; дотримуватися правил сидіння під час письма; раціонально витрачати час у процесі виконання завдань; дотримуватися правил поведінки під час фізкультхвилинок; предметні - формувати навичку раціонального читання, використовуючи прийом стеження; розвивати пам'ять, увагу, зв’язне мовлення; виховувати почуття взаємодопомоги, любові і пошани до України та українського народу, його невичерпного таланту, до української мови.
Обладнання: аудіо- та відеозаписи, карта України, карта Європи, паперові метелики, повітряні кульки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання.
Учитель: Вітаю вас, діти, із початком нового навчального року!
Школа радісно зустріла вас чистенькими й затишними приміщеннями, світлими віконцями і готова турбуватися про вас, відкрити секрети науки, збагатити міцними знаннями, які необхідні в житті кожної людини.
2. Вправа «Мозкова атака».
Учитель: Де ви відпочивали влітку? (Відповіді учні фіксують на дошці у вигляді різнокольорових метеликів, які прикріплюють на карті залежно від місця відпочинку.)
Учитель: У якій країні знаходиться більшість місць вашого літнього відпочинку? (В Україні.)
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель: Із давніх-давен український народ уважався найспівочішою нацією. У своїх піснях українці часто оспівували свою рідну країну. І зараз я пропоную послухати вам пісню на слова Юрія Рибчинського, музику Ніколо Петраша «Моя Україна».
III. Повідомлення теми та мети уроку
Учитель.
- Про що ця пісня? Яке порівняння автор пісні використав для України?
- Як ставиться автор пісні до України?
- Прочитаймо фрагмент пісні, саджаючи кожне слово в човник разом.
- Заспіваймо пісню всі разом.
- Чи можна погодитися з автором пісні у тому, що Україна «найчарівніша», як перлина? Так, тому що Україна дуже гарна країна.
- Але нашій державі довелося пройти довгий, важкий, тернистий шлях, для того, щоб стати незалежною державою, такою, в якій ми зараз живемо.
- Тому Мудра Сова радить запам’ятати визначну дату для нашої держави.
- Опрацювання пам’ятки про незалежність України (24 серпня 1991 р.)
IV. Опрацювання теми уроку
1 завдання від Мудрої Сови. Г ра «Дай правильну відповідь»
Учитель.
- В якій країні ми живемо? Столиця України?
- Як називається головна річка України?
- Які гори є в Україні?
- Як називається наш рідний край?
- Які країни Європи є сусідами України?
2 завдання від Мудрої Сови. Гра «Державні символи України»
Учитель.
• Які державні символи ви знаєте? Якого кольору прапор? Що означає кожен колір? Давайте перевіримо, чи ви праві. (Відео про прапор України.)
• Що означає тризуб? Давайте перевіримо вашу відповідь. (Відео про герб України.)
• Як називається гімн України? Хто його склав? Хто написав музику до гімну? Як треба поводитися, коли ми чуємо гімн України? Давайте виконаємо цю урочисту пісню. (Відео-караоке «Гімн України».)
3 завдання від Мудрої Сови. Гра «З’єднай прислів’я». (Робота в парах.)
Учитель.
- У кожного із вас лежать картки із завданням. З’єднайте початок прислів’я з кінцівкою. Розтлумачте зміст.
Рідна земля там і під ялиною рай.
Без верби й калини - і в жмені гріє.
Де рідний край, нема України.
- Як ви розумієте ці прислів’я? Які народні символи України згадано в цих прислів’ях?
Отже, народними символами українців є батьківська хата і святий хліб, вишитий рушник і материнська пісня, верба і калина, і хрещатий барвінок, дивовижна писанка, вірний своєму краю лелека. Усі вони - наші давні та добрі обереги. (Учитель показує ілюстровані малюнки.)
V. Відеофізкультхвилинка «Моя Україна»
4 завдання від Мудрої Сови. Гра «Закінчи рядок». (Робота в парах.)
Учитель.
- Я буду зачитувати вірш, а ви маєте дібрати найбільш вдале слово і закінчити його.
Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна - найкраща ... (у світі),
Моя Україна - це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні ... (джерельця),
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і ріки ... (глибокі),
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна - це пісня ... (весела).
Це щира, багата, як світ, її мова,
Така мелодійна, крилата ... (чудова)!
Її обереги - верба і калина,
Найкраща у світі - моя ... (Україна)
Бо нам найрідніша Вітчизна і мати
То як же нам, дітям, її ...(не кохати)?
Вона дорога нам, і рідна, і мила,
Бо світ перед нами, як мати ... (відкрила).
Вітчизна свята, дорога Україна,
Для кожного з нас ти у світі ... (єдина)!
Учитель.
- Молодці! Ви всі справилися з усіма завданнями Мудрої Сови. За активну та плідну роботу на уроці вона дарує вам повітряні кульки.
VI. Підсумок уроку
Учитель.
- Хочеться завершити урок словами відомого письменника Володимира Сосюри.
Любіть Україну, як сонце любіть,
Як вітер і трави, і води,
В годину щасливу і в радості мить.
Любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну.
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
- Пишайтеся тим, що ми українці!!!