МОДЕЛЬНА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ДЛЯ 1-ГО КЛАСУ ТА НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ - Р. Б. Шияна - 2017

ТИЖДЕНЬ 19. ТЕМА: «МИ - ДОСЛІДНИКИ. МИ - ВИНАХІДНИКИ»

Чи можна бути винахідником у наш час? / Чи все вже на світі винайдено до нас?

Узагальнена таблиця

№ з/п

Приклади навчальної діяльності

Очікувані результати учіння

Індекс очікуваного

результату

І.

Ранкова зустріч.

1. Привітання.

2. Обмін інформацією.

Вправа «Крісло автора»

Використовує різні форми привітання

Уважно вислуховує думку співрозмовника, висловлює свій погляд, шануючи гідність інших

Організовує робоче місце для навчання з урахуванням умов в школі та вдома

2 МОВ 1.8-2

2 ГІО 7.2-3

2 СЗО 4.1-4

ІІ.

Читання анаграми для визначення ключового слова дня

Уживає відповідну до ситуації спілкування (тематика тижня) лексику і несловесні засоби (жести, міміка тощо)

Розрізняє, записує, читає літеру «Х»

Читає слова із вивченими буквами

2 МОВ 1.7-2

2 МОВ 3.1-1

2 МОВ 2.2-2

ІІІ.

Дискусія «Чи можна бути винахідником у наш час? / Чи все вже на світі винайдено до нас».

Складання розповідей про винаходи людства за мнемо-таблицями

Уживає відповідну до ситуації спілкування (тематика тижня) лексику і несловесні засоби (жести, міміка тощо)

Надає допомогу тим, хто її потребує, і висловлює вдячність за підтримку Уважно вислуховує думку співрозмовника, висловлює свій погляд, шануючи гідність інших

Прогнозує наслідки різних дій, їхній вплив на людину

2 МОВ 1.7-2

2 ГІО 7.2-2

2 ГІО 7.2-3

2 ГІО 6.6-3

IV.

Дидактична гра «Природа - мудрий винахідник»

Сприймає монологічне висловлення (казку, вірш, розповідь про події з життя або про спостереження за чимось /кимось)

Використовує інформацію, отриману з відомих та запропонованих іншими джерел (книги, фільми тощо)

Співвідносить зображення / описи об’єктів та явищ живої і неживої природи з відомими йому / їй із довкілля або інших джерел об’єктами та явищами

Описує найважливіші винаходи для людства Визначає, що дає природа людині

2 МОВ 1.1-2

2 ПРО 2.1-1

2 ПРО 4.1-1

2 ПРО 3.3-10

2 ГІО 2.2-2

V.

Читання/ слухання текстів про винаходи дітей

Читає вголос короткі тексти, складені із 3-4 речень. Інтонує кінець речення, враховуючи наявний розділовий знак (крапка, знак питання, знак оклику)

Сприймає монологічне висловлення (казку, вірш, розповідь про події з життя або про спостереження за чимось /кимось )

Уживає відповідну до ситуації спілкування (тематика тижня) лексику і несловесні засоби (жести, міміка тощо)

2 МОВ 2.2-2

2 МОВ 1.1-2

2 МОВ 1.7-2

VI.

Креативне конструювання - винахідництво «Диво-машина-помічниця».

З допомогою дорослих або самостійно виготовляє виріб із застосуванням знайомих технологічних операцій з конструкційними матеріалами (використання паперу, ниток, тканини, природного матеріалу, пластиліну, пласких матеріалів та інше)

Демонструє іншим результати власної діяльності

Надає допомогу тим, хто її потребує, і висловлює вдячність за підтримку

2 ТЕО 4.1-2

2 ТЕО 1.5-1

2 ГІО 7.2-2

VII.

Підведення підсумків заняття.

Вправа «Що мені вдалося дослідити під час навчання в школі»

Уважно слухає усні репліки учителя й однокласників й доречно реагує на усну інформацію в діалозі

Сприймає монологічне висловлювання (розповідь про події з життя або про спостереження за чимось / кимось) Ділиться своїми почуттями та емоціями від почутого й побаченого.

Уживає відповідну до ситуації спілкування (тематики тижня) лексику

2 МОВ 1.1-1

2 МОВ 1.1-2

2 МОВ 1.8-1

2 МОВ 1.7-1

І. Ранкова зустріч

1. Привітання

· Привітайтеся з дітьми за допомогою вірша:

Треба разом привітатись:

- Добрий день, добрий день!

Дружно й весело сказати:

- Добрий день, добрий день!

Сюди-туди повернутись.

- Добрий день, добрий день!

Один-одному всміхнутись.

- Добрий день, добрий день!

Можна трішки пострибати.

- Добрий день, добрий день!

І в долоні поплескати.

- Добрий день, добрий день!

В коло дружно всі сідаймо

І заняття починаймо..

2. Обмін інформацією. Вправа «Крісло автора»

· Запропонуйте дітям поділитися цікавою новиною, наприклад, стосовно власних відкриттів. Попередньо вчитель запитує про те, що хотіли б розповісти діти своїм однокласникам. Це може бути розповідь про домашню тваринку, якийсь пристрій, природу. По завершенні розповіді «автор» відповідає на запитання дітей. Учитель спонукає учнів до відкритих запитань, навчає ставити запитання і вислуховувати відповіді на них.

ІІ. Читання анаграми для визначення ключового слова дня

· Попросіть дітей уважно зіставити фігури із запропонованими буквами і прочитати слово.

· Запишіть на дошці слово «винахід». Запитайте дітей, чи всі букви їм відомі. Запропонуйте написати букву «Х» у повітрі, пальчиком на піску або манній крупі, що насипано в коробці з-під цукерок, та на аркуші.

· Запитайте в учнів, як вони розуміють значення слова «винахід» і чому, на їхню думку, люди створюють винаходи.

ІІІ. Дискусія «Чи можна бути винахідником у наш час? / Чи все вже на світі винайдено до нас». Складання розповідей про винаходи людства за мнемотаблицями

· Запропонуйте дітям послухати цікаву інформацію про винаходи і розглянути мнемотаблиці. Попросіть скласти усну розповідь про те, як кожний із представлених винаходів допомагає людині.

Чого тільки не вигадали наші предки, щоб зробити своє життя зручнішим та комфортнішим. А вам відомо, як виникла зубна щітка? А ви знаєте, що ножиці у тім вигляді, що вони мають зараз, винайшов Леонардо да Вінчі?

А коли говорять про великого винахідника Томаса Едісона, згадують, принаймні, п’ять його найвідоміших створінь: фонограф, друкарська машинка, телеграф, генератор змінного струму і, звичайно, лампочку. І серед усієї цієї пишноти мало хто згадує, що в 1872 році розумник Едісон придумав ще і парафінований папір, що став першою обгорткою для цукерок.

Прабатьком сучасних зубних щіток уважається китайський імператор, що застосував першу щітку в 1498 році. Щетина китайських зубних щіток була зроблена з волосся, що росте на зашийку сибірського дикого кабана, а ручки були або з дерева, або з кісти тварини. Коли в XVII столітті цей винахід дійшов до Європи, де в той час зуби не чистили, тверду щетину кабана замінили на більш м’яку кінську гриву. А до цього охайні європейці використовували зубочистки, зроблені з гусячого пір’я.

(взято з: http://www.madein.dp.ua/view.aspx?type=ia&lang=1&iaid=486)

Винахідником велосипеда вважається барон Карл фон Дрез, винахідник з Німеччини. У 1817 році він побудував пристрій із двома колесами, який було дуже схоже на велосипед у тому вигляді, в якому ми його маємо зараз, але тільки без педалей; водій повинен був розбігтися і відірвати ноги від землі, і самокат ніс його далі. Рама цього винаходу була, звичайно, дерев’яною.

Із плином часу велосипед удосконалювався. У нього з’явилися педалі. Сталося це в 1870-х роках в Англії, коли популярність отримала модель з переднім маленьким колесом і заднім великим.

У 1885 році почав випускатися «Rover» («Блукач») — перший велосипед, який мав сучасну конструкцію, але був дерев’яним. Розробив її Джон Кемп Старлі. Нове розташування водія і ланцюгової передачі дозволило значно збільшити швидкість пересування і зробити поїздку комфортною. Нова модель стала більш стійкою, міцною і безпечною.

(взято з: http://diagnoz03.in.ua/diets/koli-i-hto-vinaishov-velosiped.html)

· Поставте учням проблемне запитання і запропонуйте відповісти на нього на основі почутої інформації:

Чи можна бути винахідником у наш час? / чи все вже на світі винайдено до нас?

· У разі труднощів підкажіть дітям, що сьогодні маємо «економні» енергоощадні лампи (а це вже винахід сьогодення), на основі велосипеда був винайдений мотоцикл та й велосипеди постійно вдосконалюються, а зубна щітка сьогодні може бути на батарейках). Процес винахідництва триває, тому в нас ще багато можливостей для пошуку ідей.

IV. Дидактична гра «Природа - мудрий винахідник»

· Попросіть дітей розказати, хто, на їхню думку, є наймудрішим винахідником. Подякуйте дітям за висловлення власних міркувань і повідомте, що можна першість серед всіх винахідників віддати природі. Поцікавтеся, чи підтримують діти таку думку.

· Розкажіть, що існує наука біоніка — поєднання біології та техніки, яка використовує в техніці знання про живі організми. Вчені спостерігають за рослинами і тваринами, за їхнім пристосуванням до життя в природі і розмірковують, як можна використати ці пристосування в техніці, у повсякденному житті людей (Джерело: журнал «Джміль», № 2, 2015, С. 19 - 21)

· Попросіть дітей встановити відповідність між винаходам та живими організмами, поведінка яких могла б спровокувати цей винахід (режим доступу: https://jmil.com.Ua/2015-2/laboratory#dload). Обговоріть з дітьми результати виконаної роботи, зверніть увагу на те, як кожний із зазначених винаходів полегшив життя людини.

V. Читання / слухання текстів про винаходи дітей

· Запитайте дітей, хто, на їхню думку, може стати винахідником. Розкажіть, що не лише дорослі придумують нові винаходи. Винахідниками можуть стати і діти.

· Допоможіть прочитати тексти про юних винахідників.

15-річний Луї Брайль винайшов шрифт, який зробив читання доступним для сліпих людей, і досі цей шрифт використовується по всьому світу.

Луї Брайль осліп у 3-річному віці. Він грався у батьковій майстерні й ненароком встромив собі шило в око. Зарадити біді було неможливо. Але найгіршим виявилося те, що незабаром інфекція поширилася і на друге око. Так маленький Луї повністю втратив зір.

Намагаючись допомогти дитині, батьки Луї та парафіяльний священик попросили, щоб хлопцю дозволили сидіти на уроках у місцевій школі. Луї просто поглинав науку, він став найліпшим учнем у класі. Все ж методи навчання, розраховані на зрячих, не могли повністю задовольнити потреб незрячої дитини.

У своєму щоденнику юний винахідник написав: «Якщо очі не можуть розповісти мені про людей, події, ідеї та картини, я знайду інший спосіб, як про це довідатись».

Снігохід придумав юний канадець Жозеф-Арман Бомбардьє. Він розібрав стару машину на запчастини і спорудив модель снігохода. Коли хлопчик став дорослим, заснував компанію «Бомбардьє», яка відома виробництвом літаків, але снігоходи вони випускають до цієї пори.

Молодий українець, Іван Селезньов, винайшов рукавички для просторової орієнтації людей з вадами зору, його винахід увійшов у трійку винаходів світу 2014 року.

Максим Лема, юний львів’янин, створив модель робота, який здійснює заміри приміщень і складає їх план.

· Проведіть з дітьми бесіду про те, що ні вік, ні фізичні особливості людини не перешкоджають бути винахідниками і що потреби (як це було і з Брайлем) часто стають основним поштовхом для того, щоб придумувати щось нове.

VI. Креативне конструювання - винахідництво «Диво-машина-помічниця»

· Запропонуйте учням сконструювати машину, яка не тільки їздить, а й допомагає виконувати ще якусь роботу. Наприклад, везе нас у гості та ще й прибирає вулицю (Джерело: https://jmil.com.ua/etc/holidays_j anuary#discovery)

· Попросіть учнів презентувати власні винаходи та обговоріть їхню корисність.

VII. Підведення підсумків заняття. Вправа «Що мені вдалося дослідити під час навчання в школі»

· Попросіть учнів пригадати, що вони досліджували під час навчання у школі, які досліди проводили? Чи сподобалися учням ця дослідницька діяльність, яку вони здійснювали цього тижня?

· Які результати досліду діти зауважили сьогодні (якщо клас проводив дослід із квасолинами)?

Лабораторія "Колоска". Спостерігай та досліджуй!

Радість пізнання нового та розвиток дослідницьких умінь — пріоритет нового Державного стандарту початкової освіти.

Журнал "Колосок" уже багато років працює над цим важливим завданням. Тому, сподіваємося, що рубрика "Лабораторія "Колоска" надихне вчителів та учнів до проведення цікавих дослідів та експериментів.

Вода - обраниця природи!

Не кажи про воду „звичайна”. Це сповнене таємниць диво природи! Вода - найпоширеніша речовина на Землі. Чиста вода не має ані кольору, ані смаку. Але вона ніколи не буває такою. Це тому, що вода активно вбирає у себе, розчиняє в собі і проникає сама майже в усе, що її оточує. Водою заповнені океани, річки, озера, болота, струмки. Вода є у повітрі, що утворює величезний океан навколо планети — атмосферу. Воду знаходять навіть у складі каміння і мінералів. У воді зародилося життя; ми самі більш ніж на половину складаємося з води, і без води немає життя.

ВОДЯНА„ЛУПА”

Дослід 1

Тобі знадобиться: скляна пластинка (або пластинка з прозорої пластмаси); вода; дрібним шрифтом надрукований текст.

Що потрібно робити?

1. Намочи палець у воді.

2. Торкнися ним до скляної пластинки так, щоб на ній залишилася крапля води. Що опукліша крапля, то краще.

3. Обережно поклади пластинку на текст і розглянь його.

Що спостерігаємо? Водяна „лупа” збільшує букви. Що далі „лупа” від тексту або що далі око від „лупи”, то більші букви.

Що відбувається? Крапля води на склі діє як опукла лінза — вона збільшує. Схоже явище відбувається в твоєму оці. Око — це куля, заповнена водянистою речовиною і з кришталиком (лінзою) в ній.

Увага! Щоб краплина води не розтікалася по склі, додай до неї гліцерину або змасти поверхню скла жиром.

Дослід 2

Тобі знадобиться: трилітрова скляна банка, вода, 2 яйця.

Що потрібно робити?

1. Налий у банку води (до половини).

2. Опусти у воду яйце.

3. Поруч з банкою поклади таке ж яйце.

4. Порівняй, чи однакові на вигляд яйця.

Що спостерігаємо? Яйце в банці з водою здається більшим.

Що відбувається? Вода в банці має опуклу форму і діє як лупа.

Усі матеріали Веселої лабораторії "Колоска" можна знайти за посиланням: http://kolosok.org.ua/arhiv/gazety-kolosok/


Тема газети „КОЛОСОЧОК”

Випуск

1.

Тато, зробімо годівницю!

КОЛОСОЧОК, №2/2012

2.

Хвостата мандрівниця

КОЛОСОЧОК, №13/2012

3.

Найдрiбнiша пташка

КОЛОСОЧОК, №14/2012

4.

Вітаміни для очей

КОЛОСОЧОК, №15/2012

5.

Досліджуємо воду

КОЛОСОЧОК, №16/2012

6.

Як ми пізнаємо СВІТ

КОЛОСОЧОК, №18/2012

7.

Вересіль-зілля

КОЛОСОЧОК, №20/2012

8.

Одуд - птах 2012 року

КОЛОСОЧОК, №22/2012

9.

Хімічні досліди на кухні

КОЛОСОЧОК, №27/2012

10.

Новорічний подарунок

КОЛОСОЧОК, №31/2012

11.

Повітря і твоє здоров’я

КОЛОСОЧОК, №9/2013

12.

Пухнастий джмелик

КОЛОСОЧОК, №11/2013

13.

Як зимують дерева?

КОЛОСОЧОК, №21/2013

14.

Скарби болота

КОЛОСОЧОК, №23/2013

15.

Гігієна - це здоров’я!

КОЛОСОЧОК, №28/2013

16.

Сніг на полях

КОЛОСОЧОК, №32/2013

17.

Дніпро на карті України

КОЛОСОЧОК, №1/2014

18.

Твоя постава

КОЛОСОЧОК, №6/2014

19.

Прісна і морська вода

КОЛОСОЧОК, №17/2014

20.

Колообіг води в природі

КОЛОСОЧОК, №27/2014

21.

Вийшли в поле косарі косити ранком на зорі

КОЛОСОЧОК, №28/2014

22.

Гномон

КОЛОСОЧОК, №14/2015

23.

Я вивчаю речовини

КОЛОСОЧОК, №18/2015

24.

Водний детектив

КОЛОСОЧОК, №23/2015

25.

Спостерігаємо за місяцем

КОЛОСОЧОК, №27/2015

26.

Мандрівки рослин: сам собі господар

КОЛОСОЧОК, №12/2016

27.

Океан, який не має берегів

КОЛОСОЧОК, №3/2017

28.

Мова природи

КОЛОСОЧОК, №4/2017

29.

Яйце, символ життя

КОЛОСОЧОК, №9/2017

30.

Немає долі без солі

КОЛОСОЧОК, №29/2017

31.

Космічний натюрморт

КОЛОСОЧОК, №31/2017