МОДЕЛЬНА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ДЛЯ 1-ГО КЛАСУ ТА НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ - Р. Б. Шияна - 2017
ТИЖДЕНЬ 13. ТЕМА: «ЗИМА»
Що відбувається з рослинами взимку?
Узагальнена таблиця
№ з/п |
Приклади навчальної діяльності |
Очікувані результати учіння |
Індекс конкретного очікуваного результату |
І |
Ранкова зустріч. I. Привітання II. Гра «Доторкнись до...» |
З увагою сприймає усні репліки учителя й однокласників й доречно реагує на усну інформацію в діалозі Надає допомогу тим, хто її потребує і висловлює вдячність за підтримку Об’єднується з іншими дітьми у групу для гри |
2 МОВ 1.1-1 2 ГІО 7.2-2 2 СЗО 4.4-6 |
ІІ |
Читання тексту для визначення теми заняття |
Читає вголос короткі тексти з метою отримання інформації |
2 МОВ 2.2-2 |
ІІІ |
Бесіда «Як дерева готувалися до зими?» |
Ставить запитання до усного повідомлення й відповідає на запитання Визначає, які органи чуття знадобляться для дослідження Аналізує явища живої природи в різні пори року (восени та взимку) |
2 МОВ 1.2-1 2 ПРО 1.1-2 2 ПРО 3.1-4 |
IV |
Екскурсія у природу |
Впізнає знайомі дерева своєї місцевості Аналізує явища живої природи взимку Розповідає про власні емоції, які виникають під час спостереження Лічить до 10 в прямому і зворотному порядку Знаходить знайомі двовимірні (площинні) та тривимірні (об’ємні) фігури на предметах навколишнього середовища Записує слова з відомими буквами |
2 ПРО 3.1-6 2 ПРО 3.1-4 2 ПРО 2.3-1 2 МАО 3.1-2 2 МАО 4.2-3 2 МОВ 4.1-3 |
V |
Складання діалогів на задану тему. Сюжетно-рольова гра «Підслухана лісова розмова» |
З увагою сприймає усні репліки учителя й однокласників й доречно реагує на усну інформацію в діалозі Уживає відповідну до ситуації спілкування (тематика тижня) лексику і несловесні засоби (жести, міміка тощо) Використовує голос (тембр, темп, інтонація) і мову тіла (міміку, жести, рухи) для створення образу в процесі сюжетно-рольової гри Обговорює сюжетно-рольову гру, у якій брав участь |
2 МОВ 1.1-1 2 МОВ 1.7-1 2 МОВ 1.7-3 2 МОВ 1.2-2 |
VI |
Малювання композиції на кольоровому папері “Дерева взимку” |
Малює фарбами Експериментує з кольорами, лініями, формами тощо Використовує всю площину аркуша Не боїться представляти результати діяльності |
2 МИО 1.1-5 2 МИО 1.2-4 2 МИО 1.1-7 2 МИО 3.1-2 |
VII |
Підведення підсумків заняття. «Що нового я сьогодні дізнався / дізналась?» |
Уживає відповідну до ситуації спілкування (тематика тижня) лексику і несловесні засоби (жести, міміка тощо) Спілкується з вчителем та однокласниками |
2 МОВ 1.7-1 2 СЗО 4.4-1 |
І. Ранкова зустріч
1. Привітання
· Запропонуйте дітям привітатися за допомогою вірша:
Раз - берізка,
Два - гайочок,
Три - березовий листочок,
А чотири - рідний клас,
П’ять - добром вітає нас.
Шість - це вчителька моя
Нас вітає зранку.
Сім - це діточки усі,
Вісім - мами й татусі.
Дев’ять - рідна наша школа.
Десять - ми у дружнім колі.
Добрий день! Добрий день!
· Запитайте, з яким настроєм діти прийшли до школи та що очікують від дня.
2. Пограйте з дітьми у гру «Доторкнись до...»
Пригадайте з дітьми, які кольори має зима.
Пограйте в гру «Доторкнись до...»
Об’єднайте дітей у групи по 10 осіб. Можна розпочати гру в колі, але потім треба мати можливість вільно пересуватися. Учитель/ учителька розпочинає гру словами «Доторкнись до білого!» (можна використовувати набір кольорових карток). Діти повинні доторкнутися до білого кольору на своєму одязі або на одязі інших. Можна торкатися пальцем, коліном, ліктем, головою тощо.
Потім учитель/ учителька називає інший «зимовий» колір, наприклад: «Доторкнись до синього!». Діти, продовжуючи триматися за предмет білого кольору, мусять водночас доторкнутися до синього кольору.
Протягом гри спонукайте дітей допомагати один одному торкатись відповідних кольорів. У цій грі немає тих, хто програв або вибув з гри! Ця гра - зусилля всієї групи. Якщо хтось не може втримати рівновагу або падає, гра починається спочатку.
ІІ. Читання тексту з метою визначення теми заняття
Дайте дітям завдання прочитати текст і визначити тему заняття.
Прочитайте текст:
ІІІ. Бесіда «Як дерева готувалися до зими?»
Попросіть дітей пригадати, як дерева готувалися до зими. Для унаочнення бесіди можна запропонувати дітям розглянути фотографії.
Інформація для вчителя
ЛИСТЯ ЗМІНЮЄ КОЛІР?
Влітку зеленого кольору листю надає природний барвник - хлорофіл, який є майже в усіх рослинах. Хлорофіл поглинає сонячне світло, вбирає необхідні речовини з ґрунту та повітря і виробляє продукти, необхідні для життя рослин. У листках є і жовтий барвник, але влітку його „перебиває” сильніший - зелений. Восени ночі довшають, рослини отримують менше світла. Хлорофіл у листках руйнується і не встигає відновитися. Листя жовтіє. У горобини та клена з’являються оранжеві та червоні листки, бо ці рослини мають і зелений, і червоний барвники. Листя вільхи та бузку опадає зеленим - в них є лише зелений барвник.
ЯК ДЕРЕВА СКИДАЮТЬ ЛИСТЯ?
Що сильніше пожовк або почервонів листок, то легше він обривається. Нарешті лише від легкого дотику він падає з гілки разом з черешком, хоча влітку його не міг зірвати навіть сильний вітер. Восени у тому місці, де черешок прикріплюється до гілки, наростає особливий корковий шар. Він, наче перегородка, відділяє черешок від гілки. Декілька тоненьких волоконець, які тепер з’єднують листок з гілкою, рвуться від легкого подиху вітру, від ударів крапель дощу, навіть під власною вагою листка.
НАВІЩО ДЕРЕВАМ ПАДОЛИСТ?
Взимку зменшується кількість вологи у ґрунті, а з листків випаровується волога. Скидаючи листя, дерево захищається від зимової „посухи”.
Ще одна мета опадання листя - захистити тонкі тендітні гілочки від снігу. Листя на деревах має велику площу поверхні, тому під вагою снігової ковдри можуть зламатися не лише гілки, а й стовбури дерев.
Падолист має ще й лікувальну дію: за літо та весну в листках накопичилися шкідливі речовини. Скидаючи листя, дерево очищається від них.
Джерело: науково-популярна тематична природнича газета для розумників і розумниць «Колосочок» № 21/2013, жовтень.
Проведіть з дітьми дослідження «Відчуй на смак».
Для проведення дослідження винесіть на мороз (покладіть у морозильну камеру) кілька бульбин картоплі.
Розріжте бульбини на кілька частин і запропонуйте дітям спробувати смак підмороженої картоплини. Для порівняння смакових відчуттів запропонуйте дітям спробувати смак картоплини, яка не була на морозі.
Обговоріть з дітьми, як змінився смак рослини і чому так відбувається.
Запитайте, які органи чуття брали участь у дослідженні.
Інформація для вчителя
Усе літо рослини, в тому числі й дерева, запасають у стовбурах та гілках поживну речовину - крохмаль, а соки дерева поступово густішають. Маючи такий запас, дерево готове витримати морози. Перші морози загартовують дерево, а його сік густішає дедалі більше. На пагонах залишаються лише ті бруньки, які витримують морози від - 350С до - 40 0С.
Джерело: науково-популярна тематична природнича газета для розумників і розумниць «Колосочок» № 21/2013, жовтень
Принесіть до класу гілочку черемхи, верби або будь-якого куща, яка стоїть у банці з водою. Скажіть, що цю гілочку ви зрізали ще наприкінці жовтня і гарно за нею доглядали, але листочки на ній так і не з’явилися.
Розкажіть дітям, що рослинка восени вже підготувалася до сну: в листочках збільшився вміст речовини, яка впливає на ріст та гальмує розпускання бруньок.
Але після обробки холодом рослини ростуть швидше. Тому під час екскурсії акуратно зріжте гілочку і поставте її у воду, поспостерігайте за нею. Принесена з морозу гілка швидко зазеленіє.
IV. Екскурсія на природу
Організуйте для дітей екскурсію у парк / сквер / ліс / сад / на шкільне подвір’я.
Під час екскурсії попросіть дітей впізнати рослини. Запитайте, які дерева діти впізнали відразу, а які - не змогли ідентифікувати. Розкажіть, як можна впізнати породи листяних дерев за їхніми ознаками.
Як відрізняти породи листяних дерев взимку
· Найлегше впізнати струнку березу з білою корою.
· У липи кора темна, тверда, в дрібненьких зморшках-тріщинках.
· У вільхи сірий стовбур. Взимку на її гілках є маленькі круглі шишечки.
· Тополя має великий високий світло-сірий стовбур.
· Осику можна впізнати за гладенькою зеленавою корою, а її стовбур прикрашений внизу жовтувато-помаранчевим лишайником.
Джерело: науково-популярна тематична природнича газета для розумників і розумниць «Колосочок» № 21/2013, жовтень
Зверніть увагу дітей на кору дерев. Важливо порівняти кору на стовбурах молодих і старих дерев. Повідомте, що у зимовому лісі можна почути й різкі звуки. Це тріскає кора дерев на стовбурах, які з одного боку нагріваються сонячним промінням, а з іншого - залишаються холодними.
Спостерігаючи за зимовими рослинами, виділіть час на лічбу об’єктів природи у прямому і зворотному порядку та знаходження знайомих площинних та об’ємних фігур на предметах навколишнього середовища. Також можна попросити дітей викласти із гілочок дерев відомі букви або цілі слова.
V. Складання діалогів на задану тему. Сюжетно-рольова гра «Підслухана лісова розмова»
Повідомте дітям, що деякі дерева та кущі вже прокинулись від глибокого сну (наприклад, бузок і бузина прокидаються на початку листопада).
Попросіть дітей уявити, що дерева, які вже пробудилися, між собою розмовляють. Проведіть сюжетно-рольову гру «Підслухана лісова розмова».
Після завершення гри обговоріть її результати (Як відбувалася гра? Чи змістовна розмова відбулася між «деревами»? Чи отримали діти задоволення від гри? Якщо ні, то що цьому перешкодило?).
VI. Створення композиції «Дерева взимку» на тонованому папері
Запропонуйте дітям зобразити все, що побачили під час екскурсії, на папері, створивши композицію «Дерева взимку».
Пригадайте «зимові кольори». Зверніть увагу, що на вулиці вони не бачили чисто білого кольору, навіть сніг мав різноманітні відтінки. Покажіть, як може змінюватися колір, якщо додавати до нього білий (розбіл кольорів). Заохочуйте дітей до змішування кольорів, зокрема, розбілювання.
Спробуйте за допомогою ватних паличок або дисків створити «засніжену» крону дерева.
Зверніть увагу на те, що, створюючи композицію, потрібно використати всю площину аркуша.
Зробіть виставку дитячих робіт.
VІІ. Підведення підсумків заняття. «Що нового я сьогодні дізнався/ дізналась?»
Запитайте в дітей, чи цікавим було навчання, про що нового вони дізналися за день, чи приємно було співпрацювати разом під час дослідів.
Пообіцяйте, що й надалі учні відкриватимуть нове й пізнаватимуть природу.