Розробки уроків - Українська мова та читання 2 клас Частина 1 - Абрамюк Т. Л., Аралова Е. О., Оніщенко І. В. 2019

Урок 5. Написання слів з ьо та йо. Побудова усної розповіді за опорними словами
Досліджую звуки і букви, склад, наголос
Українська мова

Мета: формувати в учнів уміння правильно вимовляти і розрізняти на слух буквосполучення йо, ьо; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу; розвивати критичне мислення, увагу, спостережливість, пам'ять, усне й писемне мовлення; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську, компетентності в природничих науках; виховувати дбайливе ставлення до природи рідного краю.

Обладнання: цеглинки LEGO; картки для ігор «Склади прислів'я», «Схованки», «Танці з буквосполученнями йо, ьо»; репродукція картини Галини Кудряшової-Табачковської «Двоє рибалок».

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров'язбережувальна, природнича, мистецька.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

— Ми починаємо урок, а на уроці ми...

Уважні!

Розумні!

Організовані!

Кмітливі!

2. Гра «Твердий чи м'який?» (з цеглинками LEGO)

— Якщо ви чуєте в слові м'який приголосний, піднімайте вгору зелену цеглинку. Якщо ви чуєте лише тверді приголосні — синю.

Орієнтовні слова: осінь, вересень, школа, підручник, учень, школяр, зошит, олівець, учитель, директор, слово, урок, лялька, рюкзак, літера, фарби, вірш.

3. Гра «Склади прислів'я». Робота в групах

1) Об'єднання в 4 групи.

2) Виконання завдання.

·    Скласти прислів'я.

·    Виконати звуковий аналіз виділених слів.

Групи 1, 3

Вік живи —

як на світі жить.

Книга вчить,

вік учись.

Групи 2, 4

Не кажи — не вмію,

побачиш більше світу.

Здобудеш освіту —

а кажи — навчусь!

3) Презентація діяльності учнів.

— Навіщо потрібно вчитися?

4. Гра «Схованка»

— Закресліть букви, що повторюються.

1-й варіант

УДКАДУАКЬОУДКАДУАК

2-й варіант

УДКАДУАКЙОУДКАДУАК

— Які букви залишились незакресленими?

— Які буквосполучення вони утворюють?

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися правильно читати та записувати слова з буквосполученнями йо, ьо, виконувати звуко-буквений аналіз цих слів.

5. Каліграфічна хвилинка

йо ьо

— Пригадайте слова з буквосполученнями йо, ьо, що складаються з одного складу (льон, дзьоб, йод). Запишіть їх у наступному рядку зошита.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Робота за підручником (с. 13)

Виконання вправи 1

— Допоможіть Ґаджикові записати слова у два стовпчики, поділяючи їх на склади.

2. Гра «Танці з буквосполученнями йо, ьо». Робота в парах

1) Виконання завдання.

— Прочитайте, що ьо та йо сказали про себе. Здогадайтеся, кому з них яке висловлювання належить, та з'єднайте їх лініями.

2) Презентація та обговорення робіт.

3) Співвідношення висновків учнів та правила.

Фізкультхвилинка

Плів павутинку павучок —

І заболів йому бочок.

Встанем разом на хвилинку

Й проведем фізкультхвилинку.

Руки вгору, руки вниз.

Вліво, вправо повернись.

Сіли — встали, сіли — встали,

Кошенята заплигали.

У долоньки заплескали

І за парти посідали.

— Завдання для уважних! Підніміть сигнальну картку зеленого кольору ті учні, хто почув під час фізкультхвилинки слова з буквосполученнями йо, ьо. Назвіть це слово (йому).

3. Продовження роботи за підручником

1) Виконання вправи 2 (с. 13).

·    «Щоденні 5». Читання для друга (по 1 реченню).

— Кого по дорозі зустріла Читалочка?

— Від чого стала кольоровою галявина? Чому?

— Хто з вас бував у такому гаї?

— Яких правил слід дотримувати, перебуваючи на природі?

·    Виконання завдання.

— Допоможіть Читалочці визначити, які букви пропущено в словах.

— Запишіть ці слова.

2) Виконання вправи 3.

— Прочитайте разом зі Щебетунчиком скоромовку.

— Яку букву пропущено в словах?

— Спишіть перше речення. Підкресліть букви, що позначають м'які приголосні звуки.

3) Гра «Хто швидше?». Робота в парах.

— Вивчіть скоромовку напам'ять.

— Позмагайтеся з другом, хто швидше її розкаже й не зіб'ється.

4) Гра «Схованки».

— Знайдіть «заховані» серед букв слова. Назвіть їх.

— Складіть з ними розповідь (2-3 речення) і запишіть.

5) Звуковий аналіз слів.

1-й варіант — Йосип;

2-й варіант — йорж;

3-й варіант — йод.

·    Взаємоперевірка.

6) Гра «Допоможи Родзинці».

— Родзинка підписала малюнки. Чи правильно вона впоралася із завданням?

— Поясніть, у яких словах вона припустилася помилки.

— Запишіть ці слова правильно.

— Побудуйте їх звукові схеми.

7) Стратегія «Входження в картину». Складання розповіді.

— Розгляньте репродукцію картини. Кого ви на ній бачите?

— Куди прийшла дівчинка?

— Чим вона займається?

— Чи подобається їй риболовля? Обґрунтуйте власну думку.

— Як ви гадаєте, чому разом з нею прийшла кішка?

— Як вона поводиться?

— На яку рибку очікує кішка?

— Пригадайте риб, у назві яких містяться буквосполучення ьо чи йо.

— Хто з вас був із батьками на риболовлі? Чи зловили ви рибку?

— Складіть розповідь за репродукцією картини.

— Доберіть назву до репродукції картини.

— Картину «Двоє рибалок» написала сучасна художниця Галина Кудряшова-Табачковська.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Бесіда

— Які буквосполучення ми сьогодні вивчили на уроці?

— Яке буквосполучення ми пишемо на початку слова та складу?

— А яке в середині складу після м'якого приголосного звука?

2. Рефлексія

Вправа «Покажи палець»

— Якщо наприкінці уроку у вас позитивна оцінка емоційного стану — направте великий палець вгору, якщо погана — вниз.

3. Домашнє завдання

С. 14 впр. 7; повторити правила.